втора

втора | StandartNews.com

ЕС въвежда нови мерки в стил "Биг Брадър" след атентатите в Париж. Всички влизащи или излизащи от Шенген ще бъдат проверявани за криминално досие, ще се събират и данни кой, кога и къде пътува със самолет във и извън общността.

ЕС ни следи къде пътуваме

Проверяват за криминално досие всеки, който влиза и излиза от Шенген

Европейският съюз ще създаде регистър на всички, пътуващи със самолети, в рамките на общността и извън нея, и ще започне системни проверки на всички граждани, влизащи в Шенгенското пространство или излизащи от него. Това се договориха вчера на извънредна среща в Брюксел министрите на правосъдието и вътрешните работи на ЕС, свикана от Франция след терористичните атаки в Париж на 13 ноември, при които загинаха 130 души.

Министрите обещаха още до 3 декември да приемат единен регистър на личните данни на всички пътници, които резервират самолетни полети, и поискаха от Европейския парламент бързо да одобри законодателните промени в тази посока. Предложението не е ново. То се обсъжда още от януари след атаките в редакцията на сп. "Шарли Ебдо" в Париж, но досега евродепутатите не бързаха да го приемат заради дебати по поверителността на личната информация.

"Нито един френски и европейски гражданин не би разбрал, ако продължава да се пречи на списъка с регистрационни данни, който е необходим инструмент, още повече, че законодателната рамка съдържа допълнителни разпоредби за защита на личните свободи", каза френският вътрешен министър Бернар Казньов. Той отбеляза, че по искане на Франция тези данни ще бъдат съхранявани за една година, а не за един месец, каквато бе първоначалната идея.

Министърът на вътрешната сигурност на Люксембург Етиен Шнайдер уточни, че системата ще обхваща и вътрешните полети в ЕС и е първостепенен приоритет.

"Сега е важно Европейският парламент да се съгласи да има такава система, а въвеждането й в действие се очаква "при първа възможност", каза още Етиен Шнайдер.

Министрите се договориха още за въвеждането на задължителни и постоянни проверки на всички преминаващи външните граници на Общността. Всеки, който пресича границите, независимо на коя държава е гражданин, ще бъде проверяван в системите за издирване на престъпници. Досега гражданите на държави от Шенгенското пространство можеха да влизат и излизат от общността почти без никаква проверка, само като покажат паспорта си на граничните служби. Това преминаване обаче в повечето случаи не се регистрираше, нито паспортите на тези лица бяха проверявани дали не фигурират в списък с престъпници. Сега обаче документите на всички ще бъдат сканирани.

Страните членки са стигнали до съгласие "да въведат незабавно необходимите систематични и координирани проверки на външните граници, включително и на индивиди, които упражняват правото си на свободно придвижване", гласи споразумението от срещата в Брюксел. В заключенията на Съвета по вътрешните работи се призовава Еврокомисията преди края на годината да предложи подобрения в електронните Шенгенски гранични системи, така че да се правят редовни проверки на паспортите, включително на гражданите от шенгенските държави, които имат право на свободно движение.
"Очакваме до края на годината Европейската комисия да предложи промени в кодекса от Шенген в тази посока", съобщи на пресконференция Казньов. Той призна обаче, че и във времената, когато е имало граници в ЕС, преди създаването на Шенген, тероризмът е нанасял удари в Европа.

Казньов каза, че Франция ще запази наложения контрол по границите си със страните членки от ЕС толкова дълго, колкото продължи заплахата от тероризъм.

"Франция ще запази контрола по границите си, наложен миналия петък, толкова дълго, колкото го направи необходимо терористичната заплаха", заяви той.

Други мерки, предвиждани от ЕС, са свързани със затягането на контрола върху оръжията. Предвижда се по-строг контрол върху продажбите по интернет и контрол върху търговията с излезли от употреба оръжия. Париж настоява също за засилване на сътрудничеството със страните от Западните Балкани, откъдето смята, че идват много от нелегалните оръжия в ЕС.

Погват търговията с биткойни

Страните от ЕС планират акция срещу компаниите, предоставящи виртуални валути и анонимни онлайн плащания чрез предплатени карти, заради подозрения, че това дава възможност за финансиране на терористични групи, предаде Ройтерс.
Тази амбиция на държавите членки се засили след терористичните атаки в Париж. Има планове страните членки да настояват пред ЕК да се затегне контролът на небанковите плащания, включително на електронните разплащания и такива с виртуални валути. Биткойн е най-популярната криптовалута, която позволява бързо и лесно трансфериране на пари по цял свят при това анонимно чрез интернет. Освен това електронни плащания могат да се извършват и чрез предплатени дебитни парти, популярни като Gift карти.

Мигрантите може да тръгнат към България

Мигрантският поток може да се насочи към България, след като повечето балкански страни въведоха ограничения за придвижването на бежанците. Това предупреди говорителят на Международната организация за миграция Жоел Милман. В четвъртък Македония и Сърбия спряха да пускат мигранти, с изключение на идващите от Сирия, Афганистан и Ирак. Според Милман България не е привлекателна за мигрантите, като нищожен процент от успелите да влязат на територията й остават в страната, но може да стане популярна транзитна държава.

Митов: България ще стане член на Шенген

България трябва да стане член на Шенген и това ще се случи един ден. Това каза вчера в парламента външният министър Даниел Митов. "Точно в този момент има други въпроси за решаване, но когато този въпрос бъде поставен, смятