Чешмите пресъхнаха, вода само на четна дата

Над 300 селища са на режим, на бедстващите раздават бутилки от Държавния резерв

Чешмите пресъхнаха, вода само на четна дата | StandartNews.com

За 30 г. са построени едва два язовира, 90% са загубите на "Напоителни системи" 
 

Мнозина софиянци все още си спомнят кошмарните 1993-1994 г., когато ходеха некъпани,  непрани и жадни, а на душ се радваха само ако отскочат до роднини в провинцията. Кметът по онова време -  Александър Янчулев, остана в историята с печална слава заради водния режим, който въведе  - 24 часа има, а следващите 48 - няма. 

Цяла България съчувстваше и на 100 000-те перничани и хора от селата, които имаха вода само по няколко часа дневно заради драстично ниското ниво на язовир "Студена" през 2019 г. Режимът съвпадна с началото на пандемията, когато  една от ключовите мерки за борба с COVID-19 беше редовното миене на ръце.  Проблемът беше решен след няколко месеца, но имаше арести и повдигнати обвинения, включително на министър.

Днес, когато столичани се радват на разхлаждащите фонтани в центъра на София, на щедро разливащата се минерална вода от чучурите до бившата Централна баня /сега Музей на София/, едва ли си представят какво означават сухите чешми и вехнещите пред очите на стопаните градини. Но за стотици хиляди българи това е ежедневие.  Безводието, което ги мъчи, не е от няколко месеца. Всеки кмет завещава "брадясалите" проблеми на следващия, който рано или късно разбира, че само със собствени сили не може да ги реши. Нужно е сериозно рамо от държавата и то на различни нива. За съжаление обаче енергията на властта на жълтите павета постоянно се разпилява за решаването на собствените й проблеми и все не стига до забравените хора от "забутаните" кътчета на родината ни. 

  • Какви са фактите?

България, за разлика от Гърция, Южна Испания и африканските страни, има доста прилични водни запаси. Това може да бъде проверено в бюлетините на Министерството на околната среда и водите чрез нивата на язовирите. МОСВ стопанисва 52 комплексни язовира, като 12 от тях са за питейно-битово снабдяване и в момента са пълни над 60%. Когато започнат есенните дъждове, обемът им ще се вдигне поне до 80-90 процента, а може и повече. Заради лошото стопанисване на природните ресурси обаче с всяка изминала година броят на населените места, които имат проблеми с водата и обявяват режим или бедствено положение, се увеличава. 

Към началото на август 2024 г. около 111 000 българи са засегнати от нарушено водоподаване, каза по време на парламентарен контрол служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова.  Тогава режим на водата бе въведен частично в 7 града с близо 24 000 жители и в 172 села с 87 182 жители в 51 общини, намираши се в 14 области на страната. 

Към днешна дата положението е значително по-драматично.  Сушата, която натисна страната през август, изпразни водоемите,  всеки ден нови и нови селища обявяват бедствено положение заради безводието. На воден режим са към 300 населени места, пръснати из 92 общини. Всъщност, "селата и паланките" на сухо са много повече, защото има и такива с частичен воден режим. Според оценка на експерти, този проблем засяга над 15%  от населението, пише "Банкер". А при 6,5 млн. българи, това прави 975 000 души!

За последните над 30 години за питейно водоснабдяване са построени само два язовира - "Луда Яна" край Панагюрище и "Пловдивци" край Рудозем със заем от Световната банка. Планирани са  три, но язовир "Нейковци" край Трявна не беше построен.

В момента най-бързият възможен източник за решаване на проблема е използване на Инвестиционната програма за общински проекти, която се финансира от държавния бюджет. Чрез нея може да се рехабилитира и изгради ВиК инфраструктура в населени места с режим на водата, каза министър Коритарова. По Националния план за възстановяване и устойчивост също предстои изпълнение на водни проекти за около 400 млн. лв. 

Коритарова посочи, че служебно правителството не може да вземе значителни решения, защото проблемът е глобален и изисква политическа подкрепа. Сред първите задачи на следващия ресорен министър трябва да е изготвянето на дългосрочна стратегия за развитието на ВиК сектора. Предишната изтече през миналата година, но дори и половината задачи в нея за 20 години не бяха изпълнени.

Критично е положението и с напояването. Наскоро депутатът Даниел Петров от "Възраждане" заяви пред "Телеграф", че 90% от водата по каналите на "Напоителни системи" се губи и вместо за напояване, отива в земята. "Това е защото инфраструктурата е стара и неремонтирана, а не защото "Напоителни системи" не могат да управляват водния ресурс", обясни той.

Служебният министър на земеделието Георги Тахов съобщи в парламента, че загубата на вода се дължи на липсата на инвестиции в подземната инфраструктура на "Напоителни системи". Той увери, че в земеделското министерство са подготвили цялостна стратегия за подобряване на инфраструктурата, за да не се губи питейна вода.

На последното заседание на Министерски съвет в сряда премиерът Димитър Главчев отново призова ресорните министри да работят по проблема с безводието. "Имаме още 4-5 дни, нека да направим каквото можем", каза той.  И препоръча да се събере работна група с представители на министерствата на околната среда и водите, земеделието, регионалното развитие и икономиката, която да предложи бързи решения за безводието. Защото хората си "чакат да живеят нормално".

  • Картината в момента:

Плевен, Ловеч, Тетевен
В разгара на най-големите горещини през миналата седмица,  Плевен, Ловеч и Тетевен въведоха воден режим заради значително намалелия дебит на водоснабдителната група "Черни Осъм". Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров, който е от Плевен и помни, че градът е на режим от 80-те години, обясни пред Нова тв, че в региона няма язовир, който да регулира отока. Според него Плевен и Ловеч могат да разчитат единствено на изграждането на допълнителни алтернативни съоръжения - било от подземни води или в най-добрия случай изграждането на нов язовир, който, по думите му, е предвиден още 80-те години при село Черни осъм, но проектът е бил спрян.

Севлиево
От тази сряда и в района на Севлиево се въвеждат ограничения. Засегнати са общо 16 населени места. В Севлиево водата ще спира само през нощта, но в малките населени места чешмите ще остават сухи с дни. От община Севлиево изпратиха писмо до държавните институции, в което се посочва, че са изпълнили заложените краткосрочни мерки за намаляване на загубите на питейна вода. Но е нужно е спешно да бъде изграден хидровъзел "Бяла", за да се реши кризата в питейно-битовото водоснабдяване. 

Велико Търново
В област Велико Търново  23 села са на сериозен воден режим. Местните водоизточници са почти пресъхнали, има и проблем с непрекъснати аварии по остарялата мрежа. В три от селата - Димча, Сломер и Лесичери , е обявено безсрочно бедствено положение. За тях Държавният резерв осигурява 77 тона бутилирана вода за пиене. Такава раздават и на хората от село Стрелец, община Горна Оряховица. Ползвателите на двата язовира до селото отказват да изпуснат вода за третия язовир, към който е шахтовият кладенец за водоснабдяване на бедстващото село. Съдействие обеща областният управител Ивайло Здравков.

Свищов
Свищовските села Хаджидимитрово и Овча могила, които са в бедствено положение, получават общо 40 тона бутилирана питейна вода от Държавния резерв. "Близо 1000 човека идват да вземат вода. Това означава по 20 литра на жител. Всеки може да си направи сметка докъде ще му стигне", каза кметът на Овча могила Христан Христов.
През уикенда десетки жители на четири свищовски села излязоха на протест заради безводието и блокираха главния път Плевен - Русе. Готовност за протест има и в Родопите, където редица населени места са на воден режим.

Смолян
В област Смолян село Малка Арда, община Баните, два месеца е на воден режим и не можем да открием аварията, каза за БТА кметът Павлин Белчев. Според него проблемът е във вътрешната водопроводна мрежа, а не в довеждащите тръби до водоема. В Малка Арда разчитат на водоноска от "ВиК", забранено е поливането на нивите.  Проектира се подмяната на водопровода от извора до водоема, а вътрешната мрежа в селото е подменена е преди около 15 години.

Шумен
В област Шумен е  обявено бедствено положение от кмета на община Смядово в четири села  - Риш, Веселиново, Александрово и Черни връх. Най-тежко е в Риш, където има вода един или два дни в седмицата. За проблемите с водоснабдяването областният управител ще информира с писмо министър-председателя и ресорните министри. Община Шумен търси решение на проблема в селата Друмево, Кладенец, Костена река и Вехтово. В шуменските села Климент, Тъкач, Наум, Венец, Изгрев, Осеновец и Буйновица вода по чешмите има само на четна дата. По официални данни на МОСВ, загубите на вода по ВиК-мрежата в Шумен надхвърлят 80%.

Ямбол
В област Ямбол заради засушаването към днешна дата с режим на водата са 11 села, в десетки други е регистриран занижен дебит на водоизточниците, съобщи за БТА управителят на ВиК Ямбол Христина Микуцева. Най-сериозна остава ситуацията в граничните общини Елхово и Болярово, както и в Стралджа, където е в сила частично бедствено положение от 17 юли. То засяга 20 от общо 22 населени места. Към днешна дата на воден режим са селата Александрово, Поляна, Джинот и Иречеково. Намален дебит на водата има в Люлин, Палаузово, Първенец, Правдино и Недялско.
В четири села на община Елхово за питейните нужди на хората се осигуряват водоноски. В Бояново кризата е още от края на май. В пограничната община Болярово режим на водата има в с. Камен връх, а в Ружица и Вълчи извор се отчита намален дебит на водата.

Стара Загора
В област Стара Загора към момента в 11 населени места е въведен частичен воден режим поради пресъхване на кладенци или намаляване на дебита. Те са в общините Братя Даскалови, Стара Загора, Чирпан, Николаево и Гурково.

Кочериново
Село Мурасалево, община Кочериново, повече от два месеца вече е на воден режим. Към водопровода са включени още две села. "При този 60- 70-годишен водопровод има много течове на ВиК. А това е престъпление сега, когато не е валяло почти три месеца да има течове и водата да си отива - къде по дерета, по улици", казва кметът Юри Ковачев.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай