В дубайското метро пътуват и VIP-ове

В дубайското метро пътуват и VIP-ове | StandartNews.com

Цената на билетите зависи от класата и разстоянието

Иван Филчев, наш пратеник

Дубай/София. Докато метрото в Будапеща се хвали с първата в Източна Европа линия без машинисти, метрополитенът в Париж усилено работи по автоматизацията на цялата си мрежа, а в София още не е дошло времето за влак без водач - железницата в Дубай бие рекорди. Дубайското метро е първото в страните от Залива, а от 2012 г. има своето място в Книгата на рекордите Гинес като най-дългата подземна и надземна железница без водач, която покрива разстоянието от 74,69 км.

Метрото в Дубай не е само начин на придвижване. То е и атракция, която впечатлява дори онези туристи, които не виждат метро за първи път. Подобно на всичко в най-бляскавото емирство, и железницата му може да претендира за уникална. По-голямата част от трасето й минава над земята. Така, пътувайки с метрото, може да видите почти всички забележителности. Метростанции има на всички места, представляващи интерес за чужденците. На реда и чистота в тях може да завиди всеки метрополитен в света. За разлика от повечето метростанции в САЩ и Западна Европа, в Дубай те не дават подслон на бездомници и безделници, а графитите са непозната дума.

Дубайското метро е съобразено с местните особености, макар че повечето пътници са дошли в емирството, за да работят. Първата композиция тръгва в 6 сутринта, а последната върви до след полунощ. Единствено в петък метрото не работи до 13 ч заради петъчната молитва, а и денят е почивен в целия арабски свят. Другата му особеност, която го отличава от всички метрополитени по света, е, че предлага вагони за VIP пътници, за жени и обикновена класа, наречена "Силвър". Вагонът само за жени е в началото или в края на композицията. "Това не означава, че жените не могат да се качват в другите вагони. Специализираната зона е за такива

представителки на нежния пол, които са силно вярващи и се притесняват от мъжкото присъствие

а и в емирствата жените се радват на специално отношение", уточни наша сънародничка, живееща от две години в Дубай. VIP вагонът се нарича "Златна класа". Отделен е от останалата част на композицията и има повече седящи места. Напомня луксозен влак, а седалките са изключително удобни. Всеки може да бъде VIP, ако е склонен да плати билет на двойна цена. В делничните дни в часовете между 8 и 10 и 17 и 20, половин вагон е резервиран за жени, които водят децата си на училище.

Иначе композицията от пет вагона е с дължина от 75 метра. Седящите места са около 400, а за правостоящи са няколко пъти повече.

За ползването на метрото има правила, чието неспазване бърка в джоба на нарушителя.

Консумацията на храна и напитки, както и дъвченето на дъвка, се глобяват

със сума, еквивалент на 40 лв. Не се толерират разголените дами, както и говореното на висок глас.

Дубайското метро е открито през септември 2009 г., като според официалната статистика само за първия месец то е било използвано от 1,74 милиона души. Засега има две линии - Червена и Зелена. Първата превозва средно по 180 000 души на ден, а втората - по 100 000. Червената е напълно завършена през април 2010 г., а Зелената е открита през септември 2011 г. Планирано е изграждането на още две линии, като амбицията е до 2020 г. метрото да покрива 320 км.

Червената линия е с дължина 52,1 км и има 29 станции, като единствено четири са под земята. Метрото върви от Ал Рашидия до Джебел Али, като обслужва 32 000 пътници на час. Има планове съществуващата линия да бъде разширена с 15,5 км, като към настоящите ще бъдат добавени още шест станции.

Зелената линия обслужва 18 станции, като на две от тях може да се направи връзка с Червената линия. Влаковете се движат с максимална скорост от 90 км/ч, като Червената линия взема пълния си маршрут в двете посоки за 2 часа и 23 минути, а Зелената - за час и 23 минути.

Хартиените билети са непознати

Хартиените билети и карти в дубайското метро са нещо непознато. Таксуването е с магнитна карта носител, чиято стойност е два лева. Иначе цената на билета е според разстоянието, но тарифите са 4. За разстояние по-малко от 3 км се заплаща 80 стотинки. Пътуването в първата зона излиза 92 стотинки. До втората зона се пътува за 1,64 лв, а най-скъпият билет за останалите три зони е 2,32 лв.

Дубай планира пускането на още две линии на метрото, като има амбиция четирите линии да превозват средно по 1,2 милиона души на ден и 355 млн. на година. 47-километровата Синя линия ще свързва международното летище с новото летище "Ал Мактум", което през 2020 г. трябва бъде най-голямото в света. Строежът се предвижда да приключи тази година. Срокът за изграждането на Жълтата линия още не е уточнен.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай