Църквата празнува на 12 октомври, а ето какво не бива да правите

На този ден е обичайно хората да наблюдават звездното небе

Църквата празнува на 12 октомври, а ето какво не бива да правите | StandartNews.com

На 12 октомври честваме паметта на преподобния Козма Маюмски.

Козма бил роден в Йерусалим и живял в VIII век. Останал сирак в ранна възраст, той бил осиновен от християнина Сергий, високопоставен служител в арабския халифат и баща на свети Йоан Дамаскин. Двете момчета, Йоан и Козма, израснали заедно в Дамаск.

Междувременно Сергий освободил от робство у сарацините учения монах от Калабрия Козма и го взел за учител на надарените и ученолюбиви деца. Монахът Козма им преподавал богословие, философия, реторика, математика, но също музика и поезия. Под негово ръководство Йоан и Козма се образовали блестящо. После през 732 г. отишли в Йерусалим, където и двамата станали монаси в манастира на св. Сава Освещени. Там се занимавали с богословски трудове, пишели богослужебни текстове и съчинявали музиката за тях. Заедно те помогнали за защитата на Църквата срещу иконоборческата ерес, която по това време усилено се разпространявала. Но основно занимание на Козма било съставянето на църковни песнопения, с които се обогатило християнското богослужение, и останал известен в историята на Църквата като песнописец. Но той също с голямо умение изпълнявал църковните песни.

След мъченическата смърт на Маюмския епископ свети Петър, убит от мохамедани през 743 г., Козма бил избран за епископ на Маюма, пристанищния град на древна Газа в Палестина. И като епископ Козма продължил да твори църковни химни. След поетичните и певчески постижения той най-много се отличил с личните си качества на добродетелен духовник. Старобългарски църковен текст го възхвалява като "мъдър, смирен и кротък, тих и красноречив, приветлив и незлобив, нравствено чист и праведен". Заради всички тези негови добродетели след смъртта му бил признат за светец на Църквата. Преподобният Козма се упокоил в дълбока старост.

Традиции, обичаи, забрани за празника

По знаците на този ден предците ни са разбирали какви ще бъде есента, зимата и дори реколтата през следващата година:

- гръм на този ден - ще има много сняг през зимата;

- ако в гората има много гъби - снегът няма да падне скоро;

- ако вечерта има мъгла - есента ще бъде суха и топла;

- ако небето е обсипано със звезди - догодина ще има богата реколта.

В народния календар 12 октомври е празникът на Андрон Звездовед. Наричали го така, защото на този ден са се гледали звездите до полунощ: по тях се съдело за времето, реколтата и съдбата.

Днес, както и във всеки друг ден, Църквата не одобрява кавгите, сквернословието, клюките, клеветите и осъждането, както и завистта, алчността, отмъщението и отчаянието. Не трябва да отказвате помощ на тези, които са ви помолили да им помогнете. На този ден трябва да се избягват кавгите - това ще ви навлече куп неприятности.

Вярващите отправят молитви към Светите мъченици за помощ и застъпничество пред Всевишния. В молитвите пред Йерусалимската икона Божията майка се моли за здраве и изцеление, защита от врагове и природни бедствия, семейно благополучие и раждане на деца.

На този ден е обичайно хората да наблюдават звездното небе: ярки звезди предвещават студове и богата реколта през следващата година, слаби звезди - затопляне, ако звездите мигат - времето ще се промени. Падаща звезда обещава суха година.

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай