Да се страхуваме ли от кърлежите заради COVID-19?

Опасни за хората са Лаймската болест, Марсилската треска, Ку-треската

Да се страхуваме ли от кърлежите заради COVID-19? | StandartNews.com

Преди дни беше обявена извънредна епидемиологична обстановка, но парковете вече са отворени за посетители и, както твърдят здравните органи, обработени срещу кърлежи. Въпреки това рискът остава и се увеличава многократно в неокосените зелени площи.

„В този сезон активността на кърлежите е отново много голяма. Имаме тревостой и влажност и те намират подходящите условия. Апелирам веднага, своевременно, да се направи преглед на рисковите места от човешкото тяло след разходка и престой на открито”, посочи пред Нова телевизия началникът на отдел „Паразитология” към РЗИ-София Цезарина Илиева.

Тя допълни, че няма данни кръвосмучещи насекоми или членестоноги, каквито са кърлежите, да пренасят вируса на COVID-19. „Конкретно може да се предполага, че е много малка вероятността, предвид структурата на вируса, да се пренася по кръвен път, чрез ухапване или запиване на кърлеж. Нямаме категорични данни”, обясни Илиева.

„За нашия регион това, което е опасно за хората, са Лаймската болест, Марсилската треска. Ку-треската също”, каза още началникът на отдел „Паразитология”.

От думите на Цезарина Илиева стана ясно, че към настоящия момент са приключили обработките в парковете и градинките. Довършват се междублоковите пространства и кварталните градинки в София.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай