Владимир Путин няма да оцелее десет години, заяви украинският лидер Володимир Зеленски, отхвърляйки идеята, че войната може да продължи 30 години.
Говорейки пред бразилската телевизия Globo, Зеленски побърза да отхвърли твърденията, че конфликтът може да се превърне във война на изтощение, както тази в Сирия.
Той каза: „Не може. Путин няма да живее толкова години. Той не е воювал в Сирия с темпото, с което воюва с нас. Затова няма да издържи 30 години. Той няма да съществува, той ще умре.
Зеленски прогнозира, че един болен Путин, сега на 70, „няма да оцелее дори десет години“.
Той каза, че силите на Путин осъзнават „дълбоко в себе си“, че не могат да спечелят и че планът им да подчинят Украйна е безнадежден.
„Всички техни действия на бойното поле показват, че днес Русия не е в състояние напълно да окупира Украйна и да ни унищожи“, казва украинският президент в своето интервю, предаде "Вести".
Докато Русия съобщава за украински дронове, които сега се разбиват в московските небостъргачи, Зеленски каза: "дълбоко в сърцата си всички те вече осъзнават, че не могат повече. Те не могат."
Той каза: „Те бяха способни в началото. Мислеха, че ще го направят".
„И ние направихме нещо вътре в държавата и отвън, за да станем по-силни от тях.“
Той обеща, че той и неговото поколение ще се противопоставят на всякакви бъдещи опити на Русия да се прегрупира и да победи Украйна.
„Докато сме живи, няма да им позволим да станат толкова силни, колкото бяха“, каза той.
Той каза, че дългогодишната война в Сирия е трагедия, но агресията на Русия в Украйна е в различен мащаб и отбеляза предупредителните знаци отвъд океана".
„Не мисля, че светът се е обединил около сирийската трагедия. Вярвам, че беше грешка. И винаги е голяма грешка, когато светът мисли, че войната е някъде далеч", казва Зеленски.
„Не мисля, че е мой героизъм, че обединих страните, които ни помагат днес", обяснява президентът на Украйна.
„Нашата преданост е абсолютна преданост, свобода или смърт.“, категоричен е Володимир Зеленски.
Коментарите на Зеленски идват, докато се очаква той да присъства на предстоящата сесия на Общото събрание на ООН, за да представи формулата си за мир от 10 точки.
Bloomberg съобщи вчера, че той вероятно ще участва в сесии по време на срещата на Общото събрание на ООН през септември.
Той планира да изложи „формула за мир“, призоваваща руските войски да се изтеглят напълно от Украйна.
Той също така ще има за цел освобождаването на всички военнопленници и депортирани и ще гарантира хранителна и енергийна сигурност.
В първите точки на дневния ред е включено обсъждането на състоянието на окупираната Запорожка атомна електроцентрала, за която експертите предупредиха, че има риск от „катастрофа“, ако бъде въвлечена в битки.
В същото време Московска кула, в която се помещават седем правителствени министерства, беше атакувана с дрон в ранните часове тази сутрин.
Взривове в сградата са регистрирани за втори път в рамките на два дни.
Няма съобщения за пострадали, въпреки че на мястото има линейки.
Изглежда, че е част от по-широка тенденция на засилени атаки на руска земя, коментира Daily Mail.
Украински официални лица отказаха да поемат или отрекат отговорност за удари с дронове на руска територия.
Но три дрона, използвани наскоро - според анализ на New York Times - са били украинско производство.
През май САЩ напомниха на Украйна, че военната помощ е предназначена за защита на страната, а не за нахлувания в съседен Белгород.
Говорителят на националната сигурност Джон Кърби каза пред CNN на 25 май:
„Бяхме много ясни, че искаме Украйна да може да защити собствената си земя, собствената си територия.“
Той продължи: „Но ние също така сме били ясни, добре, че не искаме да видим тази война да ескалира отвъд“
Отделно, Русия се изправи пред вътрешни сблъсъци в края на юни, когато наемниците от групата "Вагнер" изглежда се разбунтуваха и се насочиха към Москва - преди внезапно да отстъпят.
Анкети, проведени от проекта "Хроники", показват, че подкрепата за войната остава висока в руските региони, които са по-близо до фронта.
Средната стойност за страната остава 60 процента.
Проучвания на три независими социологически групи, споделени от Wilson Center, показват, че подкрепата за войната в Русия се покачва през пролетта на 2022 г., спада, когато нашествениците заемат по-малко земя през лятото и есента, и след това леко се покачва отново в началото на 2023 г.
Центърът "Уилсън" обаче отбелязва ограниченията на социологическите проучвания, тъй като всеки трети респондент казва, че се страхува да говори за отношението си към действията на ръководството на страната.
Те отбелязват, че лоялните към Русия също са по-склонни да се съгласят да бъдат анкетирани, отколкото противниците на режима.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com