Борислав Цеков пред Стандарт: Европа не трябва да е “страната на Сорос”

Вече четири години говоря за африканизация на нашата политика

Борислав Цеков пред Стандарт: Европа не трябва да е “страната на Сорос” | StandartNews.com

Кръговете, които работят за путинизация на България чрез президентска република, ще катастрофират тежко, казва в специално интервю за вестник СТАНДАРТ новият собственик на "Галъп интернешънъл Болкан" Борислав Цеков

- Г-н Цеков, в началото на седмицата стана ясно, че Вие сте новият собственик на "Галъп интернешънъл Болкан", след като сделката е финализирана с Кънчо Стойчев и Андрей Райчев. От колко време работите по този  мащабен проект, ще има ли приемственост в екипа и ще разчитате ли на чуждестранна професионална помощ?
 

- Идеята да се създаде мощен изследователски център в областта на конституционното право, социологията и политическите науки е стара моя амбиция и усилие. През 2010 г., когато заедно с г-н Гиньо Ганев излязохме от омбудсманската институция, аз излязох и от държавния сектор без желание да се връщам повече на държавна служба. Преди това, помните вероятно, бях 9 години в Народното сьбрание - 5 като правен съветник и 4 като народен представител. Предостатъчно като опит в законодателната практика. Изоставяйки държавния сектор се насочих изцяло  към частен консултантски бизнес и успоредно с това към създаване на частен изследователски център - известният Институт за модерна политика, който през 2012 г. беше удостоен от британското издание Prospect magazine с втора награда като тинк-танк на Европа за годината, след мощния брюкселски център Bruegel. След като реших повече да не се занимавам с партии, избори и напуснах политиката през 2015 г., се посветих, заедно с моя приятел и бизнес партньор д-р Петър Кичашки, на идеята да създадем нещо по-голямо от ИМП. Изградихме си и необходимата икономическа база, която ни гарантира свобода на действие - днес нашите компании в България и други държави в региона имат отлични позиции в рециклиращата индустрия. Но и това нямаше да е достатъчно, ако не беше политическият възход на Доналд Тръмп в САЩ и спечелването на изборите през 2016 г. Това върна в мейнстрийма традиционния американски консерватизъм, който споделям. Разрушен беше монополът на либерал-прогресизма в публичния и научния дискурс, установен след падането на Берлинската стена. Ние сме интегрална част от тази идеологическа вълна, която особено сега залива вече и Европа. Придобиването на "Галъп интернешънъл Болкан" е стъпка към изграждането на мощна научно-изследователска организация, която дава ясна алтернатива на либерал-прогресизма. Ще има приемственост, но ще има още по-високи изисквания за качество и икономическа ефективност. Предстои преструктуриране на агенцията, която ще прерасне в изследователски център с три направления. Първото е социологическото, което съществува и понастоящем. 

Второто изследователско направление ще е в областта на конституционното право, политическите науки и публичната администрация - Център "Конституционализъм и демокрация", който ще издава и научно списание. Негов ръководител ще бъде проф. дн Георги Близнашки, а членове на редакционния съвет - изтъкнати учени и университетски преподаватели от България, САЩ и други. Третото направление, което ще бъде сформирано в близка перспектива съвместно с американски партньори, е център за мониторинг на антидемократичните идеологии и пропаганда в България.

- Вие самият бяхте, макар и за кратко, в екипа на президента Румен Радев. Бившият служебен премиер Георги Близнашки пък ще оглави звеното по конституционно право в "Галъп". Ще опровергаете ли слуховете, според които Вие като нов собственик сте в този бизнес, за да лобирате за бъдещ политически проект около държавния глава?
 

- Първо, нека да опровергая Вас - никога не съм бил "в екипа" на президента Радев. Да си в екипа означава или да си гласувал за него, или да си щатен служител в президентската администрация, или и двете. Аз не съм бил нищо от това. Член бях за кратко на Правния съвет на президента - това не е платена длъжност, а експертно тяло на обществени начала подобно на Консултативния съвет по законодателството в Народното събрание, който съществуваше някога - изтъкнати юристи, които нямат политическа връзка с президента, дават правни мнения спорадично. Както е публично известно, аз сьм един от острите критици на президента Радев по редица конституционни теми и заради проруския му курс. Ако има слухове, че каквото и да е от моя страна е свързано с Радев и неговото обкръжение, е смешно и показва пълна липса на ориентация в това кой как е позициониран. А пък честта да съм следовник в правната наука на водещия български конституционалист, проф. Георги Близнашки, който също, прочее, е критик на настоящия президент, ме изпълва с гордост.

- А има ли необходимост от появата на нова партия в България? Защо? И дошло ли е времето избирателите да търсят новия месия?

- Търсенето на месия е характерно за обществата с ниска политическа култура, каквото за съжаление е и нашето. 

Отсега обаче трябва да се знае, че кръговете, които системно работят за путинизация на България чрез президентска република, ще катастрофират много тежко. Бедата е, че ако хората се подведат конюнктурно по техните измамни тези, че парламентарното управление било изчерпано, това ще навреди сериозна и на държавата, и на демокрацията.

- Какво правителство очаквате да създаде номинираната за служебен премиер Горица Грънчарова - Кожарева? Кои са евентуалните клопки пред нея и кои са предимствата й?
 

- Надявам се, г-жа Кожарева да не се превръща в пионка на президента и партиите, да не допуска "ала-бала" в изборите. Предстои да видим.

- След седмите поред избори за последните три години накъде очаквате да поеме страната ни?

- Докато не бъде възстановен нормалният политически диалог и не бъде изоствено примитивното разделение на "добри сили" и "тъмни сили", държавата ще продължи да тъне в безвремие. Вече 4 години говоря за африканизация на българската политика. В изостаналите африкански държави политиката е племенна. Всяко племе си има партия. Няма диалог в името на общото благо, а война за взаимно унищожение с цел - контрол върху публичния ресурс, нефтения кладенец, водата, диамантената мина. У нас такъв зловреден процес е навлязъл в зряла фаза.

- Има ли риск от повторение на резултатите на вота и от затлачването на преговорите за кабинет в задънена улица?
 

- Да, има.

- В качеството Ви на доцент и доктор по конституционно право съгласен ли сте с мненията на Ваши колеги и политици, че Конституцията е била променена нескопосано, за да се отнемат права на  президента Радев?
 

- Аз предупреждвам за това от самото начало. В правното мнение по делото, което ми беше поискано от Конституционния съд, поддържам противоконституционност на повечето нови текстове. Удовлетворен съм, че аргументите ми в частта за съдебната власт бяха взети предвид от КС. Жалко, че по останалите не събраха мнозинство.

- Андрей Райчев Ви нарече тръмпист с консервативни възгледи. Съгласен ли сте и какъв очаквате, че ще е светът след президентските избори в САЩ на 5 ноември?

- Публичен факт е - писал съм монография. Доктрината "Тръмп среду неолибералния глобализъм". Имаме съответните контакти и комуникация с американските кръгове. Преди 2 години, при една среща с Доналд Тръмп-младши, която беше отразена и у нас в печата, си казахме, че Източна Европа повече не трябва да бъде "страната на Сорос". Изборите не са предрешени, но пък процесът на ликвидиране на монопола на либерал-прогресизма, е до голяма степен необратим.

- Има ли криза в нова Европа и в новите общества?
 

- Не, има реидеологизация след премахването монополния дискурс на либерал-прогресизма. Има нови разломи и оттам - нови политически конфликти. Но това са разломи и конфликти в свободни общества, които нямат и не могат да имат нищо общо с автооитарните режими на Евразия и техния мним "консерватизъм".

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай