Експерти обвързват цените на недвижимата собственост с приемането ни в Клуба на богатите
Докато политиците се карат за дупката в бюджета и дали тя няма да ни спре по пътя за еврозоната, хората се интересуват как да се подготвят за голямата промяна и най-вече как ще се отрази тя на цените и живота им. Експертите не дават еднозначни коментари за това ще има ли поскъпване или не. Ако се следва логиката, ръст на цените не би трябвало да има. Но спекулациите може да го причинят.
Пред хамлетовски въпрос са изправени потенциалните купувачи на жилищния пазар - да купят имот преди влизането в еврозоната или да изчакат България да влезе в Клуба на богатите. Всичко това е свързано с цените на недвижимостите - дали те ще се повишат или напротив, ще паднат.
Експертите не дават еднозначен отговор по въпроса.
"Не инвестирайте сега в имоти, защото при влизане в еврозоната цените им ще паднат до 20%", съветва финансовият експерт Камен Колчев в интервю пред БНР.
"Бългapинът oбичa дa ?yпyвa имoти и дa имa имoти. B тoвa нямa нищo лoшo. ?poблeмът e, чe пopaди твъpдe cлaбo paзвития ни вътpeшeн пaзap нa финaнcoви инcтpyмeнти, ?aпитaлoв пaзap и пopaди ниc?aтa инвecтициoннa ?yлтypa, xopaтa cи знaят - или дeпoзит в бaн?aтa, или имoти. A тoвa нe e пpaвилнo. Имoтитe ca дoбpa, нo дългocpoчнa инвecтиция, a a?o ни пoтpябвaт пapи пo-бъpзo, излизaнeтo oт нeдвижимия имoт e бaвнo и мнoгo c?ъпo", заяви тoй.
Коментар за отражението върху цените на имотите на еветнуалното ни влизане в еврозоната направи и доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, пред БНР.
Според него този процес може да доведе до краткосрочен ръст в търсенето, но не е задължително да повлияе на цените в дългосрочен план. "Жилища при нас се купуват предимно за живеене. Отражението на евентуалното влизане в еврозоната има два погледа - на пазара на недвижими имоти влияние оказват неочакваните събития. Влизането в еврозоната не е такова, но за него нямаме решение, което може да създаде ръст в търсенето за краткосрочен период. Много е трудно да се прецени дали влизането в еврозоната ще бъде този фактор, който ще доведе до спад на цените на жилищата", каза доц. Владимиров.
Според него за първи път от повече от десетилетие българският пазар показва тенденция към надценяване на жилищата. "За първи път, откакто имаме данни, над 10 години, нашият пазар показва склонност да надценява жилищата. Това означава, че цените могат да се окажат неустойчиви в дългосрочен план и че купувачите трябва да бъдат внимателни в избора си на инвестиция".
По думите му 2024 г. е донесла значителни промени в пазара на недвижими имоти у нас. Наблюдавали са се важни тенденции, които определят бъдещето на сектора.
"2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на пазара. Беше различна от това, което виждахме през 2020, 2021 - периода след COVID. През 2024 г. видяхме едно чувствително нарастване на цените, от порядъка на 16% на годишна база и то на фона на затихваща инфлация, което не винаги е типично", обясни Владимиров. Той посочи, че освен ръста на цените, броят на сделките също се е повишил значително.
Според него 2024 г. вероятно ще се окаже рекордна по отношение на броя на сключените сделки. "Видяхме през 2024 продължаващ ръст на броя на сделките, след успокояването през 2023 г. Много е вероятно приключилата година да бъде рекордна по отношение на брой на сделките. Те ще бъдат около 95 000, ще видим данните в края на март. И това в условията на един чувствителен ръст на цените", казва експертът, цитиран от pariteni.bg.
Какво да очакваме на имотния пазар през 2025 г.?
Анкета с водещи експерти по темата представя Bloomberg TV Bulgaria.
"Приключихме 2024 г. с инвестиционен обем в размер на 380 млн. евро. Зад тази активност стояха доста инвестиции извън жилищата - най-вече в офисни и индустриално-логистични сгради, хотели и търговски площи. Забелязваме интерес към имоти, които генерират доходност и държат добри нива на възвръщаемост", обобщава Иглика Йорданова, управляващ партньор в Colliers International.
Тя прогнозира през настоящата година цените на имотите да се повишат, да намалее делът на инвестициите в жилищни имоти като инвестиционен продукт и повече да се купуват с цел обитаване. Йорданова очаква да се запази тенденцията на ускоряване на темповете на усвояване на офисни площи, която е наблюдавана през миналата година.
"Вътрешната миграция към големите градове ще продължи", казва Александър Бочев, председател на Национално сдружение "Недвижими имоти". По думите му тази тенденция се е наблюдавала и миналата година - броят на сделките в страната е бил почти еднакъв с този през 2023 г., но с изключение на големите градове - София, Пловдив, Бургас и Варна, където нарастването е с почти 9%. "Пазарът ще е в големите градове, но той ще бъде спокоен без сериозни сътресения", казва Бочев.
Той очаква повишение на цените на имотите през 2025 г., "но това много зависи от индикациите за приемането на България в еврозоната през 2026 г. Ако това се случи, то също ще повиши цените на имотите, но то ще бъде в рамките на 9-10%, което е същото равнище като през 2024 г.", е прогнозата на председателя на НСНИ.
"Това, което влияе като основен фактор на пазара, е да се съсредоточим върху проблемите, които виждаме пред членството в еврозоната. Едно отлагане ще промени конюнктурата на жилищния пазар, което ще доведе до забавяне на темповете на желание за придобиване на недвижимо имущество в краткосрочен план в рамките на тази година. Това може да повлияе и на ръста на цените - те няма да спаднат, но може да се охладят", е мнението на Добромир Ганев, консултант и анализатор.
Той допуска да има забавяне на темповете на строителството, каквото е наблюдавано в София през десетте месеца на 2024 г. - 20% спад на започнатите жилищни сгради. "Ако предлагането намалее, това ще доведе до по-голям натиск, който допълнително ще повиши цените", казва Ганев.
И обобщава: "През 2025 г., ако няма промяна в нагласата на политиците за членството ни в еврозоната, няма да видим и особено голяма промяна на пазара. Бъде ли приета датата 1 януари 2026 г., това ще раздвижи пазара на жилища втора ръка. Големите ръстове на цените са в големите градове и Несебър и много по-ниски в останалата част на страната".
Антон Илиев, съосновател на агенция "КА5 имоти", очаква скокове в цените от порядъка на 15-20%, както е имало при жилищните имоти и през 2024 г.
На противоположна позиция обаче е Борислав Точевски от "Домекс": "Моите очаквания са, че няма да има съществено поскъпване в цените на имотите, защото в последните две години те се повишиха достатъчно. До приемането ни в еврозоната ще има стабилизиране на цените, а след това има различни спекулации дали ще има ново увеличение. Очакванията са, че тогава най-вероятно отново ще има поскъпване. Трябва да отбележим, че има огромни разлики между ниския и високия клас имоти, чието търсене се увеличава.
Въпреки това, в дългосрочен план по-ниският клас ще запази цената си". Точевски припомни, че през 2024 г. България се е наредила на първите места с ръст на цените на имотите от 15%. "Тази година очакванията са отново за плавно поскъпване. Въпреки това цените могат да се забавят. Най-голямото търсене продължава да е в София, Бургас, Варна, Пловдив и Несебър. Предполага се, че това ще доведе до нови повишения на стойността на жилищата". Експертът също посочва, че всичко зависи от еврото. По думите му, приемането на общоевропейската валута да доведе до допълнително поскъпване.
Властта обяви курс към затягане на коланите
Премиерът Росен Желязков обяви курс към затягане на бюджетния колан, за да можем да покрием критериите за еврозоната. След проведения във вторник Съвет за съвместно управление Желязков каза, че кабинетът ще внесе бюджет с дефицит до 3%, а разходите ще бъдат ограничени до 40% от Брутния вътрешен продукт (БВП). Веднага след това България ще поиска извънредни конвергентни доклади от ЕЦБ и ЕК за оценка на готовността ни за еврото.
Същия ден бе освободена от поста заместник-министър Людмила Петкова, която докато бе служебен министър на финансите, предложи проект на Бюджет 2025 с раздуване на разходите с 20 млрд. лв. до 46% от БВП. Желязков увери, че не се предвижда вдигане на данъчно-осигурителната тежест и промени в Закона за ДДС. Това означава, че няма да има отстъпки за ресторантьорите.
Браншът настоява за 9% ДДС, а не 20%, както е от 1 януари. Сметките са показали, че по-ниската ставка ще лиши бюджета от около 300 млн. лв. през 2025 г. в полза на собствениците на заведения. "Обсъдихме бюджетът да даде възможност правителството да има основанието да подаде искане за конвергентен доклад за изпълнение на критериите за членство в еврозоната, с ясното разбиране, че и към момента съотношението на българския лев към еврото е фиксирано, то е 1.95583, не подлежи на промяна и това е скрепено с акт на Народното събрание", каза министър-председателят.
"Ще направим всичко възможно членството на България в Еврозоната да се случи", заяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на изслушване в парламента в четвъртък. Тя разкри, че от бюджета за 2024 има неразплатени разходи на обща стойност 4,068 млрд. лева, които трябва да бъдат извадени от бюджет 2025. Изплащането на тези суми ще ограничи възможността за реализиране на нови инвестиции през 2025 година.
Ще бъде засегната сериозно инвестиционната програма на МРРБ за пътища за нови обекти. Ще бъде орязана и програмата за изпълнение на общинските проекти, за която се очакваше да бъдат заложени 1.15 млрд. лв., но 518 млн. от тях ще отидат за направени стари разходи.
"Предлагаме и работим върху мерки, които да дадат възможност да се увеличат приходите, така че да можем да влезем в параметрите на 3% дефицит", каза още Петкова. Тя обвини парламентарната групата на ПП-ДБ, че се опитва да убеди общественото мнение, че ГЕРБ не иска България да приеме еврото.
"Разбирам ви, колеги, че вие сте опозиция, че се борите кой да бъде по-голям опозиционер, но това не ви прави чест", заяви тя. Финансовият министър представи и част от мерките, които правителството предвижда с новия бюджет: "Разработваме мерки, които са свързани с увеличаване събираемостта на данъците. Мерки, които са свързани с оптимизиране на разходите по министерства, така че да търсим буфери там, където ги има", посочи Петкова.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com