Лекарите успешно са трансплантирали 3D отпечатано ухо, направено от човешки клетки, на жена, родена с рядка деформация на ухото. Трансплантацията e част от първото клинично изпитване на технологията и нейният успех бележи голяма стъпка напред за тъканното инженерство.
„Ако всичко върви по план, това ще революционизира начина, по който се правят 3D органите“, каза пред The New York Times Артуро Бонила, хирургът по реконструкция на ухото, който ръководи екипа, извършващ процедурата .
Около 1500 бебета, родени в Съединените щати всяка година, имат микротия, състояние, при което едното или двете уши са недоразвити или липсват напълно. Обикновено пациентите с микротия имат уши, изградени от ребра или синтетични материали. Вместо това, този експериментален процес включва вземане на биопсия от съществуващото ухо на пациента и изваждане на хрущялни клетки. След това тези клетки се отглеждат и отпечатват 3D във формата на ухото на пациента. Ухото продължава да регенерира хрущяла през целия живот на пациентите и тъй като е направено от собствените им клетки, е по-малко вероятно да бъде отхвърлено.
Това e важна година досега за напредъка в технологията за трансплантация. През януари лекарите направиха на пациент трансплантация със свинско сърце, въпреки че пациентът почина няколко месеца по-късно . Други изследователски групи работят върху 3D отпечатани бели дробове и 3D отпечатани кръвоносни съдове. Oт компанията разработчик коментират, че тяхната технология може потенциално да отпечатва други части на тялото като носове и в дори сложни органи като черен дроб и бъбреци.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com