Родео за Белия дом

Камала Харис рестартира кампанията на демократите, но тестът за партията тепърва предстои

Родео за Белия дом | StandartNews.com

Тръмп вдига рейтинг, атакува безжалостно новата си конкурентка

По-малко от два дни след като Джо Байдън обяви, че се оттегля от президентската надпревара и даде подкрепата си за своя вицепрезидент Камала Харис за изборите през ноември, самата Харис вече успя да си гарантира номинацията на Демократическата партия. Тя спечели гласовете на мнозинството от делегати, които ще определят номинацията на партия. Но този триумф за Камала Харис е само в нейната собствена партия. Тепърва й предстои да се изправи - в кампания, дебати и на самия вот - срещу републиканския кандидат Доналд Тръмп. А той изобщо не е лесен противник. Рейтингът му рязко скочи след опита за атентат, твърдите му позиции се харесват на повечето американци. Не случайно атакува Харис и то с обидни думи още в нощта, когато Байдън я обяви за наследник. А на предизборен митинг след това я нарече: "нова жертва".

  • Тежко наследство, но и възможност

Има ли шанс Камала Харис срещу Тръмп? Това, че пътят на настоящата вицепрезидентка се разчиства в стремежа й да си осигури номинацията за президент от името на Демократическата партия, е лесната част. Най-голямото предизвикателство - сблъсъкът с Доналд Тръмп - тепърва предстои, ако изобщо се състои. Номинацията за изборите носи нови силни моменти за демократите, но също така разкрива слабости, които ги имаше още докато Байдън не се беше оттеглил, припомня тези дни Би Би Си в свой репортаж.

Според скорошни социологически проучвания Камала Харис изостава от бившия президент Тръмп - има приблизително подобна позиция на тази, в която се намираше Джо Байдън преди оттеглянето си от надпреварата. 

За момента демократите имат прилив на енергия след като повече от три седмици бяха с извити ръце, спорейки за годността на президента Джо Байдън да продължи да провежда кампанията си. След оттеглянето на Байдън всички водещи потенциални съперници на Харис за номинацията я подкрепиха. Това направи и влиятелната бивша председателка на Камарата на представителите Нанси Пелоси, която все още остава много важен играч в ръководството на демократите, дори и след своеобразното си излизане в пенсия.

Но надпреварата преди изборите през ноември няма да бъде по-малко напрегната, отколкото беше с участието на Байдън. Тя ще продължи да отразява състоянието на дълбокото партийно окопаване в американската политика и отвращението, което много избиратели изпитват въобще към системата. Основното предизвикателство пред вицепрезидентката, но и възможност за нея, ще бъде да се възползва от враждебното отношение към Доналд Тръмп, което се усеща не само в демократическите среди. Тя ще трябва да привлече центристки гласоподаватели в ключови променящи се щати и да даде енергия на базата от привържениците на демократите, които през последните няколко седмици едва ли не изпаднаха в отчаяние.

  • Рестарт на кампанията

Каквото и да се коментира за принадлежността на Харис към екипа и политиката на Байдън, истината е, че тя прави своеобразен рестарт на кампанията на демократите. Проблемът е, че той е доста закъснял.

Добър знак е първоначалният ентусиазъм в средите на партията и нейните по-заможни поддръжници, които не се изложиха. Според кампанията на Харис вицепрезидентката е събрала повече от 80 милиона долара нови дарения само за 24 часа след изявлението на Байдън. Това е най-голямата сума за един ден, събирана от който и да е кандидат през настоящия изборен цикъл. Заедно с близо 100-те милиона долара, които наследява от фонда за набиране на средства, когато беше в двойка с Байдън, Харис има стабилна финансова основа за предстоящата кампания.

Ако номинацията й се потвърди формално от националните органи на Демократическата партия, Харис ще има още едно много важно предимство - тя обезсмисля една от най-ефективните атаки, които републиканците отправяха срещу опонента Байдън - тази за неговата възраст. Месеци наред кампанията на Тръмп упрекваше настоящия президент, че е отслабнал в умствено отношение и лесно се обърква - характеристики, които бяха подсилени в ума на много американци след представянето на Джо Байдън на президентския дебат в края на юни. И след серията му гафове, един от които беше обръщението "Путин" към украинския президент Володимир Зеленски.

Вицепрезидентката, която дни преди изборите на 5 ноември (по-точно на 20 октомври) ще навърши 60 години, може да води по-енергична кампания и да изложи по-последователно аргументите на своята партия. Също така тя може да обърне въпроса за възрастта на 78-годишния Тръмп срещу него, тъй като той ще стане най-възрастният кандидат, класирал се някога за изборите за президент.

И още Камала Харис може също да успее да засили подкрепата на чернокожите гласоподаватели, които според социологическите проучвания са се отдалечили от Байдън през последните месеци. Ако успее да комбинира това с повече подкрепа от други малцинства и от по-младите гласоподаватели - което беше печелившата комбинация, използвана от Барак Обама през 2008 г. и 2012 г. - това може да й помогне да спечели позиции срещу Тръмп в шепата променящи се в последния момент щати, които ще решат тазгодишните избори.

Миналото на Харис като прокурор също би могло да й осигури предимство с оглед на така чувствителния за американците проблем с престъпността. Биографията й в правоохранителните органи обаче беше проблем, когато обяви номинацията си за президент на Демократическата партия през 2019 година. Тогава й се подиграваха с подмятания като "Камала е ченге", но сега тя може да има предимство в кампанията срещу Тръмп, за когото либералните медии наблягат, че е осъден.

Вицепрезидентката също така отговаряше в администрацията на Байдън за проблема с абортите, който се оказа един от най-мощните мотиватори на привържениците на Демократическата партия на последните избори. За разлика от Харис, Байдън понякога неохотно се застъпваше по въпроса, възпрепятстван от предишен опит в подкрепа на някои ограничения по отношение на прекъсване на нежеланата бременност.

  • Слабите места на Харис

Въпреки потенциално силните страни на Харис, имаше причина редица демократи първоначално да са против оттеглянето на Байдън от надпреварата, именно като се има предвид, че неговият вицепрезидент ще бъде наследникът в изборната кампания.

Независимо че предизвика ентусиазъм в средите на демократите по темата за абортите, отношението към Камала Харис за ролята й на вицепрезидент е смесено сред привържениците на нейната партия. В началото на мандата на нея беше поставена задачата да се справи с първопричините за миграционната криза на границата между САЩ и Мексико. Редица погрешни стъпки и погрешни твърдения - включително небрежно интервю от юни 2021 г. - навредиха на репутацията й и я направиха уязвима към атаки от страна на консервативните среди.

Републиканците не спират да осъждат действията й през последните четири години, превръщайки я в лицето на това, което според проучванията на общественото мнение е непопулярната имиграционна политика на администрацията на Байдън. Имиграцията е слабо място за демократите, в която и да е битка - за изпълнителната или за законодателната власт. Това е много важен въпрос за избирателите, живеещи в най-засегнатите от незаконната миграция райони на САЩ. Те са с убеждението, че имиграционната система на страната не се управлява правилно.

Кампанията на Тръмп също ще се опита да обърне прокурорското минало на вицепрезидентката срещу нея. Поводите в това отношение са много - от подкрепяната от нея реформа в наказателното правосъдие до решенията й като прокурор, особено тези за условно освобождаване на обвиняеми.

Друга уязвимост на Харис е опитът й в политическите надпревари. В борбата си за Сената през 2016 г. тя имаше само символична опозиция от страна на републиканците в дълбоко завладения от демократите щат Калифорния. Единствената й самостоятелна кандидатура за национален пост - тази за номинацията за президент на Демократическата партия през 2020 г. - завърши с провал и тогава тя трябваше да подкрепи Джо Байдън. Комбинация от неуспешни интервюта, липса на ясно дефинирана визия и лошо управлявана кампания доведоха до това, че отпадна още в най-ранните етапи на състезанието.

  • Началото е трудно, възможният провал - титаничен 

Вероятно най-голямото предизвикателство за Камала Харис е, че за разлика от Джо Байдън, тя не е действащият държавен глава. Въпреки че може да има възможността да се дистанцира от някои от по-непопулярните елементи от политиката на Байдън, тя си остава в неговата сянка. Очаква се и републиканците да използват това, като представят Харис като слаб и непроверен в битки кандидат, твърде рисков, за да бъде президент. 

Сега Тръмп има по-голямо основание да се представя като доказал се управленец и той успешно агитира с това.

Каквото и да се случи Камала Харис има шанс в идните дни, седмици и месеци да създаде нови впечатления за собствените си качества сред американското общество. Ако тя се провали още преди да е взела официално номинацията на Демократическата партия, ще отвори вратата към невиждан сблъсък в средите на демократите. Борбата за власт може да доведе до това партията да се обедини зад друг кандидат или, което също се изтъква като вероятно, да се саморазпадне. Борбата за Белия дом е тест не само за Камала Харис, която поема предизборните юзди твърде късно - насред кампанията, но и за демократите, които може да изгубят твърде много и да не могат да се възстановят в продължение на десетилетия.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай