Запасите от ядрени оръжия намаляват

Запасите от ядрени оръжия намаляват | StandartNews.com

САЩ и Русия - основните ядрени сили на планетата, продължават да съкращават атомните си арсенали, макар и неохотно, а същевременно ги модернизират. Това се казва в доклад Стокхолмският международен институт за изследване на мира (СИПРИ), цитиран от Франс прес и Дарик. 

Девет държави - САЩ, Русия, Великобритания, Франция, Китай, Индия, Пакистан, Израел и Северна Корея, са притежавали общо 15 395 ядрени бойни глави в началото на годината, от които 4120 оперативно разгърнати, сочат данни на института. В началото на 2015 г. броят им бе общо 15 850.

Запасите от ядрени оръжия намаляват, откакто в средата на 80-те бе достигнат връх от 70 000 ядрени бойни глави. Намалението се дължи главно на съкращенията в руските и американските арсенали, отбелязват изследователите Шанън Кайл и Ханс Кристенсен.

Съкращенията са регламентирани от три договора, подписани след 1991 г. и от едностранни решения на двете световни ядрени свръхсили. "Темпото на съкращенията обаче изглежда се забавя в сравнение с времето отпреди десетилетие и нито Русия, нито САЩ не са извършили съществени съкращения в стратегическите си сили след новия договор СТАРТ за ядрено разоръжаване, влязъл в сила през 2011 г.", подчертава докладът на СИПРИ.

Русия е имала в началото на 2016 г. близо 7290 ядрени бойни глави, САЩ - около 7000, сиреч общо 93 на сто от известните атомни оръжия на планетата. Следват Франция с 300, Китай с 260, Великобритания с 215, Пакистан със 110-130, Индия със 100-120, Израел с 80 и Северна Корея с 10 по неуточнени данни за последната страна.

"Никоя от тези държави, легитимно признати за ядрени сили по смисъла на Договора за неразпространение на ядрените оръжия от 1968 г., няма готовност да се откаже от ядрения си арсенал в близко бъдеще", посочва СИПРИ. САЩ и Русия дори развиват "мащабни и скъпоструващи програми за ядрена модернизация".

Освен Северна Корея, мощта си засилват две съседни страни съпернички: Индия, която увеличава капацитета си за нанасяне на междуконтинентални удари и ускорява производството на плутоний, и Пакистан, който се стреми да компенсира превъзходството на Индия в обикновените оръжия. "Пакистанският ядрен арсенал може съществено да нарасне през идното десетилетие", предупреждава СИПРИ.

В общи линии "перспективите за истински напредък в ядреното разоръжаване (в международен план) остават мрачни", заключават експертите.

Стокхолмският международен институт за изследване на мира е основан през 1966 г. от шведския парламент. Институтът проследява военните разходи и конфликтите, припомня АФП.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай