На 4 май през 1904 г. инженерът Хенри Ройс среща аристократа сър Чарлз Ролс и двамата поставят началото на съвместен бизнес. Британската компания Rolls-Royce започва да произвежда елитни автомобили и самолетни двигатели, които завладяват масовия пазар.
- Британската компания за луксозни коли и самолетни двигатели стана на 120 години
-
"Сребърният призрак" е първият суперавтомобил, карат го аристократи, банкери, индустриалци и Ленин
Хенри Ройс и сър Чарлз Ролс са различни хора от различни социални класи и изглежда изненадващо, че изобщо са се срещнали.
Чарлз Стюарт Ролс е роден през 1877 г. в семейството на лорд и лейди Лангаток. След училището в Итън той продължава образованието си в инженерния отдел на Тринити Колидж, Кеймбридж. Страстта му към автомобилите е толкова голяма, а семейството му - толкова богато, че още по време на следването си Чарлз има собствена кола. Никой от другите студенти в Тринити Колидж по онова време не може да си позволи това. Чарлз сам поправя автомобила си, постоянно рови в двигателя и маслените филтри, за което получава прякора Dirty Rolls.
През 1903 г. Ролс поставя световен рекорд за скорост - френският модел Mors с мощност 30 к.с. вдига 83 мили в час (133,5 км/ч). Рекордът не е регистриран, тъй като системата за измерване на времето, използвана по време на състезанието, няма официален сертификат.
За да печелят пари за своето хоби - спортните коли Чарлз Ролс и негов приятел основават една от първите автокъщи във Великобритания - CS Rolls & Co, за внос и продажба на френски Peugeot и белгийски Minervas.
Хенри Ройс е значително по-възрастен - той е роден през 1863 г. в обикновено семейство. Започва работа на още на 9 г. - продава вестници и разнася телеграми. На 14 г. става чирак в железницата. Толкова харесва работата си, че я практикува не само за прехраната си, но и да учи - математика, геометрия, електротехника и основи на инженерството. След няколко години получава постоянна работа в Electric Light and Power Company. Решава да започне собствен бизнес и заедно със свой приятел основава компания за производство на динамо и електрически звънци.
Първите сериозни приходи му позволяват да си купи кола - употребяван двуцилиндров Decauville. Младият инженер открива недостатъци във френския автомобил и започва да го модифицира. Проектира бензинов двигател с мощност 10 к.с. с. и го инсталира на своя Decauville. Подобрената кола привлича вниманието на един от акционерите в компанията - предприемача Хенри Едмъндс, който познава Ролс. Именно Едмъндс събира амбициозния аристократичен състезател с амбициозния инженер-изобретател. Щом Ролс среща Ройс, той открива сродна душа. Сър Чарлз предлага на Хенри да създаде собствено производство автомобили и да ги продава чрез вече установената дилърска мрежа. Така се ражда компанията Rolls-Royce, пише "Комерсант".
Първите автомобили Rolls-Royce са представени на публиката през декември 1904 г. на автомобилното изложение в Париж. Компанията печели световна слава със своя модел от 1907 г. - шестцилиндровия Silver Ghost с 50 конски сили. По стандартите на онова време това е истински суперавтомобил, а цената му е около $12 хиляди ($200 хиляди в съвременни пари). От 1907 до 1925 г. са произведени само около 6 000 бройки. Така Rolls-Royce избира своя път - Чарлз Ролс предпочита автомобили с изключителни качества, а Хенри Ройс може да осигури тези изисквания с впечатляващи технически характеристики.
Но суперавтомобилите не са достатъчни за неуморимия Чарлз Ролс. Той става един от първите британски балонисти, преодолявайки гравитацията в балони с горещ въздух или в първите самолети. На 12 юли 1910 г. Чарлз Ролс загива по време на полет с Модел А на братята Райт. Той става първият британец, загинал в самолетна катастрофа - дори в толкова тъжна конкуренция сър Чарлз не може да си позволи друго място освен първото.
Хенри Ройс продължава общата кауза, непрекъснато подобрявайки моделите на Rolls-Royce. Когато през 1914 г. избухва Първата световна война, по заповед на властите той започва производството на авиационни двигатели. Първите Rolls-Royce Eagle слизат от поточната линия през 1915 г.
След войната Ройс се връща към обичайния си бизнес. Rolls-Royces са търсени не само от аристократи, банкери, индустриалци, но и от комунистите. Собственик на един от "Сребърните призраци" е Владимир Ленин.
Хенри Ройс умира през 1933 г. на 70-годишна възраст. Компанията продължава да работи, произвеждайки не само автомобили, но и двигатели за самолети. Когато избухва Втората световна война двигателите Rolls-Royce са инсталирани на изтребители Spitfire и Hawker Hurricane.
През 1953 г. компанията започва да произвежда авиационни двигатели не само за военни самолети, но и за граждански.
Авиационният бизнес на Rolls-Royce се разраства бързо. Автомобилната ниша също е стабилна, но далеч от масовото търсене. Сред потребителите на автомобили Rolls-Royce са Франк Синатра, Ърнест Хемингуей, Ръдиард Киплинг, Мохамед Али, Джон Ленън, Леонид Брежнев и Пол Маккартни.
През 1966 г. Rolls-Royce придобива британската компания Bristol Siddeley Engines, която участва в разработването на двигателя за изтребителя Harrier с вертикално излитане и кацане, както и тежкотоварните двигатели Olympus (споделени с френската SNECMA) които задвижват известния самолет Concorde. През 60-те години на миналия век операциите с двигатели на Rolls-Royce започват да генерират значително по-голям дял от печалбите на компанията, отколкото продажбите на автомобили.
Но по ирония на съдбата именно двигателите са причината за големите проблеми на Rolls-Royce, заради които компанията губи своята независимост. В края на 60-те години Rolls-Royce влиза в битка с американската General Electric за голям договор от Lockheed Aircraft Corporation (сега Lockheed Martin). Тогавашното ръководство на британската компания прави сериозни финансови грешки при разработването на проекта за договор, което води до големи загуби и невъзможност на фирмата да обслужва своите задължения. През 1971 г. Rolls-Royce фалира и е национализирана. При преструктурирането компанията е разделена на две части - Rolls-Royce Motor Holdings Limited, която се занимава с производство на автомобили, и Rolls-Royce Ltd, която отговаря за разработването на двигатели за реактивни самолети. През 1973 г. Rolls-Royce Motor Holdings Limited е приватизирана, а през 1980 г. е закупена от британската компания Vickers Ltd.
Авиационното подразделение на Rolls-Royce е в ръцете на правителството до 1987 г., когато при управлението на Маргарет Тачър, компанията се връща на фондовите борси под името Rolls-Royce plc. Нарастващата популярност на пътническия въздушен транспорт с реактивни самолети позволява на Rolls-Royce plc бързо да възвърне изгубените позиции. До края на 80-те години двигателите на Rolls-Royce са монтирани на 17 различни типа самолети, докато най-близките му конкуренти - General Electric и Pratt & Whitney - съответно на 14 и 10 вида самолети. През 21-ви век авиационният бизнес на Rolls-Royce продължава да се развива бързо - компанията достига оборот от няколко милиарда долара, като инвестира сериозно в нови разработки: през 2010-2018 г. Rolls-Royce Holdings Plc влага 11 милиарда паунда в научни изследвания, благодарение на които произвежда няколко нови двигателни линии.
Сега компанията има годишен оборот от 16,5 милиарда паунда и в нея работят около 50 хиляди души. Rolls-Royce Holdings Plc е включена в индекса FTSE 100 на най-големите британски публични компании с пазарна капитализация от 34,5 млрд. паунда.
В автомобилния бизнес на Rolls-Royce е различно. През 1997 г. Vickers решава да го продаде. Кандидатите са няколко: германските Daimler-Benz, Volkswagen, BMW и консорциумът RRAG, в който влизат патриотично настроени богати британци. Патриотите обаче не успяват да защитят легендата. Тогава възникна конфликт - Викерс иска да продаде Rolls-Royce на Volkswagen. Rolls-Royce Holdings Plc, която притежава правата за използване на марката Rolls-Royce, предпочита съюз с BMW. В резултат компанията е разделена на части: Volkswagen получава производствените мощности на Rolls-Royce Motor Holdings и цялата компания Bentley Motors, а BMW получава правата да използва марката Rolls-Royce. След сделката BMW дава на Volkswagen лиценз за използване на марката Rolls-Royce до 2003 г. След този период BMW става изключителен собственик на Rolls-Royce Motor Cars Limited. Volkswagen продължава да използва производствените мощности на Rolls-Royce Motor за производство на автомобили Bentley.
Под крилото на BMW Rolls-Royce Motor Cars продължава да разработва и произвежда автомобили за милионери, банкери, олигарси, арабски шейхове, звезди от шоубизнеса и политици. Ако през 2010 г. британската компания е продала 2711 автомобила, то през 2015 г. те вече са 3785, а през 2023 г. - 6032. На специалните събития по случай 120-та годишнина от компанията отбелязват, че "най-голямото постижение на Rolls-Royce е да направи името синоним на изключително качество по целия свят.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com