Младият музикант Славин Славчев получи първата награда на името на твореца
"Няма да правим тъжен концерт, той няма да е посветен на това, че Кирчо го няма, а на това, което ни остави". С тези думи Иван Лечев откри вечерта, в която "Фондацията" почете своя приятел и колега Кирил Маричков (1944-2024).
Музикантът, който си отиде на 11 октомври, на 30 октомври щеше да навърши 80 години.
"Обичам щурците. Докато има щурци, има надежда, че светът съществува", казва Маричков през 1991 г. Четвърт век по-рано той създава една от най-влиятелните рок групи в България - "Щурците", на която е фронтмен, басист, певец и основен композитор.
На рождения му ден близо два часа звучаха най-известните и обичани песни на "Щурците". Публиката, изпълнила до краен предел зала 1 на НДК, изпращаше с продължителни аплодисменти всяко от 20-те изпълнения. Във втората половина на концерта всички бяха на крака, пееха и танцуваха, пише БТА.
"Изкуството има едно свойство, и то е да възпитава добър вкус. "Щурците" възпитаха поколения българи със страхотна българска музика и страхотни български текстове. Ще представим песни, които Кирчо изпълнява и които обича. Един творец никога не може да избере най-хубавата си песен, защото всички са негови рожби", каза Венко Поромански.
"Този стол ще остане винаги така", допълни Поромански по повод празния стол на сцената, където обикновено сяда Кирил Маричков.
"Предполагам, че всички имате такова празно място в душата си, какво имам и аз. Тази празнота, която оставя човек като Кирил Маричков, може да бъде запълнена единствено и само музика", добави Иван Лечев.
Рок спектакълът започна с "20-и век", последваха "Вълшебен цвят", "Обичам те завинаги", "Футуролог", "Две следи", "Рок в минало време", "Вкусът на времето", "Хамлет", "Клетва", "Среща" и на финала - "Бяла тишина". Специален гост бе Валди Тотев, който пя заедно с колегите си, но се представи и самостоятелно - с "Вдигни очи" и "Моят свят". В залата прозвуча и гласът на Кирил Маричков - със запис на песента "Тъмен вятър", както и в дует с Дони на "Уморени крила".
Музикантите бяха на сцената, заедно с оркестъра на Пловдивската опера с диригент Константин Добройков. Негови и на Владимир Джамбазов бяха аранжиментите на вечерта. "Много е трудно да се направят такива оркестрации за група и оркестър, а те го могат", обясни Венко Поромански.
"Взехме решение този ден да стане Денят на българската рок музика. И оттук нататък ще го празнуваме на всеки 30 октомври", обяви Добрин Векилов-Дони. По думите му "Кирчо не би искал паметник, роднините му също".
"Учредихме награда на името на Кирил Маричков. От днес до другия 30 октомври ще издирваме талантливи хора, които свирят, пеят и композират. На следващия 30 октомври ще връчим наградата. Тази награда ще я връчим и днес. Камен Старчев я направи много бързо. Това е китарата на Кирчо. Днес ще я получи един човек, който той много харесваше, екзалтираше се от него. Млад музикант, който наистина обичаше - Славин Славчев", каза Дони.
Славин Славчев - вокалист, баскитарист и текстописец, е познат и като победител в третия сезон на българския "Х фактор" (2015).
"Безкрайно щастлив съм, че имам възможността да споделя сцената с тези хора тази вечер. Благодаря им за безкрайното доверие, което винаги са имали към мен. Безкрайно щастлив съм, че успях да се запозная с такъв огромен човек като Кирил Маричков", каза Славин Славчев.
"Нека да празнуваме този човек и музиката му докато можем, докато сме живи - да разказваме на другите за нея, да им я пускаме, да ги заразяваме. Защото това трябва да живее - толкова красиви думи и толкова красиви звуци", добави той.
"Благодаря на всеки един от вас, който е в тази зала. Това означава много за самите нас. Благодарим на всички наши приятели, на официалните лица. Господин кмете, много се радвам, че сте тук. Благодаря на нашите приятели президентите - Петър Стоянов и Росен Плевнелиев. С Кирчо ни свързва минало, настояще и бъдеще. С неговите песни направихме първата си целувка. После първата си любов. Правехме деца. И те растат", каза Дони.
“Аз съм просто човек”
Кирил Маричков е роден в София, където завършва средното си образование в училище "Антим I". Живее в къщата, построена в началото на 20-и век от дядо му - арх. Киро Маричков. Другият му дядо - Борис Левиев, е главен диригент на Музикалния театър и първи въвежда внука си в света на музиката.
От малък Кирил Маричков свири на пиано, кларинет, бас китара и китара. Като своя житейска грешка отчита факта, че учи във Висшия институт по архитектура и строителство (ВИАС), вместо в консерваторията. Но музиката все пак побеждава.
Първите стъпки на Кирил Маричков на музикалната сцена са като басист в рок групата "Бъндараците", в началото на 60-те години на 20-и век. Когато през 1967 г. групата се разпада, той създава "Щурците". Членове на новосъздадената група са Кирил Маричков и Петър Цанков от "Бъндараците", Петър Гюзелев и Веселин Кисьов от "Слънчевите братя". Името на групата е избрано след конкурс в радиопредаване. Интересен факт е, че то идва под влияние на ливърпулската група The Beatles (от английски - бръмбари или буболечки).
"Щурците" има 12 издадени албума и безброй турнета. В своята дискография Кирил Маричков има три солови албума - "Зодия щурец" (1997), "Искам да кажа" (2002) и "75" (2019). Автор е на повече от 150 песни. На въпроса дали сега младите хора идват при него да искат съветите му, той отговаря: "Да, питат ме как се правят хитове. А аз им казвам: "Ей, Боже, не знам!". Никога предварително не знам коя песен ще стане хит и коя - не".
Маричков е депутат е в седмото Велико народно събрание. По време на предизборната кампания "Щурците" записват популярната песен "Аз съм просто човек", която се превръща в неофициален химн на опозицията: "Аз не съм комунист и никога няма да бъда. Аз не съм нихилист и никога няма да бъда. Аз не съм антихрист и никога няма да бъда. Аз съм просто човек. Аз съм просто човек!".
На въпроса "Когато се смени времето, за кратко заменихте китарата с политиката, станахте депутат във Великото народно събрание", Маричков отговаря: "Не, не съм я сменил. Просто реших, че това е мое задължение, когато в цяла Източна Европа падаше комунизмът и хората на изкуството помагаха за това. Ала в първия момент, в който можех да се отърва, го направих. Напуснах". На въпрос "Съгласен ли сте с идеята партиите да се обединят в името на обща кауза?", казва "Не точно да се обединят, по-скоро, да има съгласие между тях по няколко национални приоритета. Има национални каузи, които трябва да седят много по-високо от партийните различия и боричкания".
През 1992 г. Кирил Маричков, заедно с басиста на група "Тангра" - Константин Марков, основават рок радио "Тангра". През 2013 г. Кирил Маричков ("Щурците"), Иван Лечев (ФСБ), Дони, Славчо Николов ("Б.Т.Р.") и Венко Поромански ("Те")" създават група "Фондацията". Изпълняват песни на собствените си формации, като в репертоара им са над 20 емблематичните парчета.
Кирил Маричков е носител на орден "Св. св. Кирил и Методий" (първа степен) през 2010 г., на наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата в раздел "Музика", съвместно с група "Щурците" (2017). През 2020 г. получава "Икар" за изключителен принос към музиката от Гилдията на музикалните артисти. На 31 януари 2020 г. получава най-високото държавно отличие - орден "Стара планина" (първа степен) - за изключително големите му заслуги в областта на културата и изкуството. "Човек излиза на сцената, ако има да каже нещо много важно. Това ме е водило през годините - да казвам на хората нещо, да ги гледам в очите от сцената и да им казвам неща, които са важни за тях", казва Маричков по време на награждаването.
На 10 май 2023 г. официално е представена автобиографичната му книга "На прага на времето". С нея авторът отбеляза и 55 години от основаването на "Щурците". Книгата представя подробно житейския и творчески път на музиканта - от детството му до на най-силния период в историята на "Щурците" - 80-те години на 20-и век.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com