Античният град Филипи е магнит за туристи от цял свят
Гърция е обетована земя за туристите. Не че това не е известно, но става все по-известно. Родината на южните ни съседи е щедро надарена с прекрасна природа, с древна история и култура и с гостоприемен и предприемчив народ, който умее да прави бизнес. Интересът на българите, прекарващи почивката си в Гърция, нараства. Тази година над 1 милион сънародници предпочетоха гръцките курорти пред нашите, защото съседите ни предлагат не на висока цена това, което за съжаление не можем да получим по нашето Черноморие и другите курорти, въпреки че имаме природните дадености. Когато заговорим за ваканция в Гърция, обикновено насочваме поглед към полуостров Халкидики и курортите в централната и южната част на страната. По-рядко се споменава Беломорието - територията около Солун и на изток от втория по-големина гръцки град.
Тази част на Гърция, която е на педя разстояние от България, е истински бисер за българите. Тук има не само чисто море с километрични плажове, както и два необикновени острова, но и безброй древни исторически и културни паметници от световно значение, църкви и манастири от далечното и близкото минало. Тук си дават среща древногръцката, византийската, тракийската и турската цивилизации. Море с уникални пясъци и изумрудени води, красиви и лесно достъпни планини, възможности за алтернативен туризъм... Това е областта Източна Македония и Тракия, която все повече се превръща в магнит за туристите и особено за сънародниците ни от граничните райони. Показателен е трансграничният проект JTI TARGET.EU, който е насочен към културното наследство и се изпълнява в рамките на програмата за европейско териториално сътрудничество "Гърция-България 2007-2013". Проектът е финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и от националните фондове на Гърция и България. В него участват четирима партньори: Регионалната администрация на Източна Македония и Тракия, която е водеща, областните администрации на Хасково, Кърджали и Смолян. На конференция в Александруполис неотдавна бе отчетено, че проектът е допринесъл за подобряване на привлекателността на туристическите възможности от двете страни на границата, като е инвестирано в нови дигитални и други технологии за популяризиране на целия регион.
Областта Източна Македония и Тракия е разположена на 14 157 кв. км, но на тази неголяма територия има всичко за туристи с всякакви предпочитания. Особено облагодетелствани са българите от пограничните райони. На тяхно разположение са шест КПП. Само за час-два жителите на Кърджали, Смолян и Хасково могат да се озоват в Драма, Кавала, Ксанти, Комотини и Александруполис, да събират тен на спокойните и чисти плажове, да посещават исторически, културни и религиозни обекти, да отидат с ферибот до островите Тасос и Самотраки, да похапнат с наслада традиционни гръцки ястия, да пийнат узо, ципуро и хубаво ароматно вино.
Образци на османската архитектура
Посещението в областта може да започне отвсякъде. Аз предпочитам да тръгна от Кавала - един от най-красивите градове на Гърция, разположен над едноименния залив на Бяло море. В старинния район Панагия погледа привлича построеният през 16 век по време на османското владичество величествен аквадукт за снабдяване с вода на града. "Старият град" на Кавала на полуостров Панагия е богат на образци от двукатни къщи от т. нар. балкански възрожденски тип. Сгради в неокласически стил красят центъра - те напомнят за икономическия разцвет на града като център на корабоплаване и производство на тютюн. 5-километровата крайбрежна улица е прекрасна за разходка, особено привечер. А след това може да изберете една от многото таверни, за да вечеряте с меню от безброй морски деликатеси.
