Габрово кандидатства за град на ЮНЕСКО

Габрово кандидатства за град на ЮНЕСКО | StandartNews.com

Столицата на смеха акцентира на старите занаяти

През октомври ще стане ясно дали Габрово ще бъде включен в мрежата на творческите градове на ЮНЕСКО. Апликационната форма е изготвена и подадена от общината. Това обяви зам.-кметът Нела Рачевиц след като откри 17-та годишна среща на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти в Габрово. В изготвянето на кандидатурата освен местната власт активно са участвали експерти от Дома на хумората и сатирата в града, етнографския музей на открито Етъра, Регионалното сдружение на общините „Централна Стара планина", Сдружение „Фабриката" и габровските читалища. За да бъде допусната до участие в избора кандидатурата е трябвало да бъде подкрепена и от две активни национални браншови организации. Зад Габрово са застанали Националната занаятчийска камара и Съюза на българските музикални и танцови дейци. Освен това апликацията е одобрена и подкрепена и от Националната комисия на България за ЮНЕСКО.
Ако бъде одобрена кандидатурата на Габрово от ЮНЕСКО, наричаният в миналото български Манчестер, ще стане вторият роден град в мрежата на творческите градове. В нея от 2014 г. е включена столицата София като град на киното. Според правилата на ЮНЕСКО всяка държава по света може да има максимум три града включени в списъка, като те трябва да са покрили условията по поне две различни теми в мрежата.
Самата мрежа на творческите градове в ЮНЕСКО е създадена през 2004 г. В нея вече членуват 116 града от 54 държави. В момента акцентът при приемаме на кандидатурите е върху африканските държави, за да се стимулират селища, които биха могли да станат център на растеж в тези райони.
Ако Габрово бъде одобрен, през следващите 4 години можете да очаквате много нови събития, фестивали и творчески прояви. Инициативите ще покриват творческите области на мрежата – занаяти и фолклорни изкуства, дизайн, кино, гастрономия, медийни изкуства и музика. Планирано е участието на организации от публичния и частния сектор, професионални сдружения, образователни и културни институции, гражданското общество. Инициативите са насочени към постигане целите на мрежата чрез засилване ролята на културата и творчеството за устойчиво градско развитие.
От общината не искат да слагат каруцата пред коня и запазват в тайна планираните събития, ако градът влезе в мрежата на ЮНЕСКО. Засега е ясно единствено, че карвинг фестивалът, който сега е част от прочутия карнавал на Габрово, ще стане самостоятелно и много по-богато откъм прояви мероприятие.

 

В Етъра продават само
традиционни продукти

Ако искате да се сдобиете с уникално сребърно бижу, каквото преди столетия са носили болярите и техните семейства, да си купите уникална дърворезба или керамичен съд, сладки захарни петлета, боза, пърленки или наденици, посетете етнографския музей на открито "Етър". Всичко, което се продава в работилниците там е направено по оригиналните технологии.
Изграждането на уникалното място на 8 километра от Габрово започва през далечната 1962 г. Идеята е на ентусиаста и любител-художник Лазар Донков. Всъщност първата къща в архитектурния резерват е направена досущ като дядовата му. Официалното откриване не Етъра е на 7-ми септември през 1964 г. Днес там можете да разгледате близо 50 обекта, които са от пренесени оригинални такива, възстановени от намерените на място или направени по подобие на съществуващи. От една година работи и направената още при създаването на музея на открито, но западнала през годините планинска мандра. Тя се намира точно до сушилницата за сливи. След това можете да разгледате тепавица, на която и днес се перат килими без вода, работилници за боядисване на шарени прежди, дърворезбарски цех, място за изографисване на икони, работилница за кожени изделия като колани и всичко нужно за оседлаване на коне, грънчарница, ателие за изработване на сребърни бижута, воденица. Можете да пиете и кафе на жар с типични за региона ръчно направени сладки и солени изкушения. Освен това можете да видите как се тъкат черги и килими, как се правят музикални инструменти, да си купите нож с дръжка от еленов рог или ръчно направени звънци. След останалите сгради се извисява часовниковата кула. В музея на открито можете да посетите и типична възрожденска габровска къща, както и кабинета на създателят на Етъра Лазар Донков. Не пропускайте и музейната експозиция от предмети, които са спечелили призовите места в конкурса на традиционния международен панаир на народните занаятите в Етъра. Всяка година се избира една тема, по която се състезават участници от цял свят. Тя се избира измежду представените в етнографския музей занаяти. Условието е всеки от кандидатите да работи по традиционния начин без да използва модерни техники. През есента ще се състезават майстори на иконописта от цял свят.
Докато се раздхождате из музея на открито несъмнено ще ви направят впечатление и десетките плашила, изложени по алеите. Те са направени по време на националния конкурс за бостанско плашило в Етъра. Той се провежда всяка пролет, и ако искате вашите страшни или смешни плашила да красят комплекса през следващата година, не пропускайте да участвате. Единственото условие е да подберете за творението си само естествени материали - слама, дърво, хартия, текстил, глина. В състезанието могат да се включат както индивидуални участници така и група, а категориите са пет. Това са конкурс за най-традиционно, най-смешно, най-артистично, най-страшно плашило и за цялостна композиция.

 

Шеги и закачки в
интерактивния музей

 

Ако не сте посетили още Интерактивния музей на индустрията в Габрово, съветваме ви да го направите при първия удобен случай. Може и да ви звучи скучно, но сме сигурни, че визитата ще ви опровергае. На три от етажите на музея ви посреща виртуален гид. Красивата дама е облечена в типични дрехи от епохата, за която разказва - индустриализацията на града с над 160-те фабрики от 19-ти век, социализма и съвремието. На най-долния етаж, в подземието можете да видите 3D филм за забележителностите на Габрово и региона. Всяка от беседите на 4-те нива отнема около 6-10 минути, като в музея има и други изненади. Но да започнем от индустриализацията. Всъщност това е периодът от славното минало на Габрово, който неслучайно е наричан българският Манчестер заради над 160-те си фабрики и предприемчивост на жителите му. Сред най-известните били текстилните фабрики, които си запазват славата и през социализма, макар и обединени. Но за това на следващия етаж. В беседата си виртуалният гид, който може да ви разкаже миналото на Габрово и на руски и английски език, освен полезна информация дава и куп интересни факти. Като този, че инвеститорът в първата ВЕЦ в града първоначално не получил кредит от банката. Наложило му се да заплаши шефа й, че ще го убие и след това ще се самоубие, за да получи нужния заем. Забавните факти, които виртуалният екскурзовод разказва не са един и два, но тактично ще ги премълчим, за да са ви интересни при посещението на музея. Освен красивата дама, която ви разказва за индустриалния период на Габрово, можете и сами да сравните развитието на града с това на големите градове по света и у нас. За целта използвате виртуална стена, която се движи само с едно махване на ръка. На стената под формата на виртуален вестник ще видите още факти за миналото на града и снимки. Сред експонатите са и предмети и фотоси от епохата. Следващият етаж разказва за това как по време на социалистическия период се одържавяват предприятията и се създават нови заводи. Текстилната индустрия продължава да бъде водеща за града. Но по любопитен начин ще научите за това как се развиват предприятията, какво произвеждат, както и нови интересни факти. Можете да видите изложени предмети от социализма - униформи на чавдарчета, пластмасови изделия, произведени в Габрово като дъска на тоалетна чиния, както и да се изплашите от изложените взривни вещества. Третият етаж е с информация за съвременно Габрово и на него можете да разгледате фотоси и карикатури. За посетителите е предвидена и интерактивна игра. Можете да изберете една от три габровски шеги и да вземете участие в тяхната екранизация. След това готовите клипове се качват в специален канал и можете да си ги гледате за спомен от посещението. Естествено, какви са шегите няма да ви кажем, да са ви интересни.

 

В Боженци затваряли
с една врата две стаи

Още на едно място край Габрово можете да попътувате назад в миналото, този път без да се отказвате от постиженията на съвремието. Село Боженци пази ревностно своята над 600-годишна история, а легендите за създаването му са няколко. Най-популярната е, че е основано от болярката Божана, която бяга при опожаряването на Велико Търново заедно със семейството си и се заселва в планината. Обектите, които можете да разгледате днес са много, а повече информация за тях ще ви дадат в началото на селото - архитектурен резерват, в туристическия информационен център. Оттам можете и да си наемете гид, който да ви покаже обектите и да ви разкаже интересни истории. Съвсем в началото се намира старото школо на селото, в което през тази година можете да видите изложба с костюмите на български владетели и герои от историческите родни ленти. Сред най-интересните обекти е къщата на Дончо Попа, богат търговец през 19-ти век. Пред нея още се вие посадената преди около 200 години лоза. Още на първия етаж от дома разбирате, че макар и богат Дончо бил пестелив, каквато е славата на хората от Габрово и региона и до днес. Две от стаите на етажа са построени под прав ъгъл, за да може за отварянето и затварянето им да се ползва обща врата. Така в съседната стая можете да влезете, след като затворите входната врата на първото помещение. И обратно - при излизане от дома, вратата между двете стаи остава отворена. В стаите можете да видите как изглежда миниатюрната гостна и дневна, както и станът, за който е завързана люлката в съседната, така че домакинята да приспива бебето с люшкане докато тъче на стана. В къщата ще разгледате и работилницата на търговеца, който се хвалил, че дори и да купи едно кило вълна и да продаде едно кило пак ще спечели. Причината е в хигроскопичността на вълната, която може да поеме до 13% вода към собственото си тегло, а работниците шедро я поливали с вода, така че шефът им да спечели. Затова и спалнята за гости и стаята на домакините са много щедро обзаведени и дърворезбовани, а в тях можете да видите сервизи и предмети от цял свят, които се използвали само при важни гости. Освен това можете да разгледате и най-старата къща в Боженци - тази на баба Райна. В нея също има доказателства за пестеливостта на местните. На общо вътрешно прозорче между двете стаи се поставяла свещта, така че да осветява и двете помещения. Домът е известен и с това, че е строен по времето на Френската революция. Сред другите интересни места за посещение е работилницата за пречистване на восък от началото на 19-ти век - менгема. Тя и в момента е действаща, но не се използва, за да не бъде повредена. В миналото цялото село се изхранвало от търговията и направата на восък. Дори бил създаден и един от първите картели, тъй като всеки търговец имал свой регион, но в началото на годината се разбирали за колко ще купуват суровината и ще продават готовата продукция. И никой не престъпвал уговорката. Естествено в селото можете да видите още куп други неща, да се порадвате на уникални гледки, да пиете кафе на жар или да си купите сувенири и предмети от миналото.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай