Йордан Чорбаджийски посочи голям проблем с виното

Продажбите на розе са се увеличили значително

Йордан Чорбаджийски посочи голям проблем с виното | StandartNews.com

Борбата със сивия сектор и намаляване на административната тежест са сред проблемите на отрасъла, казва Йордан Чорбаджийски, член на УС на Националната лозаро-винарска камара и изпълнителен директор на Black Sea Gold Pomorie

- Г-н Чорбаджийски, защо българското вино се оказа по-скъпо от някои италиански и френски вина, които се продават в нашите магазини?

 - България е член нa Европейския съюз, но не точно. Ние сме някак си като осиновено дете на Съюза. Някои са по-обичани от нас. Субсидиите не са еднакви, а когато има различни субсидии, себестойността на гроздето ти е по-ниска. Когато себестойността на суровината ти е по-ниска, нормално е да продаваш и по-евтино вино. Точно и заради това нашето вино е в пъти по-скъпо от това на Франция или Италия. 

Преди години Франция поиска 1 милиард допълнително от Европейския съюз, защото им бяха измръзнали лозята и ЕС им ги даде. Миналото лято сушата у нас доста намали добивите, имахме огромни затруднения на всички нива, но България така и не получи средства за възстановяване.

- Конкурентни ли са българските вина на чуждите пазари?

- Българският производител ще стане конкурентен на останалите, когато държавата наистина се намеси. На първо време трябва да поискаме изравняване на всички субсидии за абсолютно всички сектори, не само за гроздопроизводителите. 

Искам да заявим точно и ясно на Европа, че не искаме да сме консуматори, а искаме да сме производители, но за да се случи това, ние трябва да стъпваме на равна основа. България произвежда страхотни като качество вина, които по нищо не отстъпват на световните конкуренти, но чисто като пазари имаме още много над какво да работим.

- Какво трябва да направи държавата, за да подпомогне лозарите и винарите, след като секторът е сред най-определящите за агропроизводството, а виното е във визитната картичка на България? 

- Ако искаме да имаме качествено българско вино и качествено земеделие нека държавата да направи така, че да облекчи бизнеса и той да работи спокойно. Държавата реагира мудно и 4 години в нашия сектор сме поставени в една позиция, в която нищо не може да се развива. През тази година с колегите не сме заложили инвестиции поради неясната финансова ситуация в държавата и това е изключително пагубно. 

- Сушата през миналото лято и неочакваните екстремни температурни амплитуди през март 2025 г. отразиха ли се на лозята и каква реколта очаквате?

- Миналото лято там, където имаше вода и хората поливаха, реколтата беше много добра. Там, където нямаше вода, реколтата бе с 60-70 процента по-ниска. Затова е много важно да се възстанови мрежата в страната и да може да се напоява. Сривът в добивите се отразява и на изкупните цени на гроздето. Все още е рано да се прогнозира каква ще бъде реколтата тази година, но да се надяваме, че неприятните изненади от времето са вече зад гърба ни и ще можем да имаме една добра кампания, в която да произведем страхотни напитки. 

- Имате ли надежда, че най-сетне е налице политическа воля да бъдат възстановени "Напоителни системи" и важно ли е това за лозарите?

- Както виждате, оттук нататък промяната в климата е неминуема, миналото лято условията, в които зрееше гроздето бяха изключително тежки и бяха възможно най-неблагоприятните. Вече от доста години говорим за това, че държавата трябва да се намеси, да се възстановят "Напоителни системи" и да се подпомогнат производителите при поставянето на сонди. Важно е да се облекчат и режимите за сондажите за напояване, тъй като към момента процедурата за получаване на разрешителни и становища от институциите, може да отнеме до 2 години. Надявам се, че сега, когато имаме правителство, ще седнем и ще работим заедно, за да се възстанови това напояване. Доколкото знам земеделският министър Георги Тахов е направил карта на България къде и какво трябва да се направи в спешен порядък.

- Как се отразява на винарския бизнес поредната административна тежест - наредбата за фискален контрол? Ще спре ли тя сивия сектор?

- Наредбата за фискален контрол все още е на дневен ред. Тя на практика ни връзва ръцете с една излишна "бумащина", която утежнява не само работата ни на лозовите масиви, но и води до загуби, които са в ущърб на бранша. Финансовото министерство поставя новите изисквания към земеделците с мотива, че така ще пресекат сивия сектор, но те реално помагат на този сектор, защото изискванията за кантари и електронни декларации не важат за нелегално продаващите грозде.

- Неведнъж алармирате за огромния дял на нелегалния пазар в производството и търговията с вина и алкохолни напитки. Какви мерки трябва да предприеме държавата, за да намали нелоялната конкуренция? 

- Сивият сектор е над 50 %. На всички ни е ясно, че той не може да бъде изкоренен, но поне да бъде намален. Огромната ми болка е, че навсякъде по пътищата на България се продават вино и ракия в пластмасови бутилки, които са нелегално производство, а държавата е сляпа и не ги вижда.

- Какви са другите предизвикателства пред бранша?

- Борба със сивия сектор, увеличаване на площите за напояване и намаляване на административната тежест са трите основни проблема на лозарския отрасъл, които трябва да бъдат решени и то в спешен порядък. Основен проблем също така е намаляващата работна ръка в селските райони и необходимостта от компенсирането на този недостиг с мерки за подпомагане на инвестиции в механизирано и автоматизирано управление на лозарските стопанства. Това е сериозен казус, с който ние се сблъскваме през всяка една кампания. 

- Какви са последните тенденции - модата при виното? Какво търсят потребителите? 

- През последните години у нас се търсят по-различни вина, отколкото преди 10 - 20 години. Като вино розето е може би най-предпочитано, продажбите му значително са се увеличили. При белите вина се търсят по-плодови вкусове, а при червените традиционно се гледа колко е отлежало. Типичните български сортове като Мавруд и Рубин винаги ще бъдат желани, не само в България, но и в чужбина.

- Какво ще пожелаете на българите за най-светлия християнски празник - Великден?

- В навечерието на Великден желая на всички най-вече здраве, мир и благоденствие. Нека тези дни бъдат изпълнени с хармония и споделени мигове с любимите хора и чаша хубаво българско вино. 
 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай