Лоши новини за кафето и шоколада. Ще ги забравим ли?

Цената на какаото достигна невиждани висоти, сортът робуста най-скъп от 45 г. насам

Лоши новини за кафето и шоколада. Ще ги забравим ли? | StandartNews.com

Прогнозират недостиг заради лошите климатични условия 

Любителите на шоколад трябва се подготвят за високи цени и недостиг на сладки лакомства, тъй като какаото поскъпна до безпрецедентни висоти. В сряда бе отбелязано поредното увеличение на зърната стоковата борса в Ню Йорк, което допринесе за най-големия ръст от 1999 г. насам. Същият тренд се наблюдава и при кафето, като цената на сорта робуста достигна до най-високото си ниво от 45 години насам, пише Bloomberg, като се позовава на данни на Международната организация за кафе. Причината и в двата случая са неблагоприятните климатични условия, които доведоха до спад в реколтите и недостиг на двете суровини. 

Най-горещата търговия на 2024 г. се очертава да бъде с какаото, пише "Капитал". Фючърсите са поскъпнали повече от два пъти от началото на годината. Ралито насочи цените към 10 000 долара за метричен тон - ниво, което изглеждаше немислимо само допреди няколко месеца - и дори направи какаото по-скъпо от индустриалния метал мед. В началото на 2024 г. какаото се търгуваше под 4200 долара за тон. Още в края на март фючърсите  за доставка на какао зърна  през май се повишиха с 3,9% до $10 030 за тон. Така за първи път цената на суровината надхвърли границата от $10 000, съобщи CNBC.

На 8 май фючърсите върху какаото поскъпнаха с още 5,4% и са напът да се повишат за два дни с повече от 19 на сто, обръщайки значителния спад от миналата седмица. По данни на The Hightower Report, въпреки че неотдавнашните дъждове в Западна Африка облекчиха притесненията за добива на какао, фермерите са притеснени от щетите, причинени от предходните горещини. Слабата реколта в ключовия регион изправи света пред поредния годишен дефицит. Запасите от какао, съхранявани в пристанищата на САЩ, също намаляват до тригодишно дъно.

Твърди се, че неблагоприятните метеорологични условия, контрабандата и болести по дърветата са довели до по-ниски добиви в Кот д'Ивоар, където се произвеждат близо 40% от какаовите зърна в света, и Гана, която произвежда 20%.

Сухите климатични условия, предизвикани от Ел Ниньо, горските пожари и епидемия по какаовите зърна намалиха предлагането. Търсенето обаче остава високо въпреки рекордните цени.

"Цените на какаото се увеличиха повече от два пъти през последната година, стимулирани от слабата реколта в най-големите производители Кот д'Ивоар и Гана и от стремежа на преработвателите да се сдобият с какаови зърна", коментира пред Reuters Джерард Стейпълтън, анализатор в областта на агробизнеса в GlobalData. "През последните дванадесет месеца до третата седмица на март цените на какаовите зърна са се увеличили съответно със 166% и 189% на фючърсните пазари на какаови зърна в Ню Йорк и Лондон."

Според Джеф Килбърг, главен изпълнителен директор и основател на KKM Financial, макар че проблемите с доставките в Западна Африка предизвикаха първоначалното покачване, сега инерцията е основен компонент на покачването на цените на какаото. Килбург не вижда края на покачването на цените на какаото. Всъщност той не би се изненадал, ако те скочат с още 50%, преди ралито да приключи.

В същото време измерителят за цените на едро на Международната организация за кафе е нараснал със 17% през април до най-високото си ниво от 1979 г., става ясно от месечен доклад, цитиран от Bloomberg. Най-големият производител на робуста - Виетнам - продължава да изпитва трудности със снабдяването заради лошата реколта през изминалия сезон. Песимистични изглеждат прогнозите и за настоящата 2024 г. Около една трета от световното предлагане на зърна робуста, които обикновено се използват за разтворими напитки и кафе еспресо, се отглежда именно във Виетнам. Сушата и горещините застрашават сериозно районите в азиатската страна, където се отглежда популярният сорт кафе. В същото време реколтите арабика засега са по-богати, което спомага за известно облекчение на цените.

  • Как ще се справят производителите на шоколад

Търсенето на какао остава силно, което помага на компании като Hershey's и Mondelez да прехвърлят нарастващите цени върху потребителите. Великденските яйца вече поскъпнаха заради миналогодишния скок на цените, а някои производители ограничават размерите на шоколадите или предлагат разновидности с други съставки, за да смекчат удара. Международните гиганти и по-малки производители на сладкарски изделия залагат на промоции и предлагат повече нешоколадови лакомства, тъй като все повече клиенти се въздържат от покупки, съобщава Ройтерс.

Със спада на "импулсивните покупки" на шоколад и бонбони в смесените магазини и на опашките на касите за хранителни стоки, според данни от индустрията, специални поводи като Великден и Хелоуин са все по-важни за продажбите на компаниите. Освен цените на какаото, които са се утроили през последните 12 месеца, цените на захарта също са се повишили с около 7%.

Но повишенията на крайните цени идват в деликатен момент, тъй като уморените от инфлацията потребители все повече се отказват да пазаруват.

"Шоколадът може да бъде още по-скъп за Великден 2025 г., ако болестите по какаовите дървета и лошото време удължат дефицита на фона на високите цени на захарта", казва анализаторът на Bloomberg Intelligence Диана Гомес.

Съществува риск ситуацията с предлагането да се влоши. Предстоящите правила на Европейския съюз, целящи да спрат продажбата в магазините на продукти, които унищожават горите, могат да затруднят още повече доставките за най-големите производители на шоколад в блока.

Други продукти, които използват какао като съставка, например козметика и фармацевтични продукти, също може да претърпят повишения на цените или прекъсвания на веригата за доставки. Развиващите се икономики, особено тези с високо търсене на шоколад, може да изпитат трудности при задоволяването на изискванията на клиентите.

Хавиер Блас, базиран в Лондон експерт по енергетиката и суровините и колумнист на Bloomberg обаче смята, че "това е необходима криза". "Светът се нуждае от по-високи цени, за да насърчи подмяната на милиони стари дървета и да се грижи по-добре за сегашните", написа той.

  • Очакват 10-15% скок на чашката  

Скокът в цената на кафето по света несъмнено ще достигне и до крайните потребители, каза анализаторът на международните пазари Димитър Георгиев пред Bulgaria ON AIR.

Според него е въпрос на много малко време цената на кафето в заведенията и магазините да се покачи заради невероятно силния ръст, особено през април, както при по-евтиния сорт робуста, така и при арабика. По думите на Георгиев има значителен дефицит на кафе. "Този дефицит може да бъде компенсиран с повишаване на цената - нещо, което видяхме. Кафето поскъпна с 200% от началото на годината", отбелязва Георгиев. 

България не е голям консуматор на кафе - у нас се изпиват около 2 млрд. чаши на година.

Според анализатора поскъпването на кафето за крайните потребители няма да е толкова голямо, колкото на първичната суровина, защото винаги има запаси, като същевременно потреблението намалява заради по-високата цена. Георгиев обаче очаква поскъпване с двуцифрен процент за година, в оптимистичния случай - с 10-15%.

Анализаторът отчете, че потребителите в България все повече консумират сорт арабика, който е по-скъп и с по-високо качество. През последните години "с рязкото и трайно забогатяване на населението" се наблюдава ясна тенденция на изместване от евтини разтворими кафета и сорт робуста към по-висок клас, каза Георгиев. 

Цената при арабиката достига двегодишен връх, но там поскъпването е по-малко, отколкото при робустата, защото Бразилия, въпреки климатичните проблеми, успява да навакса с производството, обясни Георгиев.

Той отбеляза, че при какаото ситуацията е близка до тази с кафето - невиждани ръстове на цената, особено през април. Там също има 200% ръст в рамките на няколко месеца. В България се консумират средно около 1,5 кг какао на човек годишно, каза той.

 

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай