Честваме паметта на славен български светец. Днес се сбъдват и желания

За да сте здрави, на този ден трябва да сложите на масата всякакви ястия с мед

Честваме паметта на славен български светец. Днес се сбъдват и желания | StandartNews.com

На 4 януари честваме паметта на светите Седемдесет апостоли и преподобномъченик Онуфрий Габровски.

Освен дванадесетте апостоли Иисус Христос имал и други седемдесет апостоли, които също изпращал на проповед, още докато бил с тях на Земята.

След възкресението Му заедно с дванадесетте апостоли и те се разпръснали по целия свят да проповядват учението на своя Учител и Господ. Според преданието някои от седемдесетте апостоли стигнали и до днешните български земи.

Навсякъде те проповядвали не само със слово, но и с примера на добродетелния си живот, с търпение, кротост и дела на християнска любов. С Божията сила тези апостоли вършили много чудеса сред хората. Някои от тях пострадали заради вярата си в Иисус Христос, а други доживели дълбока старост и в мир предали духа си на Бога.

Свети Онуфрий е роден в Габрово през 1786 г. Казвал се Матей. Като юноша за някакво непослушание той бил наказан от баща си и безразсъдно заявил, че ще се потурчи. Наистина после се разкаял, но тези думи продължавали да тежат на съвестта му.

А в подобни случаи турците веднага извършвали обреда на мохамеданското обрязване над този, който е дал такова обещание. За да не станело това, родителите му го изпратили далече от Габрово и Матей отишъл в Света гора. Приел монашество с името Манасий в Хилендарския манастир, който по онова време бил населен предимно с българи.

Подвизавал се усърдно и строго, но не намирал душевен покой. Като научил, че редица християни, а и монаси от Атон в онези години пострадали за вярата си от мюсюлманите, Манасий замислил същия подвиг. Приел велика монашеска схима с името Онуфрий и отишъл на остров Хиос, където публично похулил исляма.

Изправен пред съдията, Онуфрий заявил, че е християнин и макар някога да е обещал да стане мохамеданин, отхвърля тази вяра като лъжлива. Затова бил обезглавен на 4 януари 1818 г. Житието му било съставено на Атон.

Традиции и обичаи за 4 януари

На този ден се правят гадания за времето. Ако по време на залез небето е червено, ще има силен вятър. Ясното време означава слана. Ако облаците плуват срещу вятъра, очаквайте силен снеговалеж.

Днес не бива да ходите из къщата боси, може да се разболеете много. Това също не е най-доброто време за пробиване на ушите - раните ще заздравеят дълго и ще болят. На този ден не трябва да казвате на никого за плановете си. По-добре е да не сменяте работното си място. Забранено е подслушването на чужди разговори и злословенето.

За да сте здрави, на този ден трябва да сложите на масата всякакви ястия с мед. Все още продължава периодът на зимните празници, през които момичетата гадаят за бъдещия си съпруг.

Този ден се смята за идеален за отправяне на желания. Не забравяйте да излезете навън през нощта и да погледнете към небето. Счита се, че този ритуал помага за сбъдване на желанията.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай