ЮНЕСКО помага за българския Лувър

ЮНЕСКО помага за българския Лувър | StandartNews.com

Общо 11 чудеса прославят страната ни по света под закрилата на ЮНЕСКО. Седем от тях са в категорията "Културно наследство" - Боянска църква, Ивановски скални църкви, Казанлъшката гробница, Мадарският конник, Старият град на Несебър, Рилският манастир и Свещарската гробница. Сред природните феномени под закрилата на световната организация са Национален парк "Пирин" и Природен резерват "Сребърна". Само преди дни пък ЮНЕСКО обяви, че защитава и чипровските килими в категорията "Нематериално наследство". Те са третото българско съкровище след Бистришките баби и нестинарството в листата на ЮНЕСКО.

Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова най-вероятно ще присъства на откриването на българската изложба в Лувъра догодина. Тя получи днес специална покана за това от министъра на културата Вежди Рашидов. На 15 април в сърцето на Париж страната ни ще блесне с изложението "Епопеята на тракийските царе. Археологически открития в България". Очаква се но 20 юли 2015 г. то да бъде видяно от над 4 милиона туристи.

Впечатляващата експозиция е част от програмата на 5-годишното споразумение, подписано от министъра и световния музей през януари на 2012 г. Вежди Рашидов посрещна Ирина Бокова в министерството. Той й благодари за вписването на чипровските килими в листата на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство. "Надяваме се скоро и Перперикон да получи закрилата на световната организация, защото обектът наистина е изключителен", отбеляза известният художник.
"ЮНЕСКО може да помогне на новия български национален музей в Кв. 500 в центъра на София, изграден с европейски средства", заяви Бокова. Тя подчерта, че световната организация има богат опит в тази област. А новият национален музей в София е и принос за авторитета на нашата столица като част от творческата мрежа на градовете в системата на ЮНЕСКО.
Ирина Бокова разказа подробности и по повод новината, че София е определена от ЮНЕСКО за "световен град на киното". По-късно снощи кметът Йорданка Фандъкова получи и официален сертификат за международното признание.

София - официално творчески киноград

Киното дава 92,2% от добавената стойност в културните индустрии в София. Това заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова днес. Тя прие сертификата, с който столицата ни става Творчески град на киното в програмата на ЮНЕСКО. "Целта на проекта "Мрежа на творческите градове" е да помогне за развитие на творческите индустрии, за да може чрез тях да се създаде по-уютна градска среда", каза генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова.
Скулптурата на Александър Дяков "Филмова лента на духовността" ще стане символ на София като град на киното. Церемонията по връчване на сертификата се проведе на фона на изложба от детски рисунки, на която присъства и Симеон Сакскобургготски.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай