Отлагат Закона за туризма с три месеца

Отлагат Закона за туризма с три месеца | StandartNews.com

Новият проект за промени в Закона за туризма ще бъде отложен поне с три месеца. С толкова ще бъде удължен срокът за общественото му обсъждане. Това обясни министърът на туризма Николина Ангелкова след няколко часа обсъждане на текстовете с представители на местните власти, бизнеса и зелените организации. Да се отложи законът бе и основната препоръка на всички присъстващи като те бяха категорични, че нормативните текстове крият много слабости. Членът, който забранява къмпингуването, в закона и определя глоба от 200 лева за опъването на палатка, е неработещ и ще отпаден, призна самата Ангелкова в началото на срещата. Че целият закон, предложен от Ангелкова и хората й е недобре написан и трябва продължителна работа по него, за да се смени философията му, която е остаряла, подчерта и Любомир Попйорданов от Българската асоциация за алтернативен туризъм. Законът е забранителен и наказателен, а не се стреми да насърчи предприемачеството и да защити природата, обоснова се той.

Собственикът на "Албена" АД Красимир Станев също посъветва министър Ангелкова да отложи закона, за да има възможност да добие преки впечатления от летния сезон и управлението на плажовете. В изказването си Тома Белев направи на пух и прах и чисто юридически предложените промени в закона. Той подчерта, че министерството на туризма се е опитало по непозволен начин да се намеси в работата на други институции и специализирани законови разпоредби като законите за защита на територията, лечебните заведения, виното и разпоредби на МВР. Като ненужен обмен на информация и амбиция за съсредоточаване на власт той посочи и искането в текстовете министърът на туризма да получава годишните отчети на общините, обобщени от областния управител. В убийствения си анализ Белев посочи още десетки пропуски, нередности, опити за централизация и бюрократизъм в закона. Повечето от присъстващите бяха категорични, че предложеното определение на къмпинг в закона не е работещо и води до вписване в националния туристически регистър на вилни селища и къщи за гости като къмпинги.

Присъстващите кметове на черноморски общини и зелени организации се обединиха, че къмпингуването не трябва да се забранява, а да се наложат правила, както и солени глоби за всички, които изхвърлят боклуци и подходящ контрол това да не се случва. Въпреки приказките, че при написване на проекта е взет под внимание чуждият опит, това не е така, категорични бяха зелените. Сегашният проект на закон ни връща десетилетия назад и мултиплицира модела "Балкантурист", вместо да се върви в крак с тенденциите в световния туризъм. Това обясни Орлин Колев от "Да спасим Иракли". Не бива да забравяме, че всички сме в една лодка, посъветва от своя страна Красимир Станев. Катя Момчилова от община Варна предложи да се изработи и въведе единен туристически софтуер, в който да се попълват статистически данни, информация за категоризацията като те отиват директно в националния туристически регистър.

Иво Маринов от името на столична община и НСОРБ заяви, че са подготвили 25 страници предложения за промени на предложените от министерството текстове. Засегнати са темите за категоризация, сертифициране на ТИЦ-овете, както и това КЗП да остане органът, който проверява туристическите обекти като доказал се такъв през годините. Всички предложения на различните организации моля да бъдат предоставени в срок до 10 дни, заяви като обобщение министър Ангелкова. Тя заяви, че те ще бъдат качени в табличен вид на сайта на ведомството. Ще бъдат създадени и работни групи за конкретните текстове, а след тримесечното обсъждане ще бъде направена нова среща за създадените текстове. Законът няма да бъде приет докато не се намери балансирана позиция, обеща тя.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай