Хотел без пари, ако рейсът закъснее

Европа въведе нови правила за автобусните превози и круизите

Хотел без пари, ако рейсът закъснее | StandartNews.com

С летните отпуски всеки събира багажа и тръгва на пътешествие. Точно за това е изключително важно да знае какви са правата му. За първи път тази година всички пътници в ЕС имат право на обезщетения при проблеми не само със самолетите и влаковете, но и с автобусите и корабите.

Две безплатни нощувки се полагат на пътниците, ако автобусът им закъснее с повече от 90 минути. Това предвиждат нови мерки за защита на потребителите при пътуване с рейс или кораб, които наложи ЕС. Те са в сила за пръв път от тази година. Все още обаче не са достатъчно популярни и хората рядко се възползват от тях, констатираха от еврокомисията.

Безплатните нощувки се полагат при по-дълги дестинации - над 250 км. В тези случаи хората имат право и на храна и напитки. При закъснение с минимум два часа пътниците трябва да получат компенсация, равна на половината от цената на билета, както и право да върнат целия билет или да си изберат нов маршрут. Възстановяване на парите за билета или нов маршрут се полагат и при дублиране на местата в рейса. Също така хората имат право на компенсации при загуба или увреда на багажа или на здравето им.

При закъснение в пристигането на кораба пътниците имат право на компенсация между 25 и 50 на сто от цената на билета си. Ако се забави или анулира пътешествието им пък с над 90 минути, те са в правото си да получат парите за билета си или да си изберат друго. Право на обезщетение на хората се полага и при проблеми с багажа или в случай на здравословни проблеми и смърт на борда на кораба. Тогава финансирането трябва да стане в рамките на 15 дни.

Аналогични са правата на хората и при пътуване със самолет или влак. От 125 до 600 евро варира обезщетението за закъснял полет с над 3 часа. Ако забавянето е било над 5 часа, пътниците могат директно да си поискат и сумата за билета. Обезщетението не се дължи само в случаите, в които компанията може да докаже, че е имало изключително важни причини за закъснението. От 125 до 600 евро се полагат и ако полетът е анулиран, а пътниците са уведомени по-малко от 14 дни преди датата му. Също така в случаите на забавяне или отмяна на полетите компаниите трябва да осигуряват помощ за придвижването на пътниците и храна или спане, ако се налага. Авиокомпаниите дължат обезщетения на хората и в случай на телесни увреди, смърт или загуба на багажа им.

Компенсации има и за проблеми при пътуването с кораб, автобус и железница.
В случай на забавяне на влака над 1 час, пътниците могат да получат парите за билета си и да направят нова резервация. Освен това те имат право на компенсация пот 50% от цената на билета, ако влакът закъснява поне два часа. В случай че не могат да си купят билет по интернет или телефона пък, те могат да го направят направо във влака. Освен това железниците трябва да дават обезщетение от 30 евро в случай на увреда на багажа и до 1300 евро на пътника. При закъснение над един час на влака до крайната му дестинация на пътниците се полага алтернативен транспорт или помощ при настаняването им.

За съжаление хората не знаят правата си, констатира изследване, поръчано от Брюксел. Едва 34% от хората знаят какво им се полага, когато си купуват билет за самолет, автобус или кораб. Затова Еврокомисията организира кампания за популяризирането им. Всеки, който иска да получи повече информация, може да го направи на специален уебсайт. Ако правата са нарушени пък, може да се оплаче на телефон 0080067891011. Телефонът е достъпен от всяка точка на ЕС и е безплатен.

Проучване: Над 66% не знаят правата си

Над 66% от европейските граждани не знаят какви права получават при закупуването на билет за пътуване, сочи статистиката в ЕС. В България със сигурност те са повече, заяви Игнат Арсенов, директор на Европейския потребителски център в България. За да знаят правата си пътниците, на 28 юни на Централна автогара София се откри информационна кампания, инициирана и финансирана изцяло от Европейската комисия. Тя се провежда в целия ЕС под патронажа на еврокомисаря Сийм Калас и ще продължи през следващите две години. Това е втора поред инициатива, а на Централната автогара в София кампанията бе под мотото "Вашите пътнически права под ръка". На специален щанд на автогарата се раздаваха информационни материали за правата на пътниците. Вниманието на пътуващите бе привличано от специална 3D визуализация и от викторина с награди. Когато правата на пътниците са нарушени от превозвач, регистриран извън България, но в рамките на ЕС, потребителят може да се обърне за обезщетение към Европейския потребителски център. Освен това в зависимост от това какъв вид транспорт е използвал, той може да алармира и отделните агенции към транспортното министерство - за въздушен, автомобилен или железопътен транспорт. От центъра обаче първо съветват пътниците да си потърсят превозвача и едва ако получат неадекватен отговор, тогава да подават жалби.

"Обезщетения не сме изплащали"

Галя Топалова, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи и шеф на големите автобусни фирми "Груп Плюс" и "Етап-Адресс"

Не си спомням пътници да са ни търсили да им изплащаме обезщетения, тъй като просто не е имало причини. Служителите в моите фирми, а и доколкото знам в автобусните компании, членове на нашето сдружение, са добре запознати с текстовете на Регламент 181/2011, който определя правата и обезщетенията на пътуващите с градски и междуградски автобуси. Регламентът е в сила и в България от 1 март 2013 година и се прилага. Въпросът е, че при повреда на автобуса превозвачите изпращат резервен да превози пътниците до крайната точка, така че на практика досега не са ни предявявани претенции за обезщетения. Докато пристигне резервният автобус, пътниците изчакват в някое кафе или на друго удобно за целта място, каквото има в конкретния случай близо до аварията. Разбира се, случвало се е автобуси да закъснеят, но обикновено това става по време на Коледа, Великден или, когато се съберат по няколко почивни дни. Тогава трафикът е ужасен и автобусите ни не могат да излязат или да влязат в София по два часа. Но пътуващите ясно виждат, че закъсненията са обективни причини и проявяват разбиране.
(Записа Белчо Цанев)

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай