Висшият представител на ЕС по външните работи и политиката за сигурност Жозел Борел и министърът на външните работи на Мароко Насер Бурита излязоха със съвместна декларация след произнасяне от Общия съд на Европейнския съюз.
По-рано със свое решение съдът анулира споразуменията на ЕС за селското стопанство и риболова от 2019 г. с Мароко, тъй като те са сключени без съгласието на сахарците. Делото е заведено от Фронт „Полисарио“ срещу Съвета на ЕС, който представлява държавите членки в блока.
Взехме по внимание решенията, постановени Общия съд на Европейския съюз, относно решенията на Съвета на Европейския съюз, свързани със сключването на измененията в протоколи 1 и 4 от Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Кралство Мароко, относно селскостопански продукти, както и споразумението за партньорство в областта на устойчивия риболов, пише в съвместната декларация..
Ще вземем необходимите мерки, за да осигурим правната рамка, която гарантира приемствеността и стабилността на търговските отношения между Европейския съюз и Кралство Мароко, каза Жозел Борел.
Оставаме изцяло мобилизирани за поддържане на сътрудничеството между Европейския съюз и Кралство Мароко, в атмосфера на спокойствие и ангажираност, за да затвърдим Евро-мароканското партньорство за взаимен просперитет, стартирано през юни 2019 г. Ще продължим да работим за развитието на множество измерения на това стратегическо партньорство, все така в дух на мобилизация, съгласуваност и солидарност, е записано в съвместната декларация.
Това равноправно партньорство се основава на солидни двустранни отношения, основани на доверие и взаимно уважение, между Кралство Мароко и Европейския съюз, като същевременно допринася за укрепването на тези отношения и това с държавите-членки, пише още в съвместното комюнике.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com