Мистериите на китайската Нова година

Какво ще ни донесе Дървеният дракон, според директора на Институт "Конфций" към СУ "Св. Климент Охридски" Аксиния Колева

Мистериите на китайската Нова година | StandartNews.com

Червеният цвят привлича късмета и гони злите духове

Какво ще ни донесе Дървеният дракон, според директора на Институт "Конфций" към СУ "Св. Климент Охридски" Аксиния Колева в специално интервю за в. "СТАНДАРТ"

- Госпожо Колева,  светът ще посрещне китайската Нова година на 10 февруари.  Неин символ за 2024-та е Дървеният дракон. Бихте ли разказали нещо повече за  този празник?

- Китайската Нова година от най-древни времена е най-важният и най-продължителен празник в Поднебесната и в някои страни от Източна Азия. Той се нарича още Лунна Нова година или Пролетен празник -" чундзие", тъй като използва лунния календар, който се базира на фазите на луната и на лунния месечен цикъл.

Този празник съществува още от времето на династия Ся ( XXI-VII в.пр.н.е.), затова  се нарича още календар Ся. Според него годината се разделя на 24 сезона, които строго съответстват на селскостопанската дейност на китайските селяни, затова се нарича още и селскостопански календар.

За разлика от Новата година по григорианския календар, тази, по лунния всяка година е по различно време. Първият ден от празника се пада на второто новолуние след зимното слънцестоене, което е на 21 януари. По този начин китайската Нова година винаги е в периода между 21 януари и 21 февруари.

Тази година празникът ще настъпи на 10 февруари.

Всяка година в Китай се символизира от комбинация, която се повтаря веднъж в 60 години. Това е комбинация от едно от 12-те зодиакални животни от определен цвят, който отговаря на една от петте стихии: вода, земя, метал, огън, дърво. Новата 2024 е белязана от животното Дракон и стихията Дърво, а основен цвят на годината ще бъде зеленият.

На запад знаците на хороскопа съответстват на зодиакалните съзвездия. В Китай знаците на 12-годишния цикъл са название на обикновени животни. Единственото изключение прави драконът. Той е митично и свръхестествено животно. На него биват приписани всички положителни качества. Той може да лети, да ходи, да предизвика вятър, дъжд и т. н.

В представите на древните китайци, драконът е имал чертите на девет животни -  очи на рак, рога на елен, уста на бик, нос на куче, мустаци на сом, глава на лъв, кожа на змия, златна окраска на шаран и крака на орел.

В Древен Китай той е бил символ на императорската власт, като на обикновените хора не им е било позволено да изобразяват този символ. Старите китайци наричат дракона свой прародител, и за тях той е бил символ на нацията. Много родители си пожелават децата им да бъдат успешни като дракона, защото смятат че той е символ на щастие и благополучие.

- Кои са останалите животни от календара?

Те подред са Плъх, Вол, Тигър, Заек, Дракон, Змия, Кон, Коза, Маймуна, Петел, Куче и Глиган.

- Какви са обичаите по посрещането на празника?

Китайската Нова година се нарича  още Пролетен празник  - "Чундзие", защото китайците смятат, че в този първи пролетен ден природата се пробужда, открива се сезонът на засяването, и това е началото на всичко ново и позитивно.

 Цикълът на новогодишните празници започва в първия ден от първия месец по лунния календар - "джънюе" и завършва на петнадесетия ден, когато се празнува Празникът на фенерите - "юенсяодзие". По време на Пролетния празник всички, които имат възможност се връщат в родния дом, за да бъдат заедно с близките си. Този празник носи много важна символика, която се изразява с китайската дума "туанюен", което в превод означава "среща на семейството след раздяла". Неслучайно в Китай по това време от годината, пътуванията са изключително много.

Преди празника всеки трябва да почисти дома си, за да изгони старото и негативното и да покани новото и късмета. Обикновено китайците си купуват нови дрехи, обличат се празнично, приготвят  вкусни ястия. Първият ден от Новата година започва с фойерверки и палене на благоуханни свещи. Всъщност, за начало на пролетния празник се смята предишната вечер. Тя се нарича "чу си" и е аналог на нашата Бъдни вечер. В домовете от двете страни на вратата се поставят червени надписи и изрезки от червена хартия, които се залепват на прозорците.

Наслаждавайки се на семейната вечеря в разговори и веселие, китайците започват да приготвят типичните за този празник "дзяодзъ" или пелмени. Омонимът на пелмените "дзяодзъ" означава  времето между 23 и 24 часа, когато старият ден се сменя с новия. Освен това,   китайските "дзяодзъ" наподобяват по форма  златни кюлчета, с които са се разплащали в древността.  Вярва се, че колкото повече пелмени изядеш, толкова по-богат ще станеш през новата година.

