Спа и традиции омайват в сърцето на Балкана

Троян, Тетевен, Априлци и Етрополе обединяват сили в битката за туристи

Спа и традиции омайват в сърцето на Балкана  | StandartNews.com

Обединяването на общините от даден регион, за да предлагат общ туристически продукт и да се рекламират заедно, като по този начин всяко едно от местата става по-привлекателно за гостите, е световна практика от години. Определянето на отличителните качества на районите в страната и рекламирането им чрез спецификите е залегнало и в новия Закон за туризма. Според него разделянето на страната на туристически райони, които да имат свое лого и рекламна стратегия, ще привлече повече туристи. Изпреварвайки законотворците, и, следвайки и най-малкия полъх в световните тенденции, още преди 10 години това са сторили 4 старопланински общини. При това напълно доброволно, без да се подчиняват на норми и изисквания, просто защото са преоткрили думите на хан Кубрат, че обединени сме по-силни. Така вече цяло десетилетие Троян, Тетевен, Априлци и Етрополе рекламират заедно туристическите продукти, които предлагат. В сдружението им Балкания освен местните власти участват и хотелиери, ресторантьори и собственици на туристически атракции в региона.

Спа центрове, екопътеки край водопади, старинни църкви, които крият светини на над 500 години, манастири, заведения, в които няма как да не си оближеш пръстите, музеи запазили традициите и обичаите за вековете, спокойствие, красиви гледки и планина. И всичко това се намира на една ръка разстояние от София. При това на съвсем достъпни цени особено през седмицата, когато отстъпките за нощувки в семейните хотели и по-луксозните им събратя в региона могат да достигнат до 50%. Балкания, както е наречено обединението на общините, скътани в сърцето на Стара планина, се гордее и с предприемчивия дух на местните хора и гостоприемството, което макар и да е традиционно за българина, все по-трудно може да се открие по нашите ширини. Ако търсите място за отмора под прохладна сянка с въдица в ръка или пък искате да опитате традиционни гозби, то палете колата и право в Балкания.

Шипково има 100-годишна традиция като курорт за балнеолечение

Нито една аптека няма в курорта Шипково, който се намира на 20-ина километра от Троян. И нищо чудно, тъй като селището има 100-годишна традиция като курорт за балнеолечение. Водата тук маха болежките и при пиене, и при къпане, хвалят се местните. Има няколко извора и това става ясно още от чешмата в центъра на селото, от която можете да си налеете от 4 различни чучура - за всяка болка. От първия тече бистра планинска вода, от втория - трапезна минерална с лек привкус на магнезий. Третият и четвъртият чучур са само по лекарско предписание - за очни и за неврологични заболявания. Живителната течност е напълно безплатна и почти винаги има опашка от хора, които искат да си налеят. Водата лекува бъбречни, чернодробни и стомашни заболявания, хипертония, заболявания на нервната система. Според легендата възрастна жена, която била сломена от болка и не можела да се движи, била занесена на ръце от своите роднини в Шипково. Само след две-три седмици лечение старицата се върнала сама пеша до Троян. Освен басейните в хотелчетата наоколо в селото има и обществен басейн, естествено с минерална вода. Цените пък са по джоба на всеки, тъй като основният туристически поток е в по-лъскавото селище Чифлик.

Опитайте питата с картофи барабойник

Минавайки през Троян, непременно опитайте традиционната пита с картофи - барабойник. Името на ястието произлиза от местното название на картофа. Вкусът на обвитата в хляб манджа от печени картофи с лук и подправки определено ще ви изненада приятно. В планината край Априлци пък не бива в никакъв случай да пропускате прочутите местни шишчета от сланина. И ако ястието ви се струва неподходящо за жегите, тук е моментът да ви уверим, че категорично грешите. Особено ако шишчето е гарнирано с домашната ракия на местния хотелиер Тихомир Тихолов. В Рибарица, както подсказва и името, можете да заложите на всякакви варианти на балканска пъстърва. В село Орешака препоръчваме гъбена супа от пресни манатарки, без естествено да подминавате и местните специалитети. Ако не си падате по месата, в Тетевен можете да заложите на пържен киселец, джуркана коприва, зелен боб с джанки или салата от леворда (див чесън). Любителите на мръвките пък може да сложат край на диетите с един задушен джолан.

Пърленките в Етрополе и скарата към тях също не са за изпускане. Сред традиционните десерти препоръчваме бял мъж - на основата на овче сирене, гарнирано с царевично и пшенично брашно и захар. Естествено всичко това може да "прокарате" с домашна ракия.

Преди 80 г. гостите в Рибарица си носили салфетките

Туризмът в Рибарица преди дни официално отбеляза 50 години от основаването на курорта. За да се отблагодарят на планината, даваща им препитание десетилетия наред, местните посадиха 5 дървета в местността Костина, която е и лобното място на Бенковски. Интересни рекламни брошури на девически пансион още от 1931 г., показват че всъщност туризмът тук е започнал далеч по-отдавна. Условията за отдих тогава са били значително по-строги. Освен че заплащали 80 лева на ден или 1500 лева на месец, дамите отдъхващи в девическия пансион на д-р Вела Георгиева, трябвало да представят и медицинско свидетелство, че не страдат от заразни болести, задължително да си носят бански за слънчеви бани и обувки за преходи в планината, покривка за легло, възглавница, завивки, чаршафи и дори салфетки за ядене. Храната била 4 пъти дневно, а за вегетарианците се готвило отделно. Въпреки непосилните от днешна гледна точка условия пансионът бил пълен от юли до септември заради чистия въздух, красивите гледки и спокойствието. Неслучайно Вазов възкликва - "Ако не бях дошъл в Тетевенско - рибарския край, и аз щях да бъда чужденец на майка България".

Ракиено вето изгонило мъжете от цяло село

Троянската сливова ракия и до днес е сред символите на града. В центъра на Троян можете да видите прелюбопитна експозиция, в която са показани начините за варене на ракия, традиционните билки, които използват монасите, кога и как трябва да се пие живителната течност и с какви мезета върви. Тук можете да прочетете и една прелюбопитна история, която за пореден път доказва родната поговорка, че прекален светец и Богу не е драг. През 1925 година в местното село Ломец основали дружество "Млад трезвеник". Дейността му била толкова мащабна, че само 4 години по-късно в селото се провел референдум за цялостна забрана на пиенето. Резултатът бил 115 гласа "за" и едва 7 "против". Така кръчмите в селото затворили за цели три години. Отворили ги отново, след като булките в Ломец пропищели. Мъжете в селото вместо да откажат сливовата и да се превърнат в примерни съпрузи, зачезвали от петък до неделя в близкото село Дълбок дол, където трезвениците не били на почит и се наливали с любимите си питиета. Така било избрано по-малкото зло и за да се прибират мъжете по домовете си, макар и често в нетрезво състояние, в Ломец отново започнали да сервират ракия.

Дамян и Козма пазят Етрополе

От мощите на свети безсребреници Дамян и Козма можете да измолите изцеление за душата или тялото си в Етрополския манастир край едноименния град. Светините са скрити в олтара на църквата, но силата им преминава бариерите с помощта на искрени молитви, твърдят вярващите. Освен да се насладите на спокойствието тишината и невероятните стенописи в обителта, можете да използватеts повода, за да отскочите до близкото граддче. В 12 часа от символа на града - Часовниковата кула, можете да чуете традиционна местна песен, а за да не загубите представа за времето в китното градче, камбанен звън ви напомня за отлитащите минути на кръгъл час. В историческия музей, който се помещава в невероятна сграда, бивш конак, построен през 1853 г., пък можете да научите всичко за историята и обичаите в града. Ако не ви се тръгва, отпийте глътка от Зольовата чешма и според поверието никога няма да си тръгнете от Етрополе. В регион Балкания освен известните Троянски и Гложенски манастир можете да посетите и по-слабо известните, но не по-малко красиви обители. Новоселският манастир в Априлци е истински пазител на вярата, а загиналите монахини и отци по време на Априлското въстание в сградата са канонизирани за светци. Тетевенският манастир "Св. пророк Илия" пък впечатлява със старинни икони и стенописи.

2 лева за снимка в носия

Едва 2 лева струва снимка с традиционна носия от Троянския край в единствения по рода си Музей на народните занаяти и приложни изкуства у нас. Срещу скромната сума, която в чужбина би била многократно завишена, ползвате реквизита на музея в Троян. Същата е и цената за всички видове атракции, които се предлагат от комплекса - каране на дървени колела, тъкане на стан, демонстрация на грънчарско колело, а за малчуганите е предвидено рисуване върху керамика и редене на пъзели. За да се привлече интересът и на най-малките посетители, в музея е измислена и атракцията "добавена реалност". Всъщност във всяка зала се прожектират кратки филмчета, които показват как майстори, запазили живи старите занаяти, творят.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай