Нови факти за Разпятието излязоха на бял свят. Римски ръкопис, написан само 91 години след смъртта на Спасителя, открива нови доказателства за приковаването на Христос на кръста.
Произведението на римския историк Тацит "Анали" съдържа уникална информация за живота на Исус, включително разпъването му на кръст и преследването на ранните християни, съобщава Daily Mail.
В книга 15 от "Аналите" Тацит
описва подробно големия пожар в Рим и обвиненията срещу християните, сред които се споменава и Исус.
Един от фрагментите казва, че "Христос е бил подложен на изключително наказание по време на управлението на Тиберий по заповед на нашия прокуратор Понтийски Пилат". Този пасаж е важно потвърждение за разпъването на Исус, което съвпада с библейския разказ.
Освен това Тацит описва бруталното преследване на християните, започнало по време на управлението на император Нерон. Той говори за мъчения и екзекуции, включително разпъвания на кръст. Подчертава се тежестта на натиска върху последователите на новата вяра в Римската империя. Предишни доказателства за живота и смъртта на Исус идват от трудовете на историка Йосиф Флавий, но това откритие добавя важни подробности, които укрепват връзката между събитията и библейския текст.
Някои от тях са добре известни, около други все още тегне мистерията на вековете. Всички знаят как
Пилат Понтийски измива ръцeте си
за да демонстрира сваляне на отговорност от себе си за разпъването на Богочовека Исус Христос. Но малцина знаят, че Спасителя оставя трайна следа в семейството на римлянина. Съпругата му Клавдия Прокула не само става ревностна християнка, но и е каонизирана за светица от православната църква под името Света Прокла. Паметта й се чества на 27 октомври. В 27-а глава на Евангелието по Матей за нея пише: "Между това, когато той седеше на съдийския престол, жена му прати да му кажат: не прави нищо на Тоя Праведник, защото днес насън много пострадах за Него" (Мат. 27:19). За нейното обръщане към християнството пишат много църковни автори - Ориген, блажени Августин, Йоан Малала, Атанасий Велики и други. Блажени Теофилакт Български пише в своето тълкувание на Евангелието: "Не самият Пилат видял съня, но жена му... И този сън бил дело на Божия промисъл, впрочем, не за да бъде освободен след това Христос, но за да се спаси тази жена".
Запазените версии за живота й се разминават. Според едната тя завършила мирно живота си като християнка, като проповядвала Евангелието заедно с другите Христови ученици. Според друга версия Прокла пострадала мъченически за вярата си.
Легендите разказват, че Клавдия умолявала Пилат да пусне Христос. Вярвала, че Исус ще спаси болното й дете. Но Понтийски отказал. Единственият му син умрял. Дали по-късно Пилат е
приел това като възмездие
- не е ясно. Но според преданията той се самоубива в днешна Виена, стигнал до крайния предел на човешко страдание и самота, изоставен от съпругата си, която следвала собствения си път на християнка.
Според друго предание Пилат се разкаял, обърнал се с молитва към Христос, в знак на което главата му след отсичането била приета от ангел.
Кой е Пилат Понтийски? Според евангелските разкази това е римският прокуратор на Юдея, който осъжда Исус по обвинение на евреите. Така Новият завет хвърля цялата вина за Христовото разпятие върху евреите и представя римляните като хора, които биха спрели процеса, ако можеха. Гръцки и римски източници обаче говорят за друга версия и допълват образа на Пилат Понтийски. Той е властен човек и отличен администратор. Управлявал една от най-размирните области на Римската империя 10 години - рядко дълъг срок, който показва уменията му на лидер. Когато пристига в Юдея, задълженията на Пилат били основно военни. Той трябвало да поддържа мирна обстановка в римската провинция. Както всеки един римлянин, и Питат Понтийски бил изключително религиозен човек. За римляните религията е стожер в съществуването им и Пилат не се различавал по нищо от това описание. При всички управители в империята култът към боговете и политиката напълно се сливали.
Сред малкото доказателства за управлението на Пилат е надпис, издигнат в Кезария, по времето на император Тиберий. Монети, сечени през това време, също доказват, че Пилат Понтийски е историческа личност. Според римските източници Пилат е далеч от християнския образ, който му приписват в Библията. Той е
знаел как да ужаси тълпата
и да въведе ред в определена територия.
Първите му действия като прокуратор в Юдея едва не завършват с кървава баня. Той нарежда в Йерусалим да бъдат изпратени римски войници, но флаговете, с които те влизат, поругават първите две от Десетте божи заповеди. Обидените евреи протестират пред Пилат, а той планира да ги уплаши, за да потуши недоволството. Римлянинът решава да инсценира сблъсък. Когато приема евреите в палата си, неговите войници изваждат мечове, като прокураторът се е надявал бунтуващите се да се разбягат.
Те обаче падат на колене и показват готовност да загинат, но не и да приемат в Йерусалим да има флагове, оскърбяващи Мойсеевия закон. Тъй като основната му задача е да пази мира сред населението, Пилат отстъпва.
Според Евангелията ролята на Пилат в историята на Исус е епизодична. Хрониките обаче казват точно обратното.
Процесът срещу Христос започва въз основа на обвинения, отправени от водещи фигури в обществото - първосвещениците от Синедриона, които са пряко засегнати от новото тълкуване на вярата, което проповядва Христос.
А за да звучат те убедително пред Пилат, главното обвинение срещу Исус е, че се нарича Цар Юдейски - Цар на евреите.
Като римски чиновник, Пилат не може да игнорира това обвинение. Но по време на разпита се убеждава, че става въпрос за "небесно царство". И че Христос не представлява опасност за империята, за разлика от разбойника
Варава, който всъщност е зилот - бунтовник
против римската власт. Но е принуден отново да отстъпи пред искането на тълпата да бъде освободен Варава, а да бъде екзекутиран Христос. Може би защото има твърде малък гарнизон и изрични указания да не дава повод за разрастване на еврейската съпротива против римското господство. А че съвестта му не била спокойна, говори и по-нататъшното му поведение след екзекуцията на Христос. Той се държи грубо с първосвещениците, които оспорват поставения от него - съвсем съзнателно, с цел да ги уязви - надпис на кръста "Исус Христос Цар Юдейски" (Йоан, 19:22) и отказва да прати свои войници, които да охраняват гробницата, в която е положено тялото на Месията (Мат. 27:65).
Разпъването на Исус очевидно е предизвиквало нови вълнения сред населението на Юдея. Защото император
Тиберий нарежда разследване на дейността на Пилат Понтийски. И той в крайна сметка е уволнен за несправяне със служебните си задължения, като е допуснал безредици.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com