Иван Александър я получава, за да воюва срещу император Йоан VI Кантакузин
Районът на Рудозем не е сред популярните дестинации, които биха привлекли тълпи любители на културния, природен или друг тип туризъм. И то не защото няма какво да се види. Просто все още богатството от природни форми и артефакти е слабо известно. Задължителна атракция за гостите на региона е средновековната крепост "Козник". Тя е построена в местност край днешния град Рудозем. Разположена вдясно от река Арда, тя имала за цел да пази керванския път от Тракия към Беломорието (днес пътят Смолян - Рудозем - Ксанти).
Цялата местност и в частност крепостта са обвити в легенди и мистерии. Според местното население там е живял прочутият владетел Ерим папа (Рим папа), който притежавал несметно богатство и златен стан. Много са догадките какво се крие зад тази мистериозна личност.
Най-популярна е тезата, че името идва от тракийски владетел (според Херодот знатните траки извеждали произхода и рода си от бог Ерми). Скалният комплекс Козя скала се намира над Рудозем, а в подножието на скалите се намира средновековната крепост "Козник". Тя е единственото по рода си място в Южните Родопи, откъдето може да се види гледка при завъртане на 360 градуса. Сутрин през лятото, при изгрев може да се види отражението на слънчевите лъчи в Бяло море.
Туристите тръгват към старинното каменно съоръжение от село Рибница. 3-те километра може да се извървят пеш или с автомобил, докато се стигне до паркинг, кът за отдих с чешма, две беседки и тоалетна.
Тук е началото на пътеката, а на места гледката, която се открива към Рудозем и околността, спира дъха. Изкачването към крепостта не е тежко и трае около 30 мин.
Някога тази древна крепост била наричана от местното население Кечика или Кечикая (от турски kecikaya, кози камък).
Именно заради това наименование изследователите смятат, че става въпрос за средновековната твърдина, спомената на гръцки като ???????? (Косникос, тоест Козник) от самопровъзгласилия се за византийски император пълководец Йоан
Кантакузин в средата на ХIV век.
Той води война за трона в Константинопол с овдовялата императрица Анна Савойска и нейния доверен военачалник Алексий Апокавк. Съоръжението край Рудозем е една от деветте родопски крепости, предадени от противниците на Кантакузин на българския цар Иван Александър заради обещаната военна помощ.
"Царицата Анна, патриархът, великият дук и останалите сановници решиха, че трябва да изпратят пратеничество при царя на мизите Александър да влезе в съюз с тях против цар Константин, понеже персийската войска нанасяла вреди и на неговата държава. Той им обещал, ако му дадат като възнаграждение за съюза градовете към Станимака и Цепина и по-малките заедно с войската, която е установена в тях. Те бяха девет: Цепина, Кричим, Перущица, Света Устина, Филипопол, град чудесен и голям, Станимака, Аетос, Бядън, Козник."
Крепостта над Рудозем има уникално стратегическо разположение. Височината, на която е построена, е с посока изток-запад и се простира на близо 4 километра по права линия.
Източната половина е почти непристъпна - висока, скалиста, с отвесни склонове, на места стигаща до 300 - 350 метра, обрасла с дъб и бук. Общата дължина на крепостните зидове е около 180 метра. В миналото стените се простирали и в няколко посоки с дължина от 50 до 85 метра и височина до 170 см, но днес са сринати наравно със земята. От крепостната стена е запазена основата на южната част с порта. Напълно е запазен и кладенец, издълбан на 9 метра в скалата. Уникалното е, че зидовете са издигнати от необработени ломени камъни от местността и са споени с бял хоросан.
В самата крепост се намират късове от груба средновековна керамика без глеч. Някои от парчетата са с украса във форма на усукана връв, а извън крепостта се намират следи от желязна сгурия.
По пътеката се влиза в района на крепостта, тук е скалата Двамата братя, в близост е скалното образувание Главата. На няколко места има беседки, маси и пейки, някои от които кацнали на ръба на скалите, откриващи уникални гледки.
Циганско градище крие древен храм
Друга интересна екопътека в района на Рудозем е "Циганско градище". Легендата за името на това място е родопски вариант на историята за Вавилонската кула. Събрали се цигани от околността и решили да съградят замък, с който да стигнат Бог. Започнали да градят, но нещо не се разбрали и кулата се срутила. Името обаче останало и се запазило еднакво на всички езици - "Циганско градище" (на български), "Ченгене хисар" (на турски), "Гифтокастро" (на гръцки). До тази историческа забележителност се стига по екопътеката "Циганско градище" - "Съдилището".
До началото на маршрута, който е 9500 м, се стига по пътя Рудозем - Елховец - Пловдивци - Коритата - Мочура с обща дължина 18 км. По-голямата част от маршрута е асфалт. След това от село Мочура, което е на самата гръцка граница, се минават около 5 км черен горски път до началото на самата екопътека. В началото на маршрута има паркинг, барбекю, тоалетна и чешма. На билото е връх Циганско градище, където някога имало древно тракийско светилище.
Пътят продължава към връх Малкото Ченгене и местностите Брахимовото и Съдилището. На няколко места по пътя има беседки и маси за отдих.
Гледките са прекрасни отвсякъде, но от Съдилището като на длан се разстилат гръцките Родопи и с просто око се вижда село Димарио (Демерджик), както и цялото дефиле, по което ще минава пътят Рудозем-Ксанти.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com