Британски букмейкър започна да приема залози къде в началото на 2014 г. ще се озове бившият сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън. В момента той се намира в транзитната зона на московското летище "Шереметиево". Фаворит на "Уилям Хил" за бъдещото му местонахождение е Куба с коефициент 15/8. Следват САЩ с 3/1, а на трето и четвърто място са Еквадор и Венецуела. Шансът той да остане в Русия се оценява на 10/1. В списъка фигурират също така Китай (12/1), Исландия или посолството на Еквадор в Лондон, където се крие основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асанж (по 16/1), и дори Северна Корея (1/20).
Сноудън пристигна в Москва от Хонконг, след като там постъпи искане от американските власти за екстрадирането му. Той имаше билет за Хавана, но не хвана самолета. Бившият сътрудник на ЦРУ не може да си купи нов билет, защото властите в САЩ анулираха паспорта му. Сноудън няма как и да напусне транзитната зона на летището, тъй като няма руска виза. В момента той ходатайства пред Еквадор за политическо убежище, а САЩ настояват Русия да им го предаде. Президентът Владимир Путин обаче заяви, че Сноудън не е пресичал границата на страната. Освен това САЩ и Русия нямат договорка за екстрадирането на престъпници. В четвъртък американският президент Барак Обама обеща да не прехваща самолета, с който Сноудън може да напусне Москва. "Не планирам да пращам свръхзвукови самолети за 29-годишен хакер", каза Обама, цитиран от Франс Прес. Всъщност Сноудън навърши 30 г. на 21 юни. Обама добави, че не се е свързвал по телефона с колегите си в Русия и Китай за обсъждане на казуса "Сноудън".
Телекомпания Univision пък публикува копие от транзитния документ, който властите на Еквадор са издали на Сноудън. Удостоверението с дата 22 юни позволява на американеца да пристигне в страната, за да се гледа искането му за политическо убежище. Документът е оформен в посолството на Еквадор в Лондон и е издаден от консула Фидел Нарваес.
В същото време официални представители на Хонконг заявиха, че САЩ изпратили документи с грешно име, затова Сноудън не бил спрян да отлети за Москва. В имиграционните регистри на Хонконг второто му име било Джоузеф, но властите на САЩ използвало Джеймс в някои документи, а в други - Едуард Дж. Сноудън.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com