Илиян Филипов: БДЖ и НКЖИ не спазват мерките за сигурност

Абсурд е да се твърди, че е имало изтичане на радиация след жп катастрофата край Локорско

Илиян Филипов: БДЖ и НКЖИ не спазват  мерките за сигурност | StandartNews.com

Надяваме се на по-строг контрол от страна на началниците им, казва Илиян Филипов
 

Двама души загинаха, а шестима бяха ранени, 
след като два товарни влака се сблъскаха преди дни челно между гарите Кремиковци и Световрачене, край с. Локорско. Единият от локомотивите се запали след удара, макар че пожарът бързо бе овладян. Общият брой на механиците и машинистите е бил 11 и е цяло чудо, че жертвите не са повече.
Двата товарни влака, които се сблъскаха, са на "БДЖ Товарни превози" и на частната компания ПИМК. Загиналите при инцидента железничари са служители на "БДЖ Товарни превози", като единият от тях е бил машинистът на влака.
По първоначална информация на разследващите най-вероятната причина за катастрофата е грешка при организацията на движението. Дали това е така и каква е истината за фаталния инцидент "Стандарт" попита собственика на фирмата ПИМК Илиян Филипов.

 

- Г-н Филипов, стана ли ясно от какво е предизвикан инцидентът и какво точно се е случило във фаталните секунди?
- Навсякъде вече се заговори за това и то според мен е причината - това, че влакът на БДЖ е тръгнал от нерегламентирано място, т.нар. индустриален коловоз. Съответно когато индустриалният коловоз не е в системата на НКЖИ и няма как да се подаде сигнал, че отсреща идва друг влак, което е против абсолютно всякакви норми и наредби за сигурност. Влак, който се композира на такова място, трябва след това да отиде на приемно-отправен коловоз - тогава влиза в системата на НКЖИ. Тогава в никакъв случай нямаше да бъде пуснат този влак и да стане инцидентът. Аз зная, че това от две-три години масово се практикува между БДЖ и НКЖИ. Има една такава негласна помощ между двете държавни предприятия, като масово се погазват мерки за сигурност по простата причина, че по този начин се пести време. Само че пестенето на време доведе до тази катастрофа. Хората просто са придобили рутина в нарушението на разпоредби, тъй като 100 или 200 пъти не се е случило нищо... Но тези наредби и правила не са написани случайно.

- След катастрофата се говори усилено, че голямата грешка е допусната от машинистите на БДЖ, включително и чрез минаване на червен светофар. Какво прозира зад една подобна грешка, довела до фатални последици?
- Коловозът, на който е бил влакът на БДЖ, се води индустриален коловоз. Влакът е товарил метал на Кремиковци и е спрял на индустриалния коловоз на гарата. Въпросният коловоз няма светофари, тъй като той не е включен в системата на НКЖИ. Но задължение на превозвача и на ръководителя на движението е да вкарат този влак в приемно-отправен коловоз, където вече той влиза в системата. По разбирателство между хората там и за да не губят време, те просто са пуснали влака от този индустриален коловоз, който не е в системата на НКЖИ за сигурност, със съответните светофарни уредби и обозначения кога идват влакове и откъде. Затова реално е станал инцидентът. Пак казвам, в последните две-три години това се случва масово във взаимоотношенията между БДЖ и НКЖИ.

- Звучи сякаш има някакъв заговор, едва ли не.
Защо се случва тази неразбория?

- Не, заговор няма, просто отношения между колеги. Знаете, че НКЖИ и БДЖ много време бяха едно предприятие. Това са служители, които се познават и гледат да си помагат. Затова се случва до голяма степен да пренебрегват мерките за сигурност, за да пестят време например за машинистите на БДЖ. Винаги се е давал приоритет на БДЖ в системата на НКЖИ. Мога да ви посоча и много други примери. 
Ние имаме доста международни влакове и да речем отиваме на граничния пункт "Драгоман". Там преминаването е по правилото, че който е дошъл първи, той тръгва. Такъв е редът. Много пъти ние чакаме когато гарата в сръбския Димитровград е задръстена. Очакваме от наша страна да пуснат коловоза, за да приемат влака ни в Сърбия, но изведнъж друг влак, дошъл 6 часа след нас, понеже е на БДЖ се пуска пред нас. В това време нашият трябва да чака. Това се случва масово и не един път съм сигнализирал, дори сме се карали с директорите на НКЖИ, защото се получава нелоялна конкуренция. Няма как да даваш предимство само затова, че е държавен оператор, пред частния. Това е безумие. 

- Транспортният министър уволни директорите на "БДЖ Товарни превози" и Национална компания "Железопътна инфраструктура". Това едва ли решава въпроса, но виждате ли вие раздвижване от страна на държавата?
- Със сигурност ще има раздвижване. Но то е повече заради уплах у служителите, понеже всички разбраха, че те са допуснали огромна грешка. И пак повтарям - тази грешка е от натрупаната рутина в нарушаването на наредбите за сигурност. Надяваме се оттук-нататък никой да не си позволява да допуска това, защото видяхме какво се случи. Лошото е, че българинът разбира какво има едва след като го загуби. Това е максима за нас... Та може би станалото ще ги уплаши. Другият вариант е началниците да упражняват по-строг контрол. Много лесно е да се хване кога един влак не е вкаран в системата на НКЖИ, като вместо от приемно-отправен е тръгнал от индустриален коловоз. Но до момента никой не е проверявал тези неща. Да речем новият шеф на НКЖИ ако изкара назад във времето за една година колко такива компромиси са направени с влакове на БДЖ, той ще се хване за главата. Защото наистина всеки един такъв влак е предпоставка за сериозен инцидент.

- Веднага след инцидента имаше спекулации за възможно изтичане на радиация или други проблеми вследствие на катастрофата. Каква е вашата информация по въпроса?
- Абсурд! Влакът на БДЖ е превозвал скрап през Кремиковци. А нашият влак е с празни контейнери. Ние караме мебели за "Юск" от Бургас. Там идва кораб на "Мерск", товарят влаковете ние караме пълни контейнери до техния терминал в Божурище. Там пък натоварваме празните контейнери и тръгваме към Бургас. Няма откъде да дойде радиация или друго замърсяване. Нито локомотивите имат по тях някакви радиационни материали или подобни горива, нито нищо. Едните работят на обикновен дизел, другите - на ток. Това е абсолютна спекулация и в случая изобщо не може да става дума за радиация.

- Какво е състоянието на пострадалите служители от влаковата композиция на вашата компания?
- Добре са. Едно от момчетата е с пукнати ребра, но вече е добре. Те, доколкото разбрахме от цялата ситуация, са дръпнали аварийната спирачка, когато са видели влака  отсреща. Защото тях никой не ги е информирал. Те просто са го забелязали. Там има и лек завой. Ако беше на прав участък, може би влаковете щяха да спрат навреме. При дръпване на аварийната спирачка автоматично се задействат системите за сигурност на НКЖИ. А в този случай от НКЖИ първо са объркали участъка, в който да спрат тока. Токът е спрян точно в момента на удара, което пак е плюс, защото пък от контактната мрежа можеше да се получи волтова дъга и да се запали другият локомотив. Тогава можеше да загинат повече хора. Така, че се е случил по-малкият дявол.

- Но докога ще си повтаряме, че сме избегнали по-голямата беля? Има ли изход от сложната ситуация?
- В момента инфраструктурата на НКЖИ е в окаяно състояние. Две години и половина няма абсолютно никаква поддръжка от страна на НКЖИ по цялата мрежа. Дори и да убедим хората да работят по-отговорно, за да не се получават такива инциденти, със сигурност мога да ви кажа, че ще има дерайлиране на влакове, тъй като инфраструктурата е в много лошо състояние. Две години и половина няма сменена стрелка по цялото протежение на линиите. Това, което се случва в момента, е абсолютна трагедия.

- До липса на финансиране ли опират нещата?
- Знаем, че в последно време всичко, което е "бюджетно" или "държавно" е в затруднение...Проблемът не е финансов, а организационен. НКЖИ имат програма за рехабилитация на мрежата, но просто тази програма никой не я следи. И никой не прави нищо в последните две години и половина. Имат програма, имат бюджет, имат много сериозни постъпления от такси. Ще ви дам един пример. Ако индустриалният ток струва 200 лв. на мегаватчас, 270 лв. плащаме ние на час затова, че използваме електропреносната мрежа на НКЖИ. Отделно заплащаме и такса за ползването на линии, такса за разписание. В момента ползването на инфраструктурата на НКЖИ в България е едно от най-скъпите в Европа като съвкупност от такси. Нашата компания има лиценз като жп оператор в Сърбия и в Румъния, до дни ще получим такъв лиценз и за Турция, но такива такси няма никъде в Европа. С други думи НКЖИ има парите, въпросът е къде отиват.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай