Само преди дни високопоставени служители в Украйна и в Южна Корея обвиниха Северна Корея, че е изпратила и планира да прати още войски, по тяхна преценка вероятно хиляди военнослужещи, които да помогнат на Русия във войната й в Украйна. Както Москва, така и Пхенян, отричат тези твърдения, а западни дипломати и разузнавачи твърдят, че все още проверяват информацията.
- Шокът тръгва от далечна Азия
Миналия четвъртък президентът на Украйна Володимир Зеленски за първи път обвини Северна Корея, че е разположила офицери в Русия и че се подготвя да изпрати 10 000 военнослужещи, които да подпомогнат военните усилия на Москва.
Ден след това Националната разузнавателна служба (НРС) на Южна Корея заяви, че Северна Корея е изпратила 1500 военнослужещи от специалните сили в руския Далечен изток за обучение и аклиматизиране в местни военни бази и че вероятно те ще бъдат изпратени да се сражават във войната. Сеул също така каза, че е използвал технология за разпознаване на лица чрез изкуствен интелект, за да идентифицира делегация от десетки севернокорейски офицери, посетили райони на фронтовата линия в Украйна, за да помагат при насочването на произведени в Северна Корея балистични ракети КейЕн-23, изстреляни по цели там.
Част от делегацията бил ключов участник в севернокорейските ракетни програми, идентифициран от анализатори от базираната в Сеул платформа "ЕнКей Про". Ни Сон-джин бил забелязан и в снимки от миналата година, в заводи за производство на ракети, заедно с лидера Ким Чен-ун. Според НРС плавателни съдове от руския Тихоокеански флот са били засечени, докато транспортирали севернокорейски специални сили към Владивосток от 8 до 13 октомври и се очаква скоро да възобновят тази дейност. Военнослужещите са снабдени с руски военни униформи, оръжия и фалшиви документи преди да бъдат изпратени за участие в бойни действия, добави службата.
- Пхенян вече помага
Помощта, която Ким Чен-ун предоставя на своя съюзник Владимир Путин, вече отдавна не може да бъде отречена, но досега тя бе сравнително по-ограничена. Знае се, че Русия е изстреляла десетки произведени в Северна Корея балистични ракети и е получила голям брой артилерийски снаряди и противотанкови ракети. Така твърдят Южна Корея, Украйна и САЩ, както и независими изследователи.
Военни анализатори казват, че не е ясно как Русия би включила севернокорейските войски в силите си на бойното поле и че, също както оръжията, е малко вероятно допълнителните военнослужещи да доведат до осезаема промяна, но те биха могли да допринесат за удължаване на конфликта.
- Защо се налага помощ?
Руският президент Владимир Путин неведнъж твърди, че в договора, който той подписа с Ким Чен-ун по време на посещение в Пхенян през юни тази година, има клауза за взаимопомощ, по силата на която всяка от страните трябва да помага на другата за отблъскване на външна агресия. В отговор на запитване дали това означава, че Русия би могла да бъде привлечена да подкрепи Пхенян при конфликт на Корейския полуостров или че Северна Корея би могла да се присъедини на страната на Русия при евентуален конфликт със Запада, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков малко енигматично, че споразумението "предполага наистина стратегическо дълбоко сътрудничество във всички сфери, включително сигурността".
Анализатори смятат, че Северна Корея би могла да извлече изгода от предоставянето на оръжия и войски, като придобие опит и знания от действия на бойното поле. Срещу Пхенян са наложени строги санкции заради неговата програма за ядрени оръжия и той изглежда получава значителен внос на петрол и други продукти от Русия, според чуждестранни разузнавателни агенции и изображения от търговски сателити, проучвани от анализатори. Според доклад на мозъчен тръст, свързан с южнокорейската НРС, изпитващата недостиг на финансови и други средства КНДР е спечелила около 540 млн. долара миналата година от продажби на оръжия за Русия.
- Отрицание и контраотрицание
Северна Корея категорично отрича информацията, че предоставя войски на Русия, които биха могли да бъдат използвани в конфликта в Украйна. Постоянният представител на Пхенян в ООН определи твърдението на Сеул като "неоснователен слух". "Що се отнася до т.нар. военно сътрудничество с Русия, моята делегация не смята за необходимо да коментира тези неоснователни тенденциозни слухове", заяви севернокорейският представител на сесията на Общото събрание на ООН, която се провежда в Ню Йорк.
Според него твърденията на Сеул "имат за цел да опетнят имиджа на Корейската народнодемократична република и да подкопаят законните, приятелски и сътруднически отношения между две суверенни държави".
Южна Корея от своя страна привика руския посланик в Сеул, за да поиска "незабавното" изтегляне на войниците, изпратени според тях от Пхенян, за да подкрепят Москва във войната й срещу Украйна, съобщи южнокорейското министерство на външните работи. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков се ограничи до това да отхвърли лаконично съобщенията за севернокорейски войски в Украйна като ги нарече "фалшиви новини".
- Има ли страх в Москва?
На фона на информационната кампания за предполагаемото изпращане на войници от Северна Корея на фронта в Украйна, небезизвестното НПО Институт за изследване на войната коментира, че анализаторите му са стигнали до извода, че сега руският президент Владимир Путин се страхува Южна Корея да не окаже помощ на Киев.
На фона на засилващото се сътрудничество между Руската федерация и КНДР южнокорейското външно министерство привика руския посланик Георгий Зиновиев. Руснаците се опитаха да покажат това като обикновена доброволна среща, а не като дипломатическо предизвикателство, добавяйки, че сътрудничеството между Руската федерация и КНДР "не е насочено срещу интересите на сигурността" на Сеул.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков увери, че това сътрудничество "не трябва да предизвиква безпокойство" у други държави и нарече информацията за присъствието на севернокорейски войски в Русия "противоречива".
Според базирания във Вашингтон мозъчен тръст поведението на представителите на Кремъл показва, че руското ръководство е силно обезпокоено от перспективата за потенциален завой на Южна Корея към оказване на необходимата на Украйна военна подкрепа. Това според коментаторите показва опасенията на Москва от последиците от влошаването на отношенията със Сеул за интересите на Русия по сигурността в Азиатско-Тихоокеанския регион.
- опасността
Южна Корея е страна партньор на НАТО и си сътрудничи във военно отношение с Япония и преди всичко със Съединените щати. Сценарият на ужасите за Путин ще дойде, ако Южна Корея, която досега е подкрепяла Украйна само с помощ и каски, отговори на влизането на Ким във войната и изпрати оръжейни системи на Украйна, писа тези дни германското издание "Билд".
Иначе малката като размери Южна Корея е една от най-големите въоръжени сили в света и има около 3,6 милиона войници (500 000 активни, 3,1 милиона в резерв). Правителството й си е поставило за цел да стане четвъртият по големина износител на оръжия в света до 2027 г. - след САЩ, Русия и Франция. Ако Южна Корея реши да подкрепи Украйна с оръжия, експертите са категорични, че това ще има огромно въздействие върху войната.
- Западът остава предпазлив
Реакциите на Запада не са толкова остри колкото може би очаква украинският президент Володимир Зеленски. "По наша преценка между началото и средата на октомври Северна Корея е придвижила поне 3000 войници в Източна Русия", заяви говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби. Той добави, че тези войници ще се превърнат в легитимни мишени за украинската армия.
"Войниците са пътували с кораб от Северна Корея до Владивосток, а след това са отишли на множество военни полигони в Източна Русия, където в момента се обучават", каза още Кърби. "Все още не знаем дали тези войници ще влязат в бойни действия заедно с руските военни, но ако тези севернокорейски войници решат да се включат в борбата срещу Украйна, те ще се превърнат в легитимни военни цели", добави той.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте първоначално каза, че на този етап няма доказателства за присъствие на войски на Пхенян. Рюте все пак предупреди Ким Чен-ун да не разполага войски заедно с Русия. Според него това би означавало "значителна ескалация" на конфликта. Ако информацията е вярна, това "показва нивото на отчаяние" в Русия, заяви британският премиер Киър Стармър.
Зеленски призова съюзниците на Киев "да не се крият" и да реагират на данните за участие на Северна Корея във войната на Русия в Украйна. В едно от вечерните си обръщения, правени редовно откакто започна конфликтът, Зеленски заяви, че Украйна разполага с информация за подготовката на две части - вероятно до 12 000 севернокорейски военнослужещи - за участие във войната редом с руските сили. "Това е предизвикателство, но ние знаем как да отговорим на него. Важно е партньорите също да не се крият от това предизвикателство", добави украинският президент.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com