Томина неделя. Три големи забрани

Почитаме апостола, който не вярвал в Христовото възкресение

Томина неделя. Три големи забрани | StandartNews.com

В първата неделя след Възкресение Христово почитаме паметта на апостол Тома – един от 12-те Христови ученици. Тази година Томина неделя е на 27 април.

Защо Неверни?

В историята Тома е известен с прозвището си Неверни. След като Христос възкръсва и се явява на учениците си, Тома не е сред тях.

Когато по-късно те му казват "Видяхме Господа", той им отвръща: "Ако не видя на ръцете му раните от гвоздеите и не сложа ръка на ребрата му, няма да повярвам". 

Христос се обръща към него и му казва: "Дай си пръста тук и виж ръцете ми, дай ръката си и я сложи на ребрата ми. И не бъди невярващ, а вярващ. Понеже ме видя, повярва ли? Блажени са тези, които без да видят, са повярвали". 

Названието Томина неделя идва от името на неделния ден, на който според християнския календар възкръсналият Христос се явява на учениците и последователите си. 

Седмицата след Великден се нарича още Светла или Празна, поради забраната да се работи каквото и да е. Томината неделя слага завършека на великденския празничен цикъл. 

Апостол Тома не е известен само с евангелската история за своето неверие. Той е и един от най-жертвоготовните христови ученици. Въпреки заплахата от фарисеите, които го търсят, за да го убият, Христос решил да отиде във Витания, за да съживи Лазар. 

Апостол Тома казал на другите ученици: "Да отидем и ние да умрем с него". След като минало известно време от слизането на Светия дух в деня Петдесетница, апостолите хвърлили жребий, за да се види кой къде ще отиде да проповядва божието слово. 

На апостол Тома се паднал нелекият жребий да отиде в Партия, Мидия и далечна Индия. Из земите на Индия апостол Тома удивил хората с много чудеса и мнозина повярвали в проповядваното от него ново учение. Сред тях били и две сестри царици. 

Царят, заради покръстването на жена си, която била едната от двете сестри, се разгневил и подложил Тома на жестоки мъчения. От това обаче апостолът по чудо оцелял, но царят не се спрял пред нищо и накрая убил Тома. 

Апостолът изпълнил своята християнска мисия и завършил живота си с мъченическа смърт. Но дори и царят, който пожелал смъртта на Тома, скоро приел християнството, убеден от изцелението на сина си Азан, след като се покръстил. Мощите на апостол Тома били пренесени в Месопотамия, а на гроба му ставали чудеса.

Какво се прави на Томина неделя за здраве и благополучие?

Вярва се, че ако тежко болен у дома изяде боядисано яйце, осветено в църквата, той скоро ще се излекува от болестта си и няма да боледува цяла година.

Ако се измиете със светена вода на Томина неделя, застанали с лице пред икона, в дома ви ще дойде благополучие.

Ако носите червени дрехи на този празник, можете да привлечете просперитет и богатство в живота си.

Поличби, свързани с Томина неделя

Ако в нощта срещу Томина неделя, човек види починал роднина насън, това означава, че той го пази от беди и нещастия.

Изхвърлянето на храна и дори трохи от масата на този ден е лоша поличба. Това обещава проблеми и болести.

Ако на този ден младо момиче или момче не излезе навън това е лоша поличба - вярва се, че цял живот го очаква самота или бракът му ще е кратък и нещастен.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай