София. На среща на заместник-министъра на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев с българския посланик в Руската федерация Бойко Коцев стана ясно, че в Москва е издадена 300-хилядната българска виза за руски граждани от началото на годината. Това е 14% ръст в сравнение със същия период на 2012 г. Очаква се до края на 2013 г. страната ни да бъде посетена от над 600 хил. – това е повече от 30% ръст спрямо миналата година.
Трябва да се популяризира по-активно България като атрактивна балнео- и СПА дестинация в Европа и на руския пазар, подчерта зам.-министър Ботев. Нашата страна разполага с богати природни ресурси, над 600 термални минерални извора, които привличат все повече руски туристи за оздравителни програми, включително и по детски целогодишни проекти. Г-н Ботев каза също, че ще се акцентира и върху възможностите за разширяване на руските инвестиции в нови балнео- и СПА центрове у нас. Следващата седмица предстои среща на зам.-министър Ботев с ръководството на Търговската мисия на Руската федерация в България.
Друг важен фактор за двустранните контакти в туризма е т.нар. религиозен туризъм. Предвижда се реализацията на мащабна програма „По пътя на православието в България". Тя включва организиране на групи поклонници, които да посещават наши църкви, манастири и свети места. Особено внимание представляват Рилски манастир, както и Бачковски, Дряновски, Троянски и Аладжа манастир до Варна. Г-н Ботев предложи специално внимание да се отдели и на Софийската Света гора, а именно православните манастири около София. В тази насока разчитаме на сериозно партньорство от страна на Столична община.
Съорганизатори на програмата са МИЕ и православните църкви на двете страни. В рамките й се планира информационно пътуване на представители на Руската патриаршия по български духовни светини и издаване на специален пътеводител за България на сп. „Православный паломник". Обсъдено бе и откриването в Москва на български туристически център „София" с национално информационно бюро.
С федералното Министерство на културата, към което е туризмът в Русия, вече са водени разговори за включване в училищните програми на исторически маршрути в България по пътя на руската бойна слава. През ноември тази година посланик Коцев е поканил руска делегация от същото министерство и от регионалните администрации да посетят България, за да се запознаят с потенциала й за развитието на културния туризъм. Ще бъдат набелязани конкретни обекти, паметници и маршрути, които да се предлагат на руския пазар. През април 2014 г. в България ще се организира със съдействието на МИЕ българо-руски форум, посветен на културния туризъм. Освен това делегации от руски региони, включващи техни ръководители и водещи туроператори, ще предприемат опознавателни турове из страната ни този септември. Целта е тя да стане приоритетно туристическо направление за тези руски области през следващите години.
Съществува неизползван потенциал за развитие на нови направления в туризма и за популяризиране на България в Русия като целогодишна дестинация, която предлага разнообразни форми на традиционен и специализиран туризъм, подчерта зам.-министър Ботев. В Русия например училищата изпълняват федерална програма, посветена на историята и патриотичното възпитание, която е с целево финансиране. Част от тези средства могат да се използват за организиране на тематични екскурзии по български исторически места.
В срещата на г-н Ботев с посланик Коцев участваха също директорът на българския център на промишлеността в Москва Илиян Цонев и проф. Иван Желев.
Фактът, че българин е първият митрополит на Русия, също трябва да бъде популяризиран и да стане основа за развитие на православния религиозен туризъм у нас, обясни зам.туристическият министър Бранимир Ботев. Става дума за св. Киприан, митрополит Киевски, Литовски и на цяла Русия, който е български болярин по произход и един от учениците на патриарх Евтимий Търновски. Руският народ изпитва и пиета към последния православен цар Симеон, който е и единственият жив владетел, който има право да минава през Царските двери на храма "Христос Спасител" в Москва. Освен руски туристи с поклоннически тур страната ни може да привлече и вярващи от всяка от 14-те православни държави, допълни Ботев.
Ученици идват в Плевен и Шипка
Исторически патриотични турове по пътя на руската бойна слава за ученици от Русия е сред другите идеи на зам.-министър Бранимир Ботев за привличане на повече туристи и превръщането на страната ни в целогодишна дестинация. Това към момента е един неизползван потенциал, подчерта той. В Русия например училищата изпълняват федерална програма, посветена на историята и патриотичното възпитание, която е с целево финансиране. Част от тези средства могат да се използват за организиране на тематични екскурзии по български исторически места като Плевен, Шипка, Русе и други сцени на подвига на руските и български воини по време на Освободителната война. През ноември по покана на посланика ни в Русия Бойко Коцев ще пристигнат и представители на федералното Министерство на културата, към което е туризмът в Русия, които ще бъдат запознати с идеята и ще посетят част от местата, които биха могли да бъдат включени в подобна програма.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com