Избирателите го харесват, защото не се страхува да критикува лидерите на партията си
Садик Хан отново вписа името си в британската история. През 2016 г. той стана първият мюсюлманин, избран за кмет на Лондон. А след вота на 2 май 2024 г. - първият избран за трети път за тази позиция. Как синът на автобусен шофьор влезе в елита на британската политика - историята на Садик, когото вече наричат Лондон хан.
На Хайгейт Хил в Лондон има паметник, известен като Котката на Уитингтън. Британската народна приказка за Дик Уитингтън твърде много напомня историята за котарака в чизми на Шарл Перо: Дик бил от бедно семейство, наследил само една котка и заминал да търси късмета си далеч от Лондон. Започнал служба на кораб. Там срещнал султана на далечна страна, чийто поданици страдали от нашествието на мишки. Дик продал котката си на султана за много пари, оженил се и след това три пъти станал кмет на града. Този герой си има исторически прототип. Всъщност сър Ричард Уитингтън произлиза от много богато семейство и става кмет на Лондон четири пъти, пише "Комерсант".
Много близо до приказния герой е бедното пакистанско момче Садик Хан - той изгради блестяща политическа кариера и беше избран за кмет на Лондон за трети път в началото на май.
Семейство Хан идва в британската столица през 1968 г. Две години по-късно се ражда Садик, който е петото дете и първият член на фамилията, получил британско гражданство по рождение. Баща му е работил като шофьор на автобус, а майка му е шивачка. Цялото семейство от десет души живее в тристаен общински апартамент, чиято единствена украса, според самия Хан, са расистки графити, които редовно се появяват на входната врата.
Туутинг, където е домът на семейството, е беден и расово разнообразен район в Южен Лондон. Подобно на много деца в неговото положение, Садик започва да работи твърде рано.
- В събота разнася вестници
а през лятната ваканция обикновено се хваща в строителството. Това не му пречи да се справя отлично в училище. Един от учителите забелязва колко добър е Хан в дебатите и го съветва да стане адвокат. Садик, който си мечтаел за собствена стоматологична практика, променя плановете си. Получава диплома по право през 1991 г., три години по-късно започва да практикува. Едновременно с юридическата си кариера гради и политическа, като става член на областния съвет от родния Туутинг.
Като адвокат Хан се фокусира върху трудовото право и защитата на човешките права. Сред тези, които решават проблеми с работодатели или се оплакват от дискриминация чрез съда, има доста мюсюлмани. И за тях мюсюлманският адвокат е естествен избор.
Може би най-шумният от случаите на Садик Хан през онези години е с Луис Фарахан, американец, лидер на радикалната организация "Нация на исляма", известен с откровената възхвала на Хитлер. В САЩ той е защитен от преследване с Първата поправка, която му позволява да говори каквото си иска. Но във Великобритания тя не може да го спаси. Със заповед на Министерството на вътрешните работи Фарахан е включен в списъка на лицата, чийто престой във Великобритания е нежелан. Фарахан оспорва решението в съда и избира Садик Хан за свой представител. Младият адвокат постига победа (макар по-късно на по-горна инстанция решението да е отменено) и се прочува от двете страни на океана.
През 2005 г. Хан е избран в парламента като представител на Туутинг. По това време Лейбъристката партия е на власт, лидерът й Тони Блеър оглавява правителството.
Обикновено младите депутати от "задните скамейки", тоест членове на Камарата без привилегии и позиции, се стремят да спечелят благоразположението на лидерите на своята фракция. Но Хан критикува правителството и лично премиера за методите му за борба с екстремизма и разширяването на полицейските правомощия, като казва, че подобни мерки удрят най-тежко британските мюсюлмани. Изявите в парламента не го правят любимец на правителството, но го поставят под светлината на прожекторите и
- много хора започват да го харесват
През 2005 г. списанието The Spectator, чийто редактор по това време е Борис Джонсън, му присъжда една от своите ежегодни награди за парламентаристи. Това е първата услуга, която Джонсън, без да знае, прави на наследника си като кмет на Лондон.
По време на подготовката и войната в Ирак Хан е сред най-гласовитите лейбъристи, които се противопоставят на операцията. Така той отново е контра на ръководството на партията си, която е на власт. Само че този път опозицията не го аплодира: консерваторите също са войнствено настроени, както и лейбъристите.
През 2007 г. Блеър подава оставка и е заменен от министъра на финансите Гордън Браун, който отстранява от правителството пламенни поддръжници на предшественика си. През 2008 г. Хан става заместник-министър на общностите и местното управление. А по-късно - първи зам.-министър на транспорта.
Преминаването на лейбъристите в опозиция допринася за кариерата на Хан, който последователно заема постовете министър на правосъдието в сянка и министър на финансите в сянка. Министрите в сянка получават същата заплата като настоящите и в повечето случаи имат достъп до същите документи. Дойдат ли на власт, обикновено стават същински министри, макар и с други ресори.
През 2016 г. Хан подава оставка от парламента. В този момент кметът консерватор на Лондон Борис Джонсън обявява, че няма да се кандидатира за трети мандат. Така Джонсън за втори път прави услуга на Хан, който е сред политиците с най-висок рейтинг.
След като получава 56,8% от гласовете на лондончани, през 2016 г. той става третият всенародно избран кмет на града в историята и първият представител на национално малцинство, постигнал този пост. За основно негово постижение като кмет се смята създаването на Зона със свръхниски емисии (УЗН). Проектът, с който се въвеждат
- такси за почти всички градски автомобили
през 2022 г. носи на градския бюджет близо 225 милиона паунда. Първоначално е планирано да работи само в централен Лондон, но сега зоната включва цялата столица.
Според опонентите му Хан не е успял да се справи с рязкото нарастване на престъпленията, извършени с ножове. На това обвинение кметът отговаря, че опазването на реда и законността е работа на полицията. Резултатът от конфронтацията между Хан и Скотланд Ярд е оставката на шефа на столичната полиция.
По време на пандемията от COVID-19 Хан успява да пренасочи раздразнението на жителите от карантината към правителството и да пожъне лаврите от защитата на бизнеса въпреки факта, че голяма част от мерките са финансирани от държавата.
По време на управлението на Доналд Тръмп Хан критикува американския президент за опитите му да забрани на мюсюлмански мигранти да влизат в САЩ. В отговор Тръмп нарича кмета неудачник.
По време на посещението на Тръмп в Лондон градоначалникът лично позволява на протестиращите срещу присъствието на US президента в столицата да пуснат балон
- изобразяващ "Бебето Тръмп"
Критиците обвиняват Хан, че отделя твърде много време на политиката и твърде малко на града. Хан има аргумент и за това - от 2016 г. насам той два пъти е отказал да подаде оставка като кмет на Лондон, за да участва в избора на лидер на лейбъристите. Това обаче се случва в момент, когато лейбъристите нямат шанс за власт, а ръководството на партията се състои от привърженици на лявото, с които центристкият либерал Хан не споделя общо мнение. Сега всичко е променено. Партията е ясно центристка, ръководена от Кийр Стармър - бивш адвокат, защитавал екстремисти. И Хан активно го подкрепя. Затова мнозина си припомнят думите на Майкъл Блумбърг, бивш кмет на Ню Йорк и кандидат за президент на САЩ: "Няма да се изненадам да видя Садик Хан на "Даунинг Стрийт 10". Във Великобритания изглежда също никой няма да се изненада.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com