- Фермерите прибраха тракторите, премиерът се извини, подписаха меморандум
- Битката не е свършила, каза на колегите си председателят на асоциацията на зърнопроизводителите
Сблъсъкът между земеделския сектор и управляващите за вноса на селскостопанска продукция от Украйна завърши с примирие. След два дни на протести, в които тракторите блокираха пътища и обсадиха София, а в протестите се включиха зърнопроизводители, животновъди, овощари, производители на мед и пчелни продукти и др., властта смекчи тона, премиерът се извини за думите си и двете страни сключиха меморандум по всяка една точка от исканията. Решението за подписването на документа беше взето заедно от протестиращите и одобрено от всяка организация на Инициативния комитет. Това обаче не е краят. В четвъртък председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите /НАЗ/ Илия Проданов направи обръщение, от което става ясно, че полагането на подписите под документа е само началото за отстояването на интересите на всички български фермери. "Чака ни изключително дълга битка, битка, в която ако не сме всички сектори заедно, ще загубим!", пише в обръщението на Илия Проданов.
Ето какво гласи меморандумът:
* Чл. 1: Забрана за внос на слънчоглед от Украйна до края на ноември, след което се въвежда лицензионен режим, който отчита необходимите количества на преработвателните предприятия за производствените им нужди. Ще се изработи лицензионен режим за внос на пшеница, царевица и рапица, съгласно договореното между Украйна и Европейската комисия. За вноса от Украйна на други продукти, включително сухо мляко и пчелен мед и пчелни продукти, ще се въведат правила за прилагане на лицензионен режим, ако вносът от Украйна надвишава 10% от общия обем по себестойност на вноса и вътрешнообщностната доставка в Република България за съответния тип продукт.
Чл. 2: Всяка седмица Агенция "Митници" да публикува обемите за внос и износ на четирите зърнени култури и средната декларирана цена, както и публикуване на обемите за внос и износ и средна декларирана цена за останалите продукти по чл. 1.
Чл. 3: По отношение на завишаване на контрола на вноса от трети страни, включително и от Украйна, вече има издадена заповед РД11-2128 от 18.09.2023 г.
Чл. 4: Прието е решение от Европейската комисия за съответствие на държавна помощ лПомощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" за сумата от 150 млн. лева, а за допълнително осигурените средства в размер на 63 млн. лева е подадено уведомление SA. 109409, като се полагат максимални усилия за съкращаване сроковете за произнасяне от страна на ЕК до края на месец септември. В срок до 30.09 2023 г. ще се изплати общият размер от 213 млн. лв. По отношение отпадане тавана на помощта за Украйна, ще се изготви национална позиция за отпадане на тавана, която да бъде приета от Министерски Съвет до 27.09.2023 г., и ще се проведат разговори от Министър-председателят на Република България с Председателя на ЕК за отпадане таваните на помощта, след което ще бъде прието решение на УС на ДФЗ за изплащане на допустимата помощ.
Чл. 5: Земеделските стопани, подали заявление до 26.09.2023 г. по държавната помощ за компенсиране на 100% пропаднали площи, след обработване на заявленията получават подпомагането в рамките на 3 работни дни. За останалите земеделски стопани остава срокът за подаване на заявление до 06.10.2023 г., като те ще получат плащането след обработка на заявленията. Да се променят Указанията за предоставяне на "Помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични събития, конито могат да бъдат приравнени на природни бедствия", настъпили през 2023 г. в посока възможност за прихващане на изискуеми публични задължения към държавния бюджет.
Чл. 6: Помощта по програмата de minimis за 2023 г. в размер на 47,5 млн. лева ще бъде осигурена от допълнителни средства от бюджета и ще бъде разпределена на равни части за подпомагане на най-малките земеделски производители в сектор "Животновъдство", в това число пчелен мед, и в сектор "Растениевъдство". Разпределянето във всеки един от секторите ще бъде извършено по методика, изработена съвместно с Министерството на земеделието и храните.
Чл. 7: Министерството на земеделието и храните да започне разработването на комплекс от политики по браншове, които да повишат конкурентоспособността на съответния бранш и последващ план за действие.
Чл. 8: Земеделските производители на мляко, които не могат да докажат реализация на продукция поради внос на сухо мляко от Украйна, да получат подпомагане по интервенциите по обвързаната подкрепа на база правно основание за форсмажор и след разрешение от ЕК.
Чл. 9: Изменения и допълнения на Меморандума се извършват чрез подписване на анекс между страните.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com