През деня ви очакват плажовете около града и на по-далечни разстояния. Дори на градския водата е кристално чиста, защото още през 90-те години на миналия век са направени пречиствателни инсталации. Цените на хотелите в Кавала и околностите зависят от сезона и категорията им, но не са непоносими за българските туристи. Има обаче необикновен суперлуксозен хотел, където стая струва на ден 300-400 евро и повече. Това е Имарет, където най-скъпа е така наречената султанска стая. Преспиването в нея е 1200 евро. Имарет не е точно хотел. По време на Османската империя в Кавала и на други места са били построени имарети - места, където се е раздавала безплатна храна на бедни хора, на поклонници и дервиши. В двете медресета на Имарета в Кавала имало 61 обитаеми помещения - 25 на първия и 36 на втория етаж, които подслонявали около 60 пансионери през лятото и 300 през зимата, като в едно помещение съжителствали по четирима-петима обитатели. Такива заведения са строени на различни места, включително и в България, по време на Османската империя. Имаретът в Кавала не е само един от запазилите се до наши дни, но е много ценен като образец на османската архитектура. Днес той е нещо средно между музей и луксозен хотел, който е собственост на правителството на Египет, защото неговият създател, роденият в Кавала през 1769 г. Мохамед Али, по-късно става владетел на Египет. Имаретът е преотстъпен с предприемаческа цел от египетската държава за срок на ползване от 50 години на Анна Мисирян, която го реновира и експлоатира като луксозен хотел от 2004 г. Ориенталското очарование на сградата е акцентирано от високите хотелски стандарти. Погледът се губи сред арките, нишите и куполните сводове, в трите вътрешни градини припява ромонът на шадравани, а наоколо се разхождат котки, както е било в далечното минало. Излъсканите дъсчени подове, елегантно извисените сводове, бакърените и мраморни умивалници, подобните на канделабри светилници, хамамът и закритият басейн привнасят атмосфера от "Хиляда и една нощ". Всяка от стаите е изненада, някои са и с изографисани сводове. Апартаментите гледат към градините или залива и старата част на града, към морето и града. Под импозантния свод е централната зала на имарета, където организират изложби и културни прояви.
Паметник от времето на хан Персиан
Да си бил в Кавала и да не си видял руините на прочутия древен град Филипи, просто не е възможно. В атмосферата силно се усеща историята на Гърция. Останките от Филипи, повечето от които са много запазени, са впечатляващи не само за специалистите по археология, някои от които идват специално във Филипи, но и за обикновените туристи. Градът с история от 2000 години се намира между Кавала и Драма, близост до днешния град Кринидес. Именно тук през 42 година се срещат войските на Октавиан Август и Марк Антоний и убийците на Гай Юлий Цезар - Брут и Касий. Убийците биват победени в грандиозно сражение, след което градът процъфтява и става все по-известен. Основите на Филипи са положени от колонисти от разположения срещу Кавала на един час път с ферибот остров Тасос. По-късно, когато селището е завладяно от Филип Втори Македонски, той го кръщава на себе си - Филипи. След това градът минава в ръцете на римляните. В руините на градската базилика е открит един от най-дългите запазени старобългарски надписи - т.нар. Надпис от Филипи, известен като старобългарски епиграфски паметник от времето на Пресиян (836-852). Той разказва за присъединяването на тези земи към Първото Българско царство през 837 година. Сега този документ на камък се пази в Археологическия музей на Филипи. От 850 година Филипи е отново в границите на Византия. Днес тук продължават археологически проучвания. В града има запазени руини на древни базилики, форум, театър, църкви, музей и т.н. Известен факт е, че някога тук е живял апостол Павел. Освен това от Филипи е и Света Лидия от Тиатира, която се слави като първата жена в Европа, приела християнството.
В миналото в запазения и до днес амфитеатър римляните са организирали забавления и игри за тълпите, понякога дори смъртоносни - например борба с бикове.
И сега Филипи оживява от време на време. В античния му театър се организира ежегодно фестивал на изкуствата. Филипи е наистина незаменимо място за интересна екскурзия в античното минало. Тази история, както и всички останали туристически забележителности на областта Източна Македония и Тракия, съседните и в България интересни за туристите от двете страни и други държави обекти, стават още по-достъпни с новата JTA TARGET.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com