Нещо невиждано се случва с европейската икономика: южните държави от Европейския съюз, които почти доведоха да катастрофа еврозоната по време на финансовата криза през 2012 г., сега отбелязват по-бърз растеж от този на Германия и други големи страни, които отдавна са двигатели на растежа на Стария континент. Динамиката укрепва икономическото здраве на региона и предпазва еврозоната от евентуално пропадане.
- Южната част - на гребена на вълната
Испания, Португалия и Гърция са отбелязали растеж през 2023 г. повече от два пъти по-голям от средния за еврозоната. Италия също не изостава по-назад.
Преди малко повече от десетилетие Южна Европа бе център на дългова криза в еврозоната, която заплашваше да раздели блока от страни, които използват еврото. Години трябваше да минат, за да се възстанови ЕС от дълбоките национални рецесии и многомилиардни международни спасителни програми със строги програми за икономии. Оттогава същите страни работят за възстановяване на финансите си, привличане на инвеститори, съживяване на растежа и износа и обръщане на темпа на рекордно високата безработица.
Сега Германия, която е най-голямата икономика в Европа, повлече крак надолу в трупането на национален доход. Тя се бори да се измъкне от спада, предизвикан от нарастването на енергийните цени след нахлуването на Русия в Украйна. Това стана ясно този вторник, когато нови данни показаха, че икономическото производство на еврозоната е нараснало с 0,3% през първото тримесечие на тази година спрямо предходното. Данните са на Евростат. Икономиката на еврозоната се е свила с 0,1% през третото и четвъртото тримесечия на миналата година, което технически означава рецесия.
Германия, която дава една четвърт от икономиката на Евросъюза, едва избегна рецесия през първото тримесечие на 2024 г., отбелязвайки растеж от 0,2 на сто. В същото време Испания и Португалия разшириха икономиките си повече от три пъти по-бързо, което показва, че Европа продължава да се развива на две скорости, макар този път ролите да са обърнати.
- Кое помогна на Испания, Португалия и Гърция?
След години на международни спасителни програми и сурови режими на икономии южноевропейските страни направиха решаващи промени, които привлякоха инвеститори, съживиха растежа и износа, и намалиха достигналата рекордно високи нива безработица.
Правителствата намалиха бюрокрацията и корпоративните данъци, за да стимулират бизнеса, и прокараха промени в своите някога строго регулирани пазари на труда, включително улесняване на работодателите да наемат и освобождават работници и намаляване на широкото използване на краткосрочни договори. Те се опитаха да намалят огромните дългове и дефицити, като привлякоха международните пенсионни и инвестиционни фондове да започнат отново да купуват техния държавен дълг.
"Тези държави много се обединиха след европейската криза и са структурно по-стабилни и по-динамични, отколкото бяха преди", коментира пред "Ню Йорк таймс" Холгер Шмидинг, главен икономист в банка Беренбърг в Лондон.
Южните страни също така удвоиха своята икономика на услугите - особено туризма, който генерира рекордни приходи след края на ковид ограниченията. И се възползваха от част от пакета от стимули на стойност 800 милиарда евро, въведен от Европейския съюз, за да помогне на икономиките да се възстановят от пандемията (т.нар. План за възстановяване и устойчивост).
- На две скорости
Икономиката на Гърция нарасна около два пъти спрямо средното за еврозоната миналата година, подкрепена от нарастващите инвестиции от мултинационални компании като "Майкрософт" и "Пфайзер", рекорден туризъм и инвестиции във възобновяема енергия.
В Португалия, където растежът се движи от строителството и хотелиерството, икономиката нарасна с 1,4% през първото тримесечие, измерено спрямо същото тримесечие на миналата година. Растежът на икономиката на Испания през същия период е дори по-силен - 2,4 на сто.
В Италия консервативното правителство ограничава разходите и страната изнася повече технологии и автомобилни продукти, като същевременно привлича нови чуждестранни инвестиции в индустриалния сектор. Икономиката там приблизително съответства на общия темп на растеж на еврозоната, значително подобрение за страна, отдавна разглеждана като икономическо препятствие.
- Какво се случва в Германия?
В продължение на десетилетия Германия растеше стабилно, но вместо да инвестират в образование, цифровизация и обществена инфраструктура през тези години на бум, германците станаха самодоволни и опасно зависими от руските енергийни източници и износа за Китай. Резултатът беше две години на почти нулев растеж, което постави страната на последно място сред страните от групата Г-7 и държавите от еврозоната. Измерена на годишна база, икономиката на страната се е свила с 0,2% през първото тримесечие на 2024 година.
Германия представлява една четвърт от общата икономика на Европа и германското правителство прогнозира миналата седмица, че икономиката ще нарасне само с 0,3% за годината. Икономистите посочват структурни проблеми, включително застаряваща работна сила, високи цени и данъци на енергията и прекомерни количества бюрокрация, които трябва да бъдат решени преди да настъпи съществена промяна.
"По принцип Германия не си написа домашното, когато се справяше добре", казва Ясмин Грьошл, старши икономист в базираната в Мюнхен група "Алианц". "И сега усещаме болката", оплаква се той.
Освен това Германия изгради икономиката си върху експортноориентиран модел, който разчита на международната търговия и глобалните вериги на доставки. Последните обаче бяха прекъснати от геополитически конфликти и нарастващото напрежение между Китай и САЩ - двата основни търговски партньора на Берлин.
- Положението в другите големи икономики в Евросъюза
Във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, правителството наскоро понижи прогнозите си. Икономиката й нарасна през първото тримесечие с 1,1% спрямо същия период на миналата година. В същото време финансите на Франция се влошават - бюджетният дефицит е на рекордно високо ниво от 5,5% от брутния вътрешен продукт, а дългът е достигнал 110% от БВП. Правителството наскоро обяви, че ще трябва да икономиса около 20 милиарда евро през тази и следващата година.
Нидерландия едва наскоро излезе от леката рецесия, която я удари миналата година, когато икономиката се сви с 1,1 на сто. Нидерландският имотен пазар беше особено силно засегнат от по-строгите парични политики в Европа.
Заедно германската, френската и нидерландската икономики дават около 45% от БВП на еврозоната. Докато се влачат, общият растеж естествено ще бъде подтиснат.
- Инвестиции и безвъзмездна помощ
Може ли Южна Европа да "носи" растежа на еврозоната? Поне засега - да. Високите лихвени проценти започнаха да забавят растежа им, но Европейската централна банка, която определя лихвите за всичките 20 държави, които използват еврото, сигнализира, че може да намали лихвените проценти на следващата си среща в началото на юни.
Инфлацията в еврозоната беше стабилна на 2,4% през годината до април, съобщи Евростат. Това се случи в резултат на агресивна кампания на ЕЦБ за охлаждане на неудържимите през последната година цени.
Това би трябвало да помогне на туризма, който е основен двигател на растежа в Испания, Португалия и Гърция. Тези страни също ще се възползват все повече от усилията за диверсификация на икономиките си в нови дестинации за международни инвестиции в производството и технологиите.
Италия, Испания, Португалия и Гърция, които заедно съставляват около една четвърт от икономиката на еврозоната, бяха подсилени също от фондовете за възстановяване на ЕС, с милиарди евро евтини безвъзмездни средства и заеми, инвестирани в икономическа цифровизация и възобновяема енергия.
Но за да се гарантира, че този напредък не е мимолетен, казват икономисти, страните трябва да се възползват от инерцията и допълнително да повишат конкурентоспособността и производителността си. Безработицата, макар и рязко намаляла след кризата, все още е висока, докато нарастването на заплатите за много работни места не успя да се справи с инфлацията.
Южните страни също все още носят тежко дългово бреме, което повдига въпроси относно устойчивостта на подобрените им финанси. Вярно, че инвестициите в тях ще помогнат на икономиките им да станат по-устойчиви в бъдещето, но те все още са далеч от това да предизвикат хегемонията на Германия и Франция, които ще продължат да бъдат центровете на икономическата мощ на Европа.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com