На Северния плаж в Бургас е най-евтино - два шезлонга и чадър струват 3.60
Колко ще ни струва престоят на морето тази година? Противоположно на растящата инфлация хотелиерите и ресторантьорите са категорични, че драстично повишение на цените няма.Според хора от бранша от настаняването, през храната, та чак до сянката на плажа, ще платим около 10% до 20% повече спрямо миналогодишната ни почивка. Увеличението на минималната работна заплата ще се отрази върху предлаганите туристически услуги, разбира се, тъй като сезонните работници са немалък разход за хотелиерите, но това няма да бъде драстично осезаемо за плажуващите по българското Черноморие.
От наше проучване на базата на цените, които се предлагат в платформите за резервация стана ясно, че цените на курортите тази година са между 10 и 25% по-високи. В разгара на сезона (юли-август) нощувка в стандартна двойна стая на база allinclusive в Слънчев бряг струва около 322 лв. За една седмица в такъв хотел ще трябва да платите около 1200 лв. като цените варират според категорията на хотела.
В по-малките курорти като Равда, средната цена за нощувка е по-ниска - около 160 лв. на вечер и 942 лв. за цяла седмица. Добра и бюджетна алтернатива на хотелите са апартаментите. Те предлагат всичко нужно за една пълноценна почивка между 81 и 198 лв. на вечер.
Цените на плажните принадлежности винаги са били важен въпрос за българските летовници. Според Министъра на туризма Евтим Милошев, цените на чадърите и шезлонгите няма да претърпят промяна, въпреки искането на концесионерите за преразглеждане на договорите им. След като сезонът е стартирал плажовете не могат да правят изменения в цените на предлаганите допълнителни удобства. Най-ниските цени остават на Северния плаж в Бургас - 1.20 лв. за чадър и шезлонг, или 3.60 лв. за комплект. В Слънчев бряг цените на чадърите са около 10 лв. Масово за цялата страна варират комплекти на цени от 6 до 10 лв.
Изминалият сезон беше благоприятен и доходоносен за бизнеса. Същите са прогнозите и за тазгодишния. "Основните туристи, на които ще разчитаме са българските. От чужденците има най-голям прилив на почиващи от Румъния. След това са Полша, Германия, Англия и Чехия", споделя бизнесмен от бранша.
Липсата на работна ръка обаче, остава голям проблем. Наемането на персонал от трети страни се определя повече като необходимост отколкото като каприз. Облекченият режим за подновяване на визите им, който беше приет в последните работни дни на депутатите, трябва да улесни процеса и ситуацията временно да се стабилизира.
Спешна нужда и от спасители има на родното ни море, както и в плувните басейни в страната. Между 4000 и 4500 човека е необходимият брой заети в това направление, за да бъдат покрити минималните изисквания.
Туроператорите от своя страна недоволстват от факта, че от 1 юли ставката на ДДС върху туристическите пакети се връща от 9% на 20%. Тази мярка, въведена временно в подкрепа на бизнеса по време на ковид кризата, предизвика реакции от тяхна страна и настояват за удължаване на срока за намаленото ДДС до края на годината. Даниела Стоева, заместник-председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти, обяснява, че промяната в ставката е обявена в края на миналата година, когато всички туристически пакети са били вече договорени и голяма част от тях - продадени. Тя посочва, че разликата от 11% ще бъде изцяло за сметка на бизнеса, който ще понесе значителни загуби по средата на годината. Освен това, тази промяна ще създаде счетоводен хаос при отчитането на сделките между юни и юли. Според Стоева, удължаването на действието на 9-процентната ставка на ДДС до края на годината може да се осъществи и със задна дата, ако се предприемат мерки веднага, тъй като парламентът вече е конституиран и има избран председател.
За тричленно семейство седмичната почивка на Черноморието ще струва между 2000 и 7000 лв., в зависимост от хотела и местоположението му. През 2024 предпочитани са малките морски дестинации заради спокойствието и природната красота, която предлагат, но и по-ниските цени, правещи ги достъпни за средностатистическия турист.
През 2023 отбелязахме рекордни успехи в туризма, надхвърляйки нивата от 2019 г. или състоянието на туризма у нас преди настъпването на пандемията от Covid 19. България доказа, че може да се възстанови от кризата и въпреки всички турболенции, през които преминаваме - локдаунове, военни конфликти, завишена инфлация, а продуктът ни експертите определят като висококачествен, конкурентен, привлекателен и уникален по своему.
Хотелиерите приветстват българите, казвайки че те винаги са добре дошли на родното море, където всеки може да намери своето. Без значение от възрастта, семейния статус или възможностите му.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com