Само във вестник СТАНДАРТ: Мицотакис - Ердоган 1:1

Гръцкият премиер стъпи в Анкара и обяви, че няма нерешими проблеми

Само във вестник СТАНДАРТ: Мицотакис - Ердоган 1:1 | StandartNews.com

Турският президент го приветства с "приятелю", но Хамас ги раздели
 

Само преди две години турският президент Реджеп Тайин Ердоган не искаше и да чува за гръцкия премиер Кириакос Мицотакис. Публично заяви, че той не съществува за него. А причини между Турция и Гърция винаги има - дали е спор за острови и полезни изкопаеми в шелфа на две-три морета, дали е заради правата на едно или друго малцинство, дали е за съдбата на разделения КипърЕ Но в последно време, т.е. горе-долу от миналата година насам, Анкара и Атина решиха поне публично да демонстрират, че са подобрили комуникацията помежду си, а техните лидери могат да седят на една маса и да разговарят спокойно за бъдещето. 

  • Няма нерешими проблеми

Няма нерешими проблеми между Турция и Гърция, заяви турският президент Ердоган на съвместна пресконференция с гръцкия министър-председател Мицотакис в Анкара в понеделник. Двамата се видяха на една очаквана и оказала се плодотворна среща в столицата на Турция в понеделник. Визитата бе огледална, защото миналия декември пък Ердоган посети Мицотакис в Атина.
Сега Ердоган изтъкна, че проблемите с Гърция може да бъдат разрешени чрез диалог. За нас е удоволствие да бъдем домакини на Мицотакис в Анкара, посочи турският държавен глава. 
Имаме споразумение да поддържаме каналите за диалог отворени. Днес имахме много искрена и конструктивна среща с министър-председателя на Гърция. По време на разговорите ни обсъдихме проблемите в турско-гръцките отношения. Имаме волята да разрешаваме проблемите чрез диалог, категоричен бе Ердоган. Той изтъкна, че Анкара и Атина имат за цел да увеличат двустранния си стокообмен до 10 млрд. долара, а това би било много сериозно постижение.

Очакваме позитивната атмосфера в нашите отношения да допринесе за подобряването на правата на турското малцинство и на нашите сънародници в Гърция, каза Ердоган. Той добави, че Турция и Гърция имат сходни възгледи в борбата срещу тероризма. 
Борбата срещу терористичните организации като ФЕТО и ПКК (Кюрдската работническа партия) бе на първо място в дневния ни ред. Разбирателството ни с Гърция в борбата срещу тероризма става все по-силно. Съгласни сме, че в бъдещето на нашия регион няма място за терористични организации, каза турският президент.
По отношение на кипърския въпрос той изтъкна, че е важно да се намери справедливо и трайно решение на проблема "въз основа на реалностите на острова".

  • Благодарност за гостоприемството

С благодарност за топлото гостоприемство гръцкият премиер Кириакос Мицотакис започна изказването си на съвместната пресконференция с турския президент. Мицотакис каза, че обстоятелството, че това е четвъртата му среща с Ердоган за последните 12 месеца, показва, че двете съседни страни могат да установят "този подход на взаимно разбирателство вече не като някакво изключение, а като продуктивна нормалност, която не се отменя от известните ни различия".
Гръцкият премиер се спря на позитивния дневен ред, върху който се изграждат отношенията между двете страни, и отбеляза, че "този подход доведе до положителни резултати". Сред "осезаемите резултати от взаимна полза" той спомена и приветства създаването на Гръцко-турска търговска палата, която има за цел да укрепи търговския стокообмен и бизнеса.
Мицотакис отбеляза значението на споразумението, по силата на което турските граждани могат да посещават 10 гръцки острова, като получават виза на място. Мицотакис каза, че това е станало възможно след договореност, постигната от гръцкото правителство с ЕС, и подчерта значението на новия режим както за икономиката, така и за общуването между двата народа.
Гръцкият премиер спомена и гръцкото малцинство в Турция, което по думите му обогатява обществения и културния живот на Турция, но се нуждае от подкрепата на турската държава, за да продължи да съществува.
По отношение на мюсюлманското малцинство в Гърция Мицотакис заяви, че то се радва на всички права и възможности, които имат гражданите в страната. Той припомни, че според Лозанския договор от 1923 г. малцинството е изрично определено като религиозно.

  • Семантичен спор за Близкия изток

За войната в Близкия изток Мицотакис подчерта, че Израел има пълното право на самоотбрана и определи "Хамас" като терористична организация. Същевременно той заяви, че Гърция е съгласна с Турция, че трябва да бъде защитено мирното население, да бъде спряна асиметричната употреба на сила и че единственото трайно решение е връщането към дипломацията.
От своя страна турският президент Ердоган изрази несъгласие с определението на Мицотакис за "Хамас". "Приятелю Кириакос, има един въпрос, по който не сме съгласни. "Хамас" не е терористична организация, тя е организация на съпротивата, която се бори да защити земите на народа си". 
"Нека да се съгласим, че не сме съгласни по този въпрос, но сме съгласни за нуждата от незабавно спиране на огъня и преди всичко от защита на мирните палестинци", отвърна Мицотакис. "Това може да стане", заключи Ердоган.

  • Как Турция видя посещението на Мицотакис

Положителната атмосфера по време на разговорите в Анкара между гръцкия премиер Кириакос Мицотакис и президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган бе водеща тема на турския печат в деня след срещата.
С всяка следваща среща надеждите ни за бъдещето на нашето сътрудничество се увеличават още повече, заяви Ердоган, като окачестви дискусиите като "изключително продуктивни, искрени и конструктивни", а турските вестници възторжено отразиха това.
Ние се придържаме към волята си да разрешаваме проблемите чрез искрен диалог, добросъседство и на базата на международното право. Въпреки различията в мненията, ние се съсредоточаваме върху положителния дневен ред, като поддържаме каналите си за диалог отворени. Решени сме да се съсредоточим върху положителния дневен ред и конструктивните идеи, изтъкна турският държавен глава. Той добави, че засилването на сътрудничеството между Турция и Гърция ще бъде от полза за целия регион, посочи "Хюриет".
Икономическият в. "Дюня" отбеляза, че по време на разговорите са били обсъдени и усилията за засилване на двустранната търговия. Ердоган разкри амбициите си да увеличи стокообмена от 6 млрд. долара (през 2023 г.) до 10 млрд. долара.

В информация, озаглавена: "Ердоган се обърна към целия свят: "Не можете да казвате на Хамас терористична организация", в. "Йени акит" цитира турския президент, който по време на срещата с гръцкия премиер е изтъкнал, че според Анкара "Хамас не е терористична организация, а съпротивително движение". Има един въпрос, по който не сме съгласни. Не смятам "Хамас" за терористична организация. Разглеждам "Хамас" като съпротивителна организация, която се бори да защити собствения си народ и земите си, окупирани през 1947 г., изтъкна Ердоган. Ако наречете Хамас "терористична организация", това ни натъжава, каза той, като добави, че над хиляда палестинци се лекуват в болници в различни части на Турция. 

  • Смесени чувства в Гърция

Гръцкият печат даде предимно смесени оценки на резултатите от посещението на премиера Кириакос Мицотакис в Анкара и разговорите му с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. В реакциите ентусиазмът от затоплянето на отношенията, който беше по-видим след срещата на двамата лидери в Атина през декември, бе по-сдържан, а вестниците бяха по-склонни да отбелязват нескритите противоречия между Мицотакис и Ердоган, особено в контекста на отварянето на бивш византийски храм в Истанбул като джамия, което турският президент предприе само около седмица преди срещата си с Мицотакис.
"Затишието и различията остават" е заглавието, под което атинският ежедневник "Катимерини" коментира посещението на Мицотакис. Вестникът написа, че срещата е преминала в добра атмосфера, но отбелязва, че двамата лидери са изразили публично несъгласие по отношение на мюсюлманското малцинство в Тракия, което Ердоган определи като "турско", на превръщането на византийския храм на манастира "Хора" в джамия, по кипърския въпрос и за характера на палестинското движение "Хамас", което Мицотакис квалифицира като терористична организация, а турският президент - като съпротивителна. 
"Нито загубихме, нито спечелихме", писа в рамките на същата двойнствена оценка във водещия си материал и "Та неа". Вестникът се спря подробно на спокойната атмосфера, в която е протекла вечерята, дадена от Ердоган в чест на Мицотакис, на която не е имало и следа от разногласията, видни на пресконференцията. В последния момент на вечерята е бил поканен и Вселенският патриарх Вартоломей.
"Съгласиха се, че не са съгласни", пише и "Елефтерос типос", според който Мицотакис и Ердоган са проявили желание да поставят акцента върху позитивния дневен ред в отношенията, без да крият обаче противоречията си.
Опозиционното издание "Авги", свързано с лявата СИРИЗА, постави акцента върху противоречията между двамата лидери, и пише за "Гръцко-турско противопоставяне за мюсюлманското малцинство в Тракия" и "Йок от Ердоган за манастира Хора".
"Срещнаха се, за даЕ установят, че не са съгласни", е водещото заглавие и на друго опозиционно издание - "Ефимерида тон синдактон". Според изданието пропастта между двете страни по основните въпроси се разширява.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай