Човечеството изучава повърхността на Марс с помощта на апарати с дистанционно управление вече повече от 50 години. По данни на ООН земляните са изпратили на Червената планета 18 обекта в 14 мисии, някои от които все още не са приключили. В същото време през това време на планетата са се натрупали много отломки от земен произход.
Според изследователя Кагри Килик (Cagri Killic) от Университета на Западна Вирджиния в средата на август 2022 г. НАСА потвърждава, че марсоходът "Пърсевъранс" е открил фрагмент от отломка, получена при кацането на марсохода на планетата. Това не е първият случай, в който учените откриват предмети със земен произход на съседна планета. Това е използвано оборудване, изведен от експлоатация или катастрофирал космически кораб.
Освен това всяка мисия до Марс включва използването на модул, който защитава самият изпратен апарат. "Обвивката" включва топлоизолация, парашут и друго оборудване, за да се осигури меко кацане. По време на самото кацане фрагменти от нея могат да попаднат на различни места - например топлинната изолация на едно място, а парашутът - на друго. Когато отломките попаднат на повърхността, те могат да се разпаднат на по-малки фрагменти, които марсианският вятър да отнесе все по-далеч и по-далеч. Отломките вече са откривани няколко пъти от самите марсоходи, при чието кацане са се появили.
Девет космически апарата и роувъри на повърхността на Марс, които вече са приключили мисиите си, са друг източник на отломки. Марсоходът "Опортюнити" е последният, който прекратява дейността си. Тези превозни средства са почти непокътнати и представляват по-скоро исторически реликви, отколкото отломки, което не нанася големи щети на местната среда.
Катастрофиралите превозни средства и техните фрагменти представляват друг вид марсиански отломки. Най-малко две сонди се разбиват при кацането, а за съдбата на други четири няма точна информация, тъй като контактът с тях е бил изгубен преди или непосредствено след кацането.
Според ученият общата маса на земните апарати, изпращани някога на Марс, е 9979 кг, минус масата на изкуствените обекти, които в момента работят на повърхността, отломките, останали след работа и катастрофи, тежат 7119 кг.
Основният проблем е, че отломките могат да застрашат успеха на настоящите и бъдещите мисии - учените не изключват, че отломките могат да замърсят проби. Освен това НАСА е оценила риска за "Персеверанс" да се заклещи в отломките от модула за кацане, но стига до заключението, че той е незначителен. И накрая, "репутационните щети", причинени от отломки в началото на изследването на Марс, също играят важна роля - подобни "крайъгълни камъни" в изследването правят историята на изследването на Червената планета не толкова блестяща, колкото може да се очаква.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com