Друго задължително ястие на масата е рибата, защото на китайски риба се произнася "ю", а неин омоним е "ю", със значение на изобилие, благополучие. Задължителни блюда на празничната маса са и спагетите,  символизиращи дълъг живот, питки от сладък лепкав ориз "ниенгао" и др.

На сутринта обикновено децата поздравяват възрастните, а последните им подаряват  червени пликове - ясуей циен", в които има пари.

На следващия ден хората посещават роднини и приятели, за да ги поздравят с Новата година. Празникът продължава с различни традиционни игри и фестивали чак до 15-тия ден на първия лунен месец, когато се чества Празникът на фенерите. Тогава навсякъде се окачват червени фенери и се ядат традиционните сладки кнедли от лепкав ориз - "юенсяо". С това приключват празненствата по посрещане на Китайската нова година или Пролетния празник.

- Можете ли да кажете нещо повече за Чудовището Ниен и легендата за него?

- "Ниен" на китайски означава година. Легендата гласи, че това чудовище веднъж в годината идвало в селата, ядяло добитъка, повреждало реколтата, а понякога изяждало и някой и друг селянин. Хората много се плашели от чудовището и не знаели как да се защитят. Докато веднъж не забелязали, че чудовището Ниен се  уплашило от едно дете, което било облечено в червени дрехи. Оттогава чудовището се гони с червена украса на дома и със силния звук на фойерверките. Така че червеният цвят символизира желанието за обновление и благополучие.

- Какво извършват младите членове на семейството на този ден и съответно по-възрастните?

- От най-древни времена традицията повелява младите да уважават възрастните. Това идва още от китайския мислител Конфуций, който смята, че човек винаги трябва да уважава по-високо стоящия от него или по-възрастния. На този празник децата обикновено засвидетелстват уважение на по-възрастните, а те от своя страна им даряват тези червени пликове с пари, които по някой път могат да бъдат и символични. Но те изразяват желанието на хората техните деца да бъдат успешни, богати и щастливи.

- Вие сте директор на Институт "Конфуций". Как ще отбележите празника в България?

- Ние отпразнувахме Пролетния празник на 13 декември - той се превърна в празник на българо-китайската дружба. Имахме богата програма,  изнесена от една страна от китайски артисти, които изпълниха традиционни танци и песни. От друга страна имаше и много изпълнения на българи главно ученици, които изучават езика в различни училища в София и в страната.

Институт "Конфуций" от 2006 година насам работи сериозно в тази посока. Ние не само организираме курсове по езика и по китайска култура в самия институт, но и създаваме Класни стаи "Конфуций" и учебни центрове в цялата страна. До този момент имаме 25 такива училища и университети, в които под различна форма се изучава китайски език.

В София първото училище, в което Институт "Конфуций" създаде Класна стая "Конфуций" е 18 СУ "Уилям Гладстон". Други такива са 138, 101, а в страната центрове за изучаване на китайски език имаме в Пловдивския, в Русенския, Благоевградския, Тракийския университет,  както и в училища в Бургас, Стара Загора, Габрово, Видин, Монтана и много други.

- Какви са дейностите на Института?

- Учебната дейност включва два аспекта. Първият са курсове по китайски език  и по китайска култура в нашия институт. Езиковите курсове са много добре приети, особено тези,  за деца.  Другият аспект е преподаването на китайски език в университети и  училища в цяла България, където ние изпращаме сертифицирани и отлично подготвени китайски преподаватели. Заедно с овладяването на китайски език учениците се запознават и с богатата древна китайска култура.

Нашият стремеж е все повече българи да имат възможност да се докоснат до китайската култура и да я разбират все по-добре. По този начин ние се надяваме все повече млади хора да проявят интерес и към изучаване на китайски език.

В най-голяма степен това се отнася до учениците, тъй като всеки, който изучава китайски, може да се яви на международно признатия изпит- HSK, който Институт "Конфуций" - София  провежда два пъти годишно.  Всеки кандидат получавайки достатъчно точки на даденото ниво, има право да кандидатства през нашия институт за стипендия и да замине за обучение в Китай. Продължителността на тези курсове е различна и зависи от различни фактори. Много наши ученици вече са студенти в най-престижните китайски университети.

- Колко време трябва, за да научиш да говориш езика?

- Говоримият език може да се научи за около 3 месеца, ако контактуваш директно с китайци, но тук съществува една специфична особеност. Можеш да научиш разговорния език, но истинското овладяване на езика изисква и владеене на писмения китайски език, който както знаем си служи с йероглифи. Така, че са необходими минимум  един бакалавърски курс в университет и допълнително обучение в Китай.

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай