Възможно ли е? 80 минути полет от Лондон до Ню Йорк

Новата ера на свръхзвуковите полети може да е точно зад ъгъла,

Възможно ли е? 80 минути полет от Лондон до Ню Йорк | StandartNews.com

Полетът от Лондон до Ню Йорк за 80 минути може да се превърне в реалност с поразителните идеи за нов свръхзвуков самолет с ядрен двигател. 

Концепцията Hyper Sting е измислена от испанския дизайнер Оскар Винялс, който каза, че в следващите години може да лети със 170 пътници с повече от три пъти скоростта на звука или 4000 км/ч - почти два пъти по-висока от тази на Concorde, пише Daily Mail, цитирана от glas.news.

„Ядрен реактор със студен синтез“ е теоретична концепция в момента, но той обясни, че тази иновативна система ще позволи капацитет от Mach 3,5, който ще задвижва два ramjet двигателя и четири хибридни турбореактивни двигатели от следващо поколение.

Hyper Sting ще е много по-голям от Concorde, с дължина от 100 метра, което е с над 30 мета повече от Concorde, и размах на крилата от 51 метра, в сравнение с 26 метра на Concorde.

„Concorde беше брилянтна машина, благороден експеримент, но създаде твърде много емисии в околната среда, твърде много шум в нашите общности и беше твърде скъп за работа.", обясни Винялс.

Новата ера на свръхзвуковите полети може да е точно зад ъгъла, но има предизвикателства за преодоляване, когато става въпрос за летене по-бързо от скоростта на звука.

„Днес има някои проекти за нова ера на свръхзвукови полети от различни частни и обществени инициативи, някои от тях са в ход и след няколко години могат да се превърнат в реална концепция.“ 

Името на дизайна (Hyper Sting) идва от формата на самолета, както Винялс обясни: „Фюзелажът ще има формата на „голямо жило“ с много остър „нос“, който ще има функцията да контролира предния въздушен поток (налягане/ скорост), за да се преразпредели върху централната част и над крилата.“ 

Въпреки че вярва, че мечтата му може да се превърне в реалност, дизайнерът от Барселона е наясно, че първо трябва да има известен напредък в технологиите.

„Свръхзвуковите полети ще се завърнат, но в този случай поради някои много иновативни системи, като реактора за студен синтез, датата на евентуално производство ще бъде след 2030 г. и цената няма да е ниска.“

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай