Панагюрище с ноу-хау
СПА ваканция с ваучер за музея. Това е ноу-хауто на Панагюрище за привличане на наши и чужди гости. От няколко години "Каменград" Хотел&СПА има традиция. На гостите си с по-продължителен престой хотелът дава бонус - ваучер, наречен от мениджърите му "История". "Билетът" включва достъп до музейната мрежа на града и най-вече дава възможност за разглеждане на изключителната експозиция "Панагюрско златно съкровище".
Това съобщи специално за "Стандарт" Ивайло Кожухаров, управител на веригата "Тракийски хотелиери" след дискусията на в. "Стандарт" в Панагюрище в четвъртък. Веригата включва "Каменград" Хотел&СПА, хотел "Корал" в Созопол и бутиков хотел "Сокол" на Боровец. Инициативата на "Каменград" Хотел&СПА е съвместна с Историческия музей на Панагюрище.
Ваучерната система работи, по този начин продаваме културен продукт, заяви пред "Стандарт" и директорът на музея доц. д-р Атанас Шопов. "Ако посещенията на музеите или културно-историческите атракции се включат в цената на екскурзиите, предлагани от туроператорите и чужденците получават ваучерите си за музеи като бонус към пакета, културно-историческият туризъм ще получи нов тласък", убеден е доц. Шопов.
От 21.06. до 30.09. гостите на "Каменград" ще получават според желанията си освен ваучер "История" и още два типа ваучери - "СПА" и "Спорт".
Още едно свое ноу-хау даде Панагюрище по време на дискусията на "Стандарт" и в най-новата ни инициатива, подкрепена от Министерство на културата - децата да посещават музеите и културно-историческите атракции без пари през лятото. При нас всички деца от Панагюрище и околността не само разглеждат без пари златното съкровище и цялата музейна експозиция, но ползват безплатно залата на музея за открити уроци и всякакви извънкласни занимания, съобщи доц. Шопов. Това важи и за децата от социалните институции, допълни г-жа Галина Матанова, заместник-кмет по културата в Панагюрище. "Ако всяка община в България с помощта на своите родолюбиви граждани предостави вход свободен на музеите за децата от своя регион, инициативата на "Стандарт" ще се реализира много бързо в национален мащаб", коментира още г-жа Матанова.
Моделът работи, съгласи се и доц. Веселин Хаджиангелов, археологът на най-успешната културно-историческа атракция у нас - крепостта Цари Мари град. Всеки вторник тя е отворена за посещения без пари. Всички ученици от Самоков и околността са с "вход свободен", хлапетата до 7 г. от цялата страна - също. А за децата от 7 до 18 г. от други градове билетчето е 2 лева.
Всички хлапета до 7 години и учещи разглеждат без пари музея на остров Света Анастасия. Морската атракция край Бургас отвори врати през миналото лято. Оттогава община Бургас въведе вход свободен за младежите, за да могат да се потопят в миналото на легендарния къс земя насред морето. Децата до 7 години пътуват безплатно до острова с общинския кораб "Анастасия", а учениците се качват на корабчето срещу 7 лева. Групи от тийнейджъри над 20 души пък броят по 5 лева, за да се качат на "Анастасия". Историческият, природо-научният, археологическият и етнографският музей в Бургас пускат хлапетата до 7-годишна възраст без пари, за да разгледат експозициите им. За учениците пък входът е символичен - 2 лева. Всеки понеделник от 10 до 16 часа въпросните музеи се редуват да приемат безплатно тийнейджъри. Подобно е положението и с фестивала на пясъчните скулптури, който всяко лято привлича хиляди българи и чужденци в Бургас. И там входът за хлапета до 7 години е безплатен, а учащите влизат в комплекса срещу такса от левче.
Музеите трябва да образоват децата, категоричен бе по време на дискусията министърът на културата Вежди Рашидов. Той се ангажира да инициира работна група между министерствата на културата, туризма и образованието, за да се изработи формула, по която учениците да имат редовни безплатни открити уроци в музеите.
Ангажименти, поети от министър Вежди Рашидов
1. Безплатни открити уроци за децата в музеите. Работна група от министерствата на културата, туризма и образованието ще предложи формулата за провеждането им.
2. Национална карта с лъчове за развитие на културно-историческия туризъм.
3. Създаване на фонд "Културно наследство" за проучване, опазване и поддръжка на паметниците.
4. Данъчни облекчения за меценатите и инвестициите в културно-историческо наследство.
5. По идея на "Стандарт" - специализирана дискусия с парламентарната комисия по култура за поправките в Закона за културното наследство.
6. До края на годината оригиналното Панагюрско съкровище ще бъде в родния си град за един месец.
Ангажименти, поети от министър Николина Ангелкова
1. Световен музей на туризма в България.
2. Общи пакети между България и Румъния за китайски туристи.
3. Рекламиране на културно-исторически маршрут "Чудесата на Тракия" - Панагюрище - Стрелча - Копривщица - Старосел.
4. Организиране на туристически панаир срещу Лувъра.
5. Кампания за вътрешен туризъм.
6. Регистър на културно-историческите атракции.
Ангажименти, поети от Фондация "Цоцорков род"
1. Проект, съвместно с община Панагюрище, за превръщане в културно-историческа атракция на мястото, което е открито Панагюрското злато.
2. Съдействие за възстановяване и превръщане в атракция на крепостта "Красен".
3. Помощ за експонирането на уникална и единствена по пода си у нас експозиция от кристали в музея "Земята и хората". Излагане на точно копие на експозицията в Природо-научния музей на Панагюрище.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com