Корените на Булгари: Български царе или влашки овчари?

Фамилията емигрирала заради войните, Сотириос завъртял бизнес във Вечния град

Корените на Булгари: Български царе или влашки овчари? | StandartNews.com

Мнозина наши сънародници предпочитат марката Bvlgari не само защото всичко, върху което тя е поставена, е символ на изискан лукс, а и защото вярват, че има общо с България. След дългогодишни спорове за произхода на фамилията, основател на компанията за луксозни стоки и бранда, своето тълкувание даде и авторитетното френско издание "Фигаро". В статия, написана от Жером Ановер, известен историк на бижутерийната индустрия, публикувана във вестника по повод 140-ата годишнина от основаването на прочутата марка се твърди, че макар фамилията-създател да идва в Италия от Гърция, тя е с български корени.

Стамат Български основоположник на рода в Корфу 

В днешна Гърция и сега се среща фамилията Вулгарис. Обикновено това са потомците на онези над 2000 наши сънародници, които са се включили в борбата за Независимост на Гърция /1821-1830 г./ Сред тях има много военни, дори генерали. Политикът от XIX век Димитриос Вулгарис пък осем пъти е бил министър-председател на страната. Евгениос Вулгарис (на гръцки: Εὐγένιος Βούλγαρης, Βούλγαρις и както сам се подписва - Евгенiй Булгар) е гръцки ренесансов философ, хуманист и православен деец на Европейското просвещение от български произход, основоположник на модерната гръцка национална просвета. Смята се, че е създател на съвременния гръцки език. Евгений е живял през XVIII век и произхожда от голямата фамилия Булгари от остров Корфу. Според една от версиите, той е свързан с рода, дал името си на едноименната италианска марка, а далечните му корени водят до българските владетели от Второто българско царство. За значението на тази фамилия говори фактът, че  цели 400 години тя пази мощите на Свети Спиридон Тримитунтски, покровител на Корфу. Къщата им, мощите на св. Спиридон и църквата, чийто патрон е светецът, и до ден днешен са запазени в центъра на столицата на острова - град Керкира или Корфу. Основоположник на фамилията е Стамат Български (Стаматело Булгаро, както го наричат италианците или  Стаматис Вулгарис, както го назовават гърците). Той получава мощите на св. Спиридон през 1521 г. като зестра след сватбата си с гъркинята Асимина Калохерети, чийто дядо поп Георгиос Калохеретис ги изнася през 1453 година от окупирания от турците град Константинопол. Спасява ги заедно с мощите на византийската императрица Теодора (сега те се намират в Митрополията на града), която по-късно е канонизирана за светица. Тя е съпруга на последния византийски император иконоборец, а нейният наследник Михаил III е кръстник на нашия св. княз Борис, който приема името Борис-Михаил. През 1698 година венецианският дож Силвестро Валиер издава декрет, с който дава за вечни времена титлата "граф" на главата на фамилията, тогава Антонио Булгари, и на неговите наследници, пише voice-bg.com. Фактите са изнесени от проф. Аксиния Джурова, която намира книга на 200 г. в антикварна книжарница в Рим - "Хронология на живота на семейство Булгари", писана от един от наследниците на фамилия Вулгарис от Корфу. 

  • Сотир от Епир стигнал до Рим 

Според втора хипотеза, създателите на "Булгари" са от друга едноименна фамилия, живяла в село Парамития, област Епир. 
Основателят на бижутерийната фирма Сотириос Вулгарис е роден на 18 март през 1857 г. в гръцкото планинско село Каларитес, намиращо се на изток от големия епирски град Янина. По това време то е било под османско владичество.

Момчето е единственото оцеляло от 11-те деца в семейството на Гиоргос (Георги) Вулгарис и Елени Стругарис. За "Фигаро" няма съмнения, че родът му е емигрирал от България, както много други българи, в земите, които по-късно са присъединени от Гърция по време на Балканските войни. Като причина за напускането е посочена поредната руско-турска война - Кримската.

Сотириос, както и цялото му семейство, са майстори бижутери. Поредната Руско-турска война през 1877-1878 г. отново принуждава семейството да търси по-спокойно място. То се мести на Корфу, а оттам през 1880 г. младият златар Сотир Георгиев отива да търси късмета си на Ботуша. Интересен факт е, че Сотириос към Италия заедно с приятеля си Димитър Николов, който също е българин. 

Двамата първо се установяват в Бриндизи, след това отиват в Неапол  където успяват да развият малък бизнес. След кражба, в която губят всичко, Димитър умира, а Сотириос продължава пътя си пеша до Рим и стига до Вечния град с 18 цента в джоба. През 1884 г. успява да отвори собствен магазин на емблематичната улица Via Sistina близо до Вила Медичи, а по-късно брандът се появява и на други известни туристически места. 

  • Звездите обожават марката

В ранния си период "Булгари" е известна със сребърните изделия, в които има елементи от византийското и ислямското изкуство, съчетани  с флорални мотиви. Огромно влияние върху дизайна на Сотириос оказват и модните тенденции от Париж. Бижутата от началото на 20-те години се характеризират с платинени обкови в стил ар деко, а тези от 30-те години се отличават с геометрични диамантени мотиви, понякога в комбинация с цветни скъпоценни камъни. Един от основните модели на Булгари е Trombino - малък пръстен с форма на тръба.

Логото Bvlgari е използвано в сегашния си вид за първи път през 1934 година, като буквата "V" отговаря на "U" в латинската азбука.

Сотириос умира през 1932 г. и е наследен от синовете си Джорджо и Константино, които също като баща си и поколенията преди него са запленени от златото и скъпоценните камъни. Двамата превеждат фамилията през трудните години на Втората световна война, когато скъпоценни камъни се намират много трудно и повечето бижута са изработени само от злато. Създават и прочутите часовници гривни Серпенти.

Една от историите на фамилията е, че по времето на Втората световна война Константино Булгари и съпругата му Лора са скрили в дома си три еврейки, които почукали на вратата им  по време на нападението над Ромското гето през 1943. 

През 50-те години на XX век емблематичният магазин на Виа Кондоти се превръща в "арт свърталище" на различни известни личности, филмови звезди и хора на изкуството.

За славата на марката допринасят холивудските и италиански кинозвезди. През 50-те години на ХХ век сред най-известните клиенти са Ана Маняни, Ингрид Бергман, Марлене Дитрих, Одри Хепбърн, София Лорен и Джина Лолобриджида. които по това време диктуват модата, а всяко тяхно появяване на публично събитие с модел на Bvlgari засилва още повече интереса.

Сред най-големите фенове на бранда е и Елизабет Тейлър, а приятелите й се шегували, че единствената дума, която тя знае на италиански, е "Булгари".

На изложбата по случай 125-годишнината от създаването на компанията цял раздел е бил посветен на притежанията на Тейлър. Между тях и пръстен, струващ 20 милиона, който й дал Ричард Бъртън.

Самият Анди Уорхол се възхищава на марката, споделяйки, че "да влезеш в магазин на Bvlgari е като да посетиш най-добрата изложба на съвременно изкуство".

През годините Bvlgari създава уникални бижута за звезди като Мерилин Монро, Шарън Стоун, Анджелина Джоли и др. През 2011 година брандът е придобит от френската компания за луксозни стоки LVMH (Louis Vuitton) на мултимилиардера Бернар Арно за рекорна сума над 6 милиарда долара. 

  • Внукът не признава

Признават ли наследниците на Сотириус своите български корени? Преди години на един от тях - Никола, е зададен този въпрос от журналисти. Тогава той отговаря, че в България има и хора, които носят фамилията Греков, пише "Телеграф".

И напомня, че много от фамилиите произхождат от прозвища. Така че е възможно Вулгарис да са наричани онези, които са търгували с българите. 

Според показаното в изложба за корените на фамилията, открита от Bvlgari през 2019 г., Сотириос е грък с влашки корени, а дедите му не били царе и просветители, а овчари номади, пише "24 часа".

Битка за доказване на българския корен на фамилията води и бившата царска депутатка Любка Качакова. През 2006 г. тя написала писмо на компанията, в което настоявала, че основателят на "Булгари" е Сотир Георгиев, а не Sotirio Bulgari. Още повече, че родното му село се намирало в територия, която до 1912 г. е била част от България.  "След 18 години истината все пак излиза наяве", казва Качакова след публикацията във "Фигаро". 
Разбира се, има още куп версии, които търсят друга етимология на думата Вулгарис или Bulgaricus. Но това е друга история. 
 

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай