Израелският стартъп има ImaginDairy използва свободно достъпни ДНК кодове за млечни протеини, за да пресъздаде тяхната ДНК. В млякото има два основни протеина – суроватъчен и казеин. Казеинът съставлява около 80 процента от протеина в говеждото мляко, а суроватката - около 20 процента.
Използвайки процес, наречен прецизна ферментация, ImaginDairy пресъздава протеини в лабораторията, за да генерира всеки вид млечен продукт. И според компанията вкусът е идентичен с оригинала.
Този процес модифицира микроорганизмите да създават определени протеини и други съединения чрез вмъкване на гени в тяхната съществуваща ДНК.
Модифицираната ДНК се вмъква в „специфично място“ в ДНК на гъба, което след това кара гъбата да произвежда млечния протеин.
Гъбите са лесни и рентабилни за отглеждане, като удвояват размера си на всеки 24 часа и след поникване, могат да бъдат събрани само за четири дни.
След като набраната гъба произведе необходимия млечен протеин, ImaginDairy добавя растителни мазнини, въглехидрати и други съставки, за да създаде специфичните млечни продукти, като мляко или сирене или дори сладолед.
Мазнините на растителна основа се срещат често в храни като ленено семе, кокосови орехи, конопено семе, авокадо, маслини, ядки и сусамово семе.
Процесът ImaginDairy е много по-чист и значително по-евтин от екологична гледна точка от използването на животновъдство за получаване на мляко. Тъй като производственият процес е лабораторен, компанията използва повече от 90 процента по-малко вода от традиционната млечна промишленост. Освен това произвежда 97 процента по-малко въглеродни емисии и изисква само един процент от земята, необходима на традиционната млечна промишленост.
Процесът на ImaginDairy също така не съдържа холестерол, хормони или антибиотици в своите продукти, казва той, и тъй като нито една крава не е участвала физически в създаването на протеина, той дори е подходящ за вегани.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com