В навечерлието на Възкресение Христово имайте повече любов в сърцата си, казва Западно и Средноевропейският митрополит Антоний
Автор: Пламен Йорданов
- Ваше Високопреосвещенство, в неделя ще честваме празника на празниците, както го нарича Църквата – Възкресение Христово. Преминахме през Страстната седмица, през всички онези моменти, които насочват нашето внимание към спасението, което Спасителят е донесъл на света. Достатъчно ли, според Вас, се фокусираме върху тези вечни истини или обременени от нашето всекидневие ги забравяме?
- За голямо съжаление не винаги усещаме пълната радост от посрещане на Възкресението Христово, защото за едни това е един ден от календара, който идва заедно с пролетта. За други той се свързва с подаръците, които трябва да се разменят. За трети празникът е свързан с пристигането на техните приятели и близки от чужбина.
Но за онези, които наистина съпреживяват празника на Възкресението Христово, той е дългоочаквана радост, която е извървяна през благодарния и спасителен път на светия и велик пост с осъзнаване на греховността си, изповядване на прегрешенията, подчиняване на плътта на духа чрез пост и въздържание се срещат с Христовото възкресение с голяма духовна радост, която остава през всички дни на техния живот.
Дори до Второто Христово пришествие, когато Христос отново ще дойде праведно да съди света. Това всичко се случва, за да може душата на човека да изпитва радост, както казва апостол Павел: „Ако Христос не е възкръснал, то празна е нашата проповед, празна е и вашата вяра“ (1 Кор. 15:14).
- Всяка година на Възкресение Христово в Божи Гроб се случва едно голямо чудо, което привлича погледите на целия свят – слизането на Благодатния огън. Как човек да направи така, че да вижда Божията помощ във всяко едно свое дело и особено през изпитанията, които преживява?
- Наистина слизането на Благодатния огън е едно неповторимо чудо и една духовна радост, която всеки съпреживява персонално и лично в своето сърце.
Чудесата ни съпровождат през целия ни живот, стига да имаме тези духовни очи и тази духовна сензитивност да ги усещаме и да можем да им се радваме, а някои от тях да ни бъдат за насърчение във вярата.
Защото от посяването на малкото семе, от което израства големият велик чинар или дъб, от излюпването на малките пиленца в гнездото на някоя птица, се появяват едни изпъстрени с цветове птици. Всичко това, което ние виждаме в житейския ни път, като някаква даденост това е чудо, което всекидневно се случва, защото Бог така премъдро е устроил света, така че ние да се радваме на Неговото творение и да бъдем свидетели на тези безброй чудеса.
Има много чудеса, които са записани в хрониките на храмовете по места. Има много чудеса, за които свидетелстват хора, които в своето безсилие са станали свидетели на чудни явления и чудеса. Но чудесата не се случват от само себе си. Те са плод на нашите молитви, на нашето търпение, на нашата дълбока вяра и тогава естествено, когато Бог изпита тази наша вяра ние получаваме отговор на своята молитва и получаваме дори и онова, за което не сме се и замисляли, защото понякога в своята мъка и безизходица ние искаме неща, които не са полезни за нас.
Бог винаги ни дава онова, от което ние имаме нужда и което е за нас полезно, за да се спасим и хората около нас също да получат спасение.
- В Западно и Средноевропейска епархия тази година една църковна община ще посрещне Възкресение Христово в нов храм. Това е храмът „Св. Йоан Рилски“ в Лондон, който през февруари бе осветен от Вас и от Негово Светейшество патриарх Даниил. Какво е настроението на сънародниците ни там и как те ще отпразнуват Христовото възкресение в новия си храм?
- Това е една голяма духовна радост, която хората все още съпреживяват и се радват на дългоочаквания храм – дом Божий, в който не само да бъде изграден благолепно, както е и сега той с всички атрибути за православния храм, но това е един истински притегателен духовен център. Както ми и сподели енорийският свещеник свещеноиконом Добромир Димитров всяка неделя все повече наши сънародници влизат в храма, черкуват се и стават част от църковната общност.
Нови и нови хора идват със своите деца, със своите семейства не само, за да се радват на новия храм, но да участват дейно в благодатния живот на енорията, което е под покрова на св. Йоан Рилски. Те очакват Възкресение Христово с голям трепет и очакват също така първия техен храмов празник, който ще бъде през октомври. Слава Богу! И трябва да кажем, че са велики Божиите дела.
- През настоящата година се вари и светото миро за девети път в историята на Българската православна църква. Какво е значението на този акт за Поместната ни православна църква и защо е от такова голямо значение?
- Мироваренето е един от признаците за автокефалност и независимостта на една Поместна църква, която сама може да подготвя своето миро. То се приготвя на всеки четири години или пък, когато за това има нужда. Естествено неговото начало започва в началото на Светата Четиридесетница, а самото варене на Велики понеделник, като се освещава на Велики четвъртък.
Мирото се използва в Тайнството Миропозамание, което се извършва непосредствено след тайнството Кръщение. Това е кръщението със Светия Дух и на кръщавания се поставя печатът на дара на Светия Дух, като се помазма под формата кръст.
С тази формула: „Печат на дара на Светия Дух“, ние помазваме всички сетива, та да може новопокръстения да получи всички тези благодатни сили, с които да върви напред бодро във вярата, а също така и при възкачването си на Престола царете са се миропомазвали в миналото, което показва богоуставеността на монархията.
- Вие къде ще отпразнувате Възкресение Христово и какво е посланието Ви към всички православни християни в пределите на Вашата епархия?
- Празникът на празниците ще отпразнуваме в нашия катедрален храм „Св. цар Борис – Михаил“ в Берлин, Германия. Храмът ни тази година навършва двадесет години от обявяването му за катедрален за Западно и Средноевропейска епархия. След пасхалните празници, в началото на месец май ще отбележим именно тази годишнина с тържествено богослужение и множество мероприятия.
За празника Възкресение Христово моето послание и пожелание към всички епархиоти на Западно- и Средноевропейска епархия е да имат повече любов в сърцата си. Да имат твърда, непоколебима вяра в Христовото Възкресение, защото то е основа на нашата вяра.
Да бъдат по-добри и да се стараят да правят хората около себе си по-добри, да възпитават децата си в морал, добродетели и ценности. Да бъдат съпричастни към болката на другия и да бъдат наистина Христови, защото Христос ни казва, че по това ще познаят всички, че сме Негови ученици – ако любов имаме помежду си. Радостно посрещане на Възкресение Христово!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com