Брюксел. Механизмът за проверка и сътрудничество по отношение на България ще бъде преразгледан по по време на мандата на настоящата Европейска комисия. И ще бъде отменен. Това обеща в Брюксел пред премиера Бойко Борисов председателят на ЕК, Жан-Клод Юнкер.
„Аз казах това и в София. Ще съществуват условия, за да може да се премине към следващ етап. Освен това България е готова да се присъедини към Шенгенското пространство. Трябва европейците да бъдат запознати с нивото на подготовка на България, за да може България възможно най-бързо да влезе в Шенген. За мен България не е страна като всяка друга, аз много държа на нея и съм свързан с нея. Имам братски връзки с премиера и ще направя всичко, за да може България да намери своето място, което заслужава, в Европа", заяви Юнкер.
„Ние отдавна сме готови и се надявам да не се обвърже Механизма за наблюдение с нашата готовност за влизане в Шенгенското пространство. Ние и в момента сме абсолютно надежден партньор в това пространство", каза на свой ред Борисов.
„Имам ясно мнение по механизма за наблюдение – обещах в България, че той ще приключи по време на моя мандат. И това ще стане", бе още по-категоричен пък Юнкер.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com