- Г-жо Кунева, защо е важно хората да знаят правата си?
- Все повече правата ни като потребители са свързани с услуги. От многото проучвания, които съм правила като еврокомисар, най-често нарушавани са правата при пътуване, затова е толкова хубаво, че днес всички видове транспорт от самолети до автобуси са покрити от европейски директиви. За нас в България това е стимулът, който ни побутва да вървим напред. Факт е, че никога потребителско законодателство не е инициирано в България, а винаги е минавало през европейските директиви, което е, бих казала, жалко.
- Има ли нужда в България от промени в законите?
- Европейското законодателство не се прилага от Европейската комисия, а от българските власти и именно тук се къса нишката. Всеки вид транспорт трябва да има специален орган, който да налага законодателството и това да е широко известно на всички. Само си задайте въпроса знаете ли кой е този орган за правата на пътниците по суша, въздух и вода.
- А от популяризирането на сегашните права?
- Да, ние не знаем правата си и България не прави национално финансирана кампания, за да се запознаем с тях. Така те прашасват и никога не се случват. А в другите страни има включително и апликация на смартфоните, която ти дава информация и ти посочва възможностите за действие по даден казус и как точно да търсиш правата си. Направихме такава апликация за правата, която може да се свали от страницата на комисаря Калас, но на българския потребител му трябва специална българска апликация, с българска информация. Както се казва: "Господ дава, но в кошара не вкарва". Аз съм за голяма кампания "Знай правата си". Българската икономика ще спечели от това. Потребителите са термометърът, по който можем да разберем дали доверието ни в пазара не е на точката на замръзване. Състоянието на потребителите в България ме кара да кажа, че ние все още нямаме истинска пазарна икономика, където човекът се уважава и където можеш да правиш бизнес спокойно по правилата.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com