След като големият победител на регионалните избори в Германия миналата неделя бе антиимигрантската партия "Алтернатива за Германия", се оказа, че канцлерът Ангела Меркел има нов враг - лидерката на крайнодесните Фрауке Петри. Резултатите от вота показват, че АзГ срази всички в трите провинции - в Баден-Вюртемберг и Рейнланд-Пфалц на запад, и в Саксония-Анхалт на изток. Изборите, на които бунтарската партия събра над 25% от гласовете, свидетелстват за необичайна промяна към политическа уязвимост за Меркел, както и за възможна нестабилност на страната й. Страшното лице на Петри пък разбуни още повече духовете в политическия живот на Германия и припомни на всички какъв е сблъсъкът с крайната десница.
Петри е определяна като огледален образ на Меркел - източногерманка, също химичка по образование и "пасторска връзка" в семейството. Въпреки коренно противоположните им политически пристрастия приликите продължават. И двете са израснали в бившата ГДР и имат познания за разликите между соца и останалия свят. Добре познават взривоопасните елементи на политическата химия, амбициозни са и слушат много внимателно. И двете говорят убедително и рационално пред аудитория, което се харесва особено много на мъжката публика. Избират партия, в която е сигурно, че може да направят кариера, като първо са номинирани за говорители на формацията си, а след това я оглавяват. И двете предпочитат деловия конвенционален стил на обличане, характерен за средната източногерманка - къса коса, никакви бижута, обувки на нисък ток. Само дето Меркел носи предимно панталони, а Петри предпочита поли или рокли с прилична дължина около коляното. И двете са протестантки, изповядващи традиционни християнски ценности. Бащата на Меркел беше уважаван в енорията си пастор, а Петри доскоро бе омъжена за протестантско-лутерански пастор, от когото има четири деца.
Въпреки на пръв поглед многото прилики обаче има нещо, което рязко различава Петри от Меркел. Толкова рязко, че е възможно да бъдат загърбени всички изброени сходства помежду им - а именно отношението им към мигрантите. Позиция, която при днешната ситуация в Европа, има властта да възражда и да "убива" политици. И докато Меркел е предвидима по въпроса, Петри е провокативна. Канцлерът е на кормилото на традиционна политическа партия в продължение на 26 г., докато Петри контролира партия, зародила се само преди 3 г. И най-голямата разлика - Меркел отвори границите на Германия за над 1 млн. бежанци, търсещи убежище, а Петри заяви, че полицията трябва да стреля по мигрантите, които се опитват да влязат в страната нелегално.
Коя е жената, която се осмелява да тласка Германия към крайнодясното? Фрауке Марквард е родена на 1 юли 1975 г. в Дрезден и след падането на Берлинската стена се мести със семейството си в Западна Германия. Учи химия в Университета в Рединг в Англия и получава докторска степен от Университета Гьотинген в Германия. След това се пробва като бизнес дама, но неуспешно. През 2013 г. фирмата й за производство на полиуретан фалира. Фрауке се връща в Саксония заради голямата си любов - пастора евангелист Свен Петри. От брака им се раждат 4 деца. През октомври м.г. Фрауке обаче изостави семейството си, а за да е драмата още по-голяма, съпругът й Свен се оказа поддръжник на политиките на Меркел и член на нейния ХДС. Фрауке от своя страна ненавижда партията на канцлера и я клейми като "картел". Малко след раздялата с бившия си съпруг стана ясно, че лидерката на крайнодесните съжителства със съпартиеца си Маркус Претцел.
40-годишната Фрауке измества доскорошния лидер и основател на "Алтернатива на Германия" Бернд Луке, когато 60% от 3500-те делегати на последния партиен конгрес в Есен предпочетоха за водач майката на четири деца (Петри) пред бащата на пет (Луке). Делегатите, над 80% от които бяха мъже на средна възраст 51 г., подкрепиха крайно консервативните виждания на дамата и загърбиха проявените от професора залитания към отваряне на партията към обществото. Петри ревностно защитава идеята за подбор на имигрантите, които искат да останат в Германия - да се приемат само такива, каквито са нужни на страната. Противничка е на разширяването на шенгенското пространство и се обявява срещу социалния туризъм от България, Румъния и републиките от бивша Югославия.
Най-големият успех на Петри се оказаха изборите миналата неделя. Когато на избори отиват партии, които по важни теми застават плътно зад канцлера, като нейните християндемократи, съуправляващите в Берлин социалдемократи и управляващите в Баден-Вюртемберг начело със "зелен" премиер, тогава една партия, смятана за аутсайдер, събира гласовете на недоволните. Да, това е протестен вот, но и отрезвителен камбанен звън за утвърдените политически сили в Германия. А най-страшното излезе наяве, когато бяха публикувани данни от изследователския институт в Берлин, според които популярността на дясната популистка партия на Петри е подхранвана от хиляди младежи, отишли за първи път до урните именно миналата неделя. Някои обаче казват, че Петри е единственият "печеливш, предвождащ партия от губещи". Така че вероятно проблемът с недоволните избиратели и протестният вот не идва само от расистки изказвания. Той лежи в популистките лидери и тяхното хлъзгаво говорене, например за изграждане на стена по границата с Мексико или за Брексит. Това също се отнася и до обещания за стрелба по нелегални мигранти по германската граница. Такова говорене може да е чудесно за таблоидите, но не е каквото се очаква от немски политик, дори такъв като Петри, която е твърде млада, за да помни най-зловещите моменти от историята на страната си. А да си политик в Германия и да забравиш точно това, може да се окаже самоубийствено.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com