Как да забогатеем? Лесно е - 10 стъпки за финансов успех

Представете си свят, в който не е нужно постоянно да се тревожите за парите

Как да забогатеем? Лесно е - 10 стъпки за финансов успех | StandartNews.com

Представете си свят, в който не е нужно постоянно да се тревожите за парите. Имате достатъчно, за да покриете сметките си, режийните разходи, любимите занимания. Освен това искате да управлявате финансите си, така че в крайна сметка да можете да си позволите начина на живот, който смятате, че ви се полага. Всички тези неща са възможни, когато постигнете финансова стабилност. 
Какво означава да си финансово стабилен? Вие се чувствате уверени за всекидневието си. Нямате дългове, имате спестени пари.
Финансовата стабилност не означава да бъдеш богат, тя не е измерима математически. По-скоро това е начин на мислене. Сигурно ви звучи като мечта, но финансовата стабилност е нещо, което можете да постигнете. Просто не става веднага. Отнема известно време и изисква усилия. Ако обаче следвате десетте правила, изброени тук, ще сте на правия път към постигане на така лелеяната стабилност.

  • 1Парите са ваша лична работа

Много е важно да кажете веднага, че вашите лични финанси са точно това - лични! Не в смисъл, че не можете да говорите с никого за парите си. Да направите финансите си лични означава да се съсредоточите върху вашето собствено положение и да не се тревожите за хаоса или реда при другите. Това е едно от най-важните неща, които ще ви помогнат да постигнете финансова стабилност. Живеем в култура, в която постоянно се сравняваме с другите. Казват ни, че трябва да водим определен начин на живот, защото така живеят успешните хора. Не се съобразявайте с това. Няма значение дали приятелите ви печелят повече пари от вас. Единственото, което има значение, е колко имате и как можете да използвате това, което имате, за да постигнете целите си.
Друга важна част от това правило е да забравите за "правилния начин" на вършене на нещата. Да, има финансови решения, които като цяло са по-добри от други. Много неща в личните финанси обаче зависят от конкретния човек. Няма определен метод или график, които да са най-подходящи за всички. Ако си поставите за цел да спестявате, но не успеете, не се обвинявайте. Оценете ситуацията - кое се е получило добре и кое не. Използвайте тази информация, за да се представите по-добре следващия път.

  • 2 Най-важната инвестиция е в самите нас

Трябва да инвестирате в себе си. Влагайте време, енергия и пари, за да придобиете знанията и уменията, от които се нуждаете. Не е достатъчно само да имате дипломи. Ученето на неща, които не са пряко свързани с работата ви, понякога може да ви помогне точно толкова, колкото уменията, свързани със занаята. Работодателите обикновено искат добре "заредени" служители, които могат да допринесат за компанията по много начини. Те имат необходимост от подчинен, който показва стремеж и амбиция да се усъвършенства.
Освен това здравето ви е жизненоважно за вашия успех. Ако има нещо, което може да източи бързо спестяванията ви, това са медицинските разходи. Въпреки, че не можете да предотвратите всички заболявания, здравословната диета с редовен сън и тренировки (на тялото и ума!) може да помогне много. Това също означава ограничаване на стреса. Намерете начини да се отпускате и да си почивате.

  • 3 Печелете от занимание, което ви харесва

Основният начин за повечето хора да печелят пари е чрез работа. Така че, ако мислите за финансова стабилност, най-доброто място да започнете е с работа, която ви носи постоянен доход. Но още по-добре е да си намерите работа, която ви харесва. За някои хора това означава смяна на кариерата. Може и да е само смяна на работодателя, защото не харесвате него или начина му на действие. Може би ключът за вас е да си намерите работа на непълен работен ден и да започнете да работите на свободна практика. Това може да не звучи като конвенционалния начин да правите нещата, но вашето щастие и здрав разум са по-важни от консерватизма.

  • 4 Имайте и спазвайте бюджет

Да си бюджетираш приходите и разходите не е толкова трудно, колкото може би звучи. Бюджетът е просто инструмент, който ви помага да харчите пари за нещата, за които искате да харчите. Когато поддържате бюджет, можете да проследите къде отиват парите ви. Лесно е да похарчите повече, отколкото трябва, ако всъщност не знаете колко харчите. Така че повече от всичко друго бюджетът ви помага да следите паричните си потоци.
След като разберете как харчите парите си, можете да планирате. Винаги има основни неща, за които трябва да харчите пари. Може да е наем или ипотека, режийни разходи, храна, вноска за кола или транспорт до и от работа. Тези основни неща трябва да съставляват около половината от вашите разходи. След това трябва да се опитате да вложите 10-20% от останалите пари във вашето бъдеще. Това означава спестявания, включително и институционални, като такива за пенсия, застраховка-живот или нещо от този сорт. След като направите всичко това, можете да живеете от останалите пари. За да сте сигурни, че няма да харчите излишно, може да искате да разберете колко трябва да харчите всеки месец за обичайни неща като хранене навън или купуване на дрехи. Независимо за какво точно харчите пари, опитайте се да ги харчите целенасочено. 

  • 5 Живейте под възможностите си

Както създаването на бюджет и това е съвет, който много хора са чували. Проблемът е, че много от нас трудно го следват. Както вече бе споменато, живеем в свят, в който непрекъснато слушаме за нещата, които "трябва" да купим. Много е лесно да харчим пари за допълнителни неща, от които не се нуждаем. Животът под възможностите ви обаче е ключов за вашия дългосрочен финансов успех. Ако редовно харчите всичките си пари или повече пари, отколкото правите, не можете да очаквате да увеличите спестяванията си. 

  • 6 Спестявайте за спешни случаи

Ако правите това, ще предпазите от неочакваното. Винаги има шанс да загубите работата си и да се наложи да живеете известно време без редовна заплата. Може би трябва да направите скъп ремонт на колата или да се наложи да пътувате без да сте го планирали. "Фондът" за спешни случаи ще покрие част или всички разходи и ще ви помогне в труден момент. 

  • 7 Изплатете дълговете си

Дългът винаги затруднява постигането на финансова стабилност. След като си направите бюджет и разберете колко можете спокойно да похарчите и след като имате фонд за спешни случаи, съсредоточете се върху връщането на дълговете. Плащането на заемите ви по-рано всъщност ще ви спести пари в дългосрочен план, защото ще плащате по-малко лихви. Единственото предупреждение тук е ипотеката. Ако имате ипотека, ще ви трябва продължителен период, за да я изплатите. Дайте приоритет на всички останали дългове пред вашата ипотека. Не да спирате ипотечните си плащания, но първо вложете пари в изплащане на другите си дългове. 

  • 8 Инвестир айте за пенсия

Когато си млад, естествено не мислиш за пенсия. Защо трябва да пестиш пари за нещо, което ще настъпи след десетилетия? За съжаление подобно мислене е причината масово хората да нямат достатъчно пенсионни спестявания. Ако искате да постигнете финансова стабилност, трябва да планирате и дните, в които вече няма да имате приходи от заплата. Дайте приоритет на пенсионирането си сега и ще си благодарите в бъдеще. Дори и да нямате много за спестяване за пенсия, започнете сега. Всеки, който започне рано, ще спечели повече в дългосрочен план благодарение на магията на лихвата (нищо, че в момента лихвата е ниска!).

  • 9 Не забравяйте да се забавлявате!

Когато се фокусирате върху пестенето на пари или изплащането на дълговете, е лесно да забравите, че има и такова нещо като забавление. В крайна сметка забавните неща обикновено струват пари. Но не се притеснявайте чак толкова за парите си, че да забравите да живеете. Наслаждаването на живота ще ви помогне да сте щастливи и здрави. Когато гледате колко можете да си позволите да харчите всеки месец, опитайте се да заложите определена сума само за забавление. Може би трябва по-често да ходите на театър или кино, да се отдадете на спа и релакс, да излизате по заведения с приятели. Всичко това е важно!

  • 10 Придържайте се към дългосрочния си план

В един идеален свят ще успявате всеки месец да се вмествате в бюджета си. Колата ви никога няма да има нужда от ремонт и няма да загубите работата си когато не очаквате. За съжаление не живеем в идеален свят. Изникват неочаквани неща и понякога просто харчим повече пари, отколкото сме планирали. Опитайте се да не се обезсърчавате, когато нещата не вървят по план. Не се стремете всичко да е перфектно. Използвайте неуспехите за амбициране и усъвършенстване. Ставайте малко по-добри всеки следващ ден.
Финансовата стабилност е свободата да живеете по вашите условия, без да се притеснявате как ще платите следващата си сметка. Това изглежда като неосъществима мечта за много хора, но всъщност не е. Бъдете дисциплинирани пред себе си и ще се справите. Гаранции нямате, но характер имате. Демонстрирайте го! 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай