Искат "Чудесата на България" в Пекин

Страната ни се гордее с 43 000 артефакта от 7 епохи, заяви Славка Бозукова

Искат "Чудесата на България" в Пекин | StandartNews.com

Фондация "Созопол" събра учени от 35 държави за форум на ЮНЕСКО

Постоянната изложба "Чудесата на България" в зала 3.3 на НДК, както и фотопана на родните светини да бъдат презентирани на международен форум в Пекин. Тази покана към главния редактор на вестник "Стандарт" Славка Бозукова отправи президентът на Китайската фолклорна асоциация Шен Тче по време на откриването на международна конференция на ЮНЕСКО в НДК. "Чудесата на България" е уникален проект, който трябва да бъде видян и в Китай", каза Тче на главния редактор на "Стандарт". Над 100 учени от 35 държави се включиха в мащабния пътуващ форум за ролята на младите хора в опазването на културното наследство, организиран от фондация "Созопол" под егидата на ЮНЕСКО. Експерти от Франция, Германия, Афганистан, Италия, Саудитска Арабия и др. коментираха високото признание, което получава българската фондация "Созопол" с домакинството на конференцията.

Главният редактор на вестник Стандарт Славка Бозукова откри форума заедно с външния министър на ЮНЕСКО Ерик Фалт и председателя на Международната конференция на НПО, Комитета за връзка към НПО-ЮНЕСКО Патрик Гало.
"Младите хора по света са движеща сила за промени, за човешки права, за опазване на околната среда, за по-добро образование, за работни места. Това се подчертава в Оперативната стратегия на ЮНЕСКО за младежта в периода 2014 - 2021", заяви Бозукова. И отбеляза, че зад кампанията на в. "Стандарт" - "Чудесата на България", стоят младите хора в страната ни, които всяка година избират чрез електронно гласуване за избор на светиня, с която се гордеят най-много. "За да знаят децата на България повече за уникалното българско културно наследство, кампанията "Чудесата на България" и фондация "Созопол" са партньори в едно от най-патриотичните начинания в страната ни през последната година - откриването на зала "Чудесата на България" тук, в НДК", посочи още Славка Бозукова. "България се гордее с 43 000 артефакта от 7 епохи. В тази статистика не включваме безкрайните природни феномени и уникалните фолклорни традиции", допълни главният редактор на в. "Стандарт".
"Младежите са най-важният компонент в едно общество, те са тези, които трябва да бъдат активно ангажирани с миналото, с настоящето и с бъдещето", посочи дипломат номер 1 в ЮНЕСКО Ерик Фалт. "Изключителен приоритет на ЮНЕСКО е образованието на младите хора, които представляват половината от световното населението", допълни зам. генералният директор на ЮНЕСКО.

Освен в София дискусиите по време на международната конференция ще продължат и в Созопол. Участниците в конференцията посетиха и Пловдив. Форумът е под патронажа на президента Росен Плевнелиев, а в началото на дебатите участниците аплодираха видеопослание към специалистите от Ирина Бокова, генерален директор на ЮНЕСКО. Официалната церемония по откриването на форума започна с изпълнения на камерен ансамбъл "Йоан Кукузел - Ангелогласния" и уникалните "Бистришки баби". Участниците разгледаха и постоянната изложба в зала 3.3 на НДК "Чудесата на България".

В. "Стандарт" е медия за пример

Ерик Фалт, зам. генерален директор на ЮНЕСКО

Кампанията на вестник "Стандарт" - "Чудесата на България" е една великолепна инициатива. Медиите трябва да бъдат активно привлечени, защото не всяка държава усеща своята отговорност да прояви такава инициатива, а ролята на медиите е именно да подбужда такива инициативи в различните страни. С "Чудесата на България" допринасяте на обществото и същевременно спомагате и съдействате и на държавата, която също носи своята отговорност за разпространяване и опазване на културното наследство. Именно в този аспект вие като медия сте изиграли ключова роля. За съжаление не във всяка държава медиите се отнасят отговорно към културното наследство. Вестник "Стандарт" чувства тази отговорност и чудесно сте я превъплътили в проекта си "Чудесата на България". Вие сте показали по един перфектен начин модела в България и аз се надявам, че и други медии ще вземат пример от вас и ще поемат подобни инициативи да сложат на пиедестал културните си паметници, както вие сте направили за вашата страна.

Обменяме опит и идеи

Д-р Маха Ал-Сенан, изпълнителен директор на Асоциация за Опазване на културното наследство, Саудитска Арабия

Провеждането на такъв международен форум е една прекрасна инициатива, предоставяща възможност на хора от различни култури да обменят опит и модели за опазването на културното си наследство. С "Чудесата на България" на вестник "Стандарт" сте оживили и направили достъпни паметници на културата, които са интересни за всеки. Дано и други последват вашия пример. Бих се радвала на съвместни проекти за популяризиране на световното културно наследство.

Ще ви помагаме

Д-р Ахмад Насър Сърмаст, основател и директор на Афганистанския Национален музикален институт (ANIM) към Министерството на образованието на Афганистан

Проектът на в. Стандарт "Чудесата на България" е ценен не само за страната ви. Готови сме да си сътрудничим в областта на нематериалното и материалното наследство, тъй като ролята на медиите е изключително важна в това начинание.

Бъдещето на българския дух е в младите хора

Славка Бозукова, главен редактор на в. "Стандарт"

Кампанията на в. "Стандарт" - "Чудесата на България", в партньорство с фондация "Созопол" има своя уникален принос за опазване на културно-историческото наследство в България. 2012 г. бе изцяло посветена на новите обектите и традиции, които българите искат да видят в ЮНЕСКО. Над милион души избраха Белоградчишките скали и малките майстори на кукли от шума от едно пловдивско село. В резултат Белоградчишките скали са в индикативния списък на България, а уникалните кукли от шума - в държавния протокол на президента Плевнелиев. Някои от вас може би са ги виждали, защото стоят на бюрото на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова. Пак благодарение на кампанията "Чудесата на България" в последните месеци ударно се подготвя документацията за ЮНЕСКО на Александровска гробница. Бистришките баби, които са гости на форума, също са част от кампанията "Чудесата на България" и през 2012 попаднаха в топ 10 на традициите. За нас, българите, обаче те са нещо много повече от културно-историческо наследство. Те са българският дух. Най-голямото чудо на България. И нашата кауза е съхранението му. И неговото бъдеще - младите хора.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай