Корпорацията Microsoft („Майкрософт“), която отбелязва своята 50-годишнина, прави равносметка на трансформиращата си роля в развитието на изкуствения интелект. От първите дни на MS-DOS и Windows, които промениха из основи персоналните компютри, до иновациите в игрите Xbox, напредъка в облачните изчисления с Azure, трансформацията на изкуствения интелект с Copilot и последния пробив в квантовите изчисления с чипа Majorana 1, Microsoft е неизменно в авангарда на технологичния прогрес.
Днес Microsoft е лидер в ерата на интелигентните технологии, който предлага надеждна платформа за изкуствен интелект, усъвършенствани инструменти и глобален опит. Компанията предоставя възможност на огромен брой хора и организации по света да постигат повече чрез сътрудничество и иновации.
Microsoft поддържа последователно присъствие в Европа вече четири десетилетия. Само през последните 16 месеца компанията е инвестирала над 20 млрд. евро в инфраструктура за изкуствен интелект и облачни услуги в региона. Това предоставя на клиентите и партньорите на Microsoft възможност да постигнат икономически успех, като същевременно стимулират иновациите и растежа.
Визията на Microsoft за AI в Адриатическия регион
Докато компанията отбелязва този важен етап в своето развитие, тя насочва усилията си към бъдещето и възможностите в Адриатическия регион.
„Наш основен приоритет остава подкрепата за клиентите и партньорите ни в Адриатическия регион в процеса на трансформация чрез изкуствен интелект с помощта на най-съвременни технологии“, споделя Калин Димчев, мениджър на Microsoft за Адриатическия регион. „Насочилите поглед напред към бъдещето правителства, предприятия и организации вече използват ИИ за повишаване на производителността и икономическия растеж. Като гарантираме, че изкуственият интелект е приобщаващ, сигурен и адаптиран към местните условия, ние помагаме за изграждането на по-иновативно и по-конкурентно бъдеще в Адриатическия регион.“
В този регион, известен със своя талант и адаптивност, отговорното използване на изкуствения интелект открива нови възможности в секторите на обществените услуги, образованието, здравеопазването и предприемачеството. Със своето тридесетгодишно присъствие в региона, стабилна партньорска екосистема и експертни познания от световна класа, Microsoft е в отлична позиция да подкрепи тази трансформация чрез надеждни технологии, развитие на капацитет и подход, акцентиращ върху сигурността.
Използване на силните страни на местно ниво
Изкуственият интелект вече е реалност в региона на Адриатическо море. Microsoft, в сътрудничество с организации от публичния и частния сектор, предлага конкретни решения за справяне с реални предизвикателства.
LAQO стана първата изцяло цифрова застрахователна компания в Хърватия с ИИ асистент, разработен от Infobip. Службата за информационни технологии и електронно управление на Сърбия използва Microsoft Security Copilot за справяне със свързани с киберсигурността инциденти 30% по-бързо. Стартъпът Neuroblast трансформира неврорехабилитацията с ИИ инструментите на Microsoft, създавайки интерактивни устройства за рехабилитация. Zavarovalnica Triglav, водеща застрахователна и финансова група в Словения, модернизира обслужването на клиенти чрез автоматизация, управлявана от изкуствен интелект. Verne, компания, която разработва нова иновативна концепция за градска автономна мобилност, рационализира сложния си обем от данни, като интегрира над 10 източника на данни с Microsoft Fabric. Автоматизираното отчитане вече е намалило времето за докладване с 20%.
Българската Paysafe, глобална платформа за разплащания, оптимизира ежедневните си операции чрез внедряване на Microsoft 365 Copilot. Българското министерство на образованието и науката постигна значителен напредък в дигитализацията и внедряването на изкуствен интелект в образованието, предоставяйки лицензи за Microsoft 365 A3 на повече от 700 000 ученици и 70 000 учители. Служителите на OTP Bank и NLB Bank във финансовия сектор, както и здравните специалисти в Hemofarm, които са сред първите внедрители на Microsoft 365 Copilot, рационализират работните процеси, автоматизират повтарящи се задачи и отделят все повече време за решаването на сложни проблеми.
Като прави ИИ възможностите на Microsoft 365 Copilot достъпни на местни езици – включително на български, хърватски, сръбски и словенски – Microsoft гарантира, че инструментите за изкуствен интелект са достъпни, полезни и съобразени с нуждите на общностите в региона. Copilot наскоро беше актуализиран, за да включва подобрена памет и персонализация, предприемане на действия от името на потребителя и по-ефективно провеждане на многоетапни изследователски задачи с помощта на Deep Research.
Повишаване на устойчивостта и стимулиране на икономическия растеж
В момент, в който Европа се изправя пред множество предизвикателства и нарастващи изисквания за цифровизация, изкуственият интелект играе ключова роля за устойчивостта и растежа. С увеличаващите се нужди от решения в области като киберсигурността и управлението на данни, Microsoft остава ангажирана да предоставя сигурни и базирани на AI решения, които подкрепят развитието на цифровата икономика в региона. Чрез Azure AI Foundry, която наскоро получи нови възможности, компанията осигурява на разработчиците достъп до над 1 800 основополагащи модела на OpenAI, Meta, Mistral, DeepSeek и други. Освен това Microsoft подкрепя стартиращи компании и доставчици на услуги за вътрешно ползване, като насърчава иновациите на местно ниво и мащабирането им чрез платформата Microsoft for Startups Founders Hub.
Microsoft подкрепя и развитието на умения за работа с изкуствен интелект. В Европа над 2,9 милиона души вече са придобили цифрови умения чрез програмите на Microsoft, като целта е до 2025 г. техният брой да достигне 8 милиона. Освен това регионалните инициативи включват хакатони, програмите AI Skills 4 Women, които се разработват в партньорство с Founderz, инициативата AI Skills Fest и безплатните инструменти за обучение по изкуствен интелект чрез LinkedIn Learning и Microsoft Learn, които са достъпни за всеки и навсякъде.
Подкрепа за трансформацията на правителството и публичния сектор
„Правителствата, които внедряват изкуствения интелект, не само повишават ефективността си, но и задават темпото на иновациите в бизнеса“, разказва Калин Димчев. „Чрез водещата си роля в управляваната от ИИ трансформация публичните институции могат да създадат ефект на вълна, който модернизира цели отрасли, гарантирайки дългосрочен икономически растеж и цифрова устойчивост.“
Тези усилия се подкрепят от местни таланти. Центърът за разработка на Microsoft в Сърбия (MDCS) се утвърди като ключов инженерен хъб в региона, привличащ разнообразен профил от таланти, които допринасят и за разработването на Microsoft Copilot. Неотдавна откритият в Сърбия Microsoft Garage ще се превърне в център за насърчаване на иновациите, укрепвайки сътрудничеството с академичните среди, неправителствения сектор и изследователските институции. Dream Space България е първият образователен център за изкуствен интелект на Microsoft в региона за деца до 12 години. Той предлага обширни програми за обучение на ученици и учители, като се фокусира върху изграждането на дигитални компетенции и интегрирането на технологиите в методите на преподаване. От откриването си през 2022 г. досега, центърът е обучил над 2 200 учители и директори на детски и учебни заведения в диапазона от детската градина до дванадесети клас, 10 000 деца и ученици в диапазона от детската градина до дванадесети клас и 1 400 студенти. Организирал е 453 семинара и има амбицията в бъдеще да разшири ползите от своята дейност в целия Адриатически регион.
В перспектива: Възприемане на изкуствения интелект, квалификация и инвестиране в таланти
Microsoft продължава да се стреми да гарантира, че превръщането на изкуствения интелект в технология с общо предназначение (GPT) ще бъде от полза за всички. С постоянни инвестиции в инфраструктура, иновации и развитие на таланти, компанията допринася за изграждането на икономика на ИИ, която е вкоренена в европейски ценности като защита на личния живот, прозрачност и сигурност.
„За да се възползваме от трансформационния потенциал на изкуствения интелект, сега е моментът лидерите в Адриатическия регион да предприемат действия. Чрез приоритизиране на цифровите умения, насърчаване на внедряването на ИИ в малки и средни предприятия (МСП) и инвестиране в таланти в областта на ИКТ, можем да отключим нови икономически възможности и да създадем подготвена за бъдещето работна сила“, заключи Калин Димчев.
Заедно със силната партньорска екосистема Microsoft продължава да се ангажира да стимулира тази промяна чрез иновации, сътрудничество и стратегически инвестиции в Адриатическия регион.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com