Танцът на Полярното сияние

Според ескимосите добри духове палят светлините, за да осветят пътя на мъртвите към отвъдния свят

Танцът на Полярното сияние | StandartNews.com

* Изследването на явлението може да е потенциална кариера за начинаещи учени

* Според ескимосите добри духове палят светлините, за да осветят пътя на мъртвите към отвъдния свят

Едно явление продължава вече хилядолетия да приковава очите на земните жители и да буди в някои страхове, вярвания в други и научно-изследователски интерес в трети. За Полярното сияние (aurora) знаем, че е оптично явление, наблюдавано в небето над полярните райони на Земята (Северно наричано още aurora borealis и Южно, известно като aurora australis) образуващо се вследствие на взаимодействието на заредени частици от слънчевия вятър с магнитосферата. 

Явлението може да се оприличи на поразително красив танц на разноцветни светлини в небето. Полярните сияния са в основата на много легенди и митове на северните народи. Викингите са вярвали, че сиянията са войни,

препускащи на коне през небето, 

а според ескимосите добри духове палят светлините, за да осветят пътя на мъртвите към отвъдния свят.

През тази година екстремна геомагнитна буря донесе Северното сияние и в България. 

Явлението от пета степен по петстепенната скала за интензитета на геомагнитните бури беше наблюдавано на Земята за първи път от 2003 г. , предаде Франс прес, позовавайки се американското Управление за атмосферни и океанографски изследвания. Мощната буря е била наблюдавана от 10 май вечерта и е била предизвикана от серия от изхвърляния на коронална маса от Слънцето. 

По-рано американските експерти предупредиха, че са издали тревога за буря с интензитет от четвърта степен, но в крайна сметка геомагнитната стихия се е оказала още по-мощна. Тя може да повлияе на електрическите мрежи, на космическите кораби, 

на сателитната навигация, 

на джи пи ес-ите и на други технологии, предупреждават експертите.

Необичайна червена светлина притесни хората в България. Публикувани бяха снимки от София, Кула, Враца и Лом, на които се вижда се червеникава светлина, която прилича на пожар.

Явлението е било видимо и в Румъния, Молдова, Полша, Германия, Франция, Англия, Гърция и Унгария. Става въпрос за полярно сияние, следствие от силната магнитна буря, която  удари планетата ни на 10 май и продължи до 12 май.

Причината за всичко това, както казахме, се крие в огромно и изключително активно слънчево петно, наречено AR3664. През последните няколко дни то е отговорно за няколко слънчеви изригвания. Слънчевото петно е широко колкото 16 Земи, подредени една до друга - толкова голямо, че може да се види с просто око. Поне пет коронални изхвърляния на маса са се насочили към Земята. Възможно е три от тях да се комбинират в "канибал" - това е ситуация, в която последващо 

изхвърляне на коронална маса 

е по-бързо от предишните. Така то ги настига, слива се с тях и удря планетите по пътя си като едно своеобразно цунами от плазма.

Плазмата достигна Земята на 10 май. По-голямата част от нея падна на следващия ден. Геомагнитната буря продължи до 12 май.

Осветлението и високите сгради в градовете пречат на наблюдението на това невероятно зрелище, затова най-добре е то да се следи от незаселен район. Над канадския град Чърчил полярни сияния могат да се наблюдават около триста нощи в годината.

През 1954 г. полярното сияние било наблюдавано във Варна. Много хора го възприели като отблясъци на огромен пожар, подобен на Големия пожар, унищожил Лондон през 1666 г. През 1941 г., по време на Втората световна война, полярно сияние в небето над Вашингтон предизвикало паника, тъй като жителите на американската столица го взели за начало на немско въздушно нападение.

В полярните ширини сияния могат да се появят в която и да е тъмна нощ. При равноденствията през март и септември обаче, земните магнитни полета пропускат повече слънчеви частици, които взаимодействат с атмосферата и слагат началото на сезона на сиянията. 

Северното сияние се наблюдава най-добре от географски ширини над 55 градуса със слабо светлинно замърсяване.

Например и без светлината на северното сияние Исландия е вълшебно място със своите глетчери, гейзери, водопади и вулкани. Географското местоположение на страната предполага подходящи условия за наблюдаване на явлението. Едни от най-хубавите сияния могат да се наблюдават от планината Киркхуфелл на западното крайбрежие. Някои силни сияния е възможно да се видят 

дори от предградията на столицата Рейкявик

Най-подходящият сезон за наблюдение е от края на август до началото на април.

Северното сияние е далеч по-популярно, отколкото южното, защото има по-малко места, от които южното сияние може да бъде наблюдавано. Най-добре то може да бъде видяно от южния край на остров Тасмания и от Нова Зеландия, където няма светлинно замърсяване. Подходящо е за наблюдение през цялата година, но все пак изберете някое от равноденствията.

Изследването на полярното сияние може да е потенциална кариера за начинаещи учени, макар и изключително нишова, но не особено модерна специализация, пише сайтът nauka.bg.

Норвежкият математик и астрофизик Карл Стьормер (1874-1957) изучава движението на заредените частици в магнитосферата. Ученият Кристиан Биркеланд е друг ранен пионер в областта, който получава седем номинации за Нобелова награда.

През 1939 г. норвежкият физик Ларс Вегард доказва емисиите на водород в полярното сияние. Девет години по-късно той посочва доплеровия ефект във водородните линии на полярното сияние.
 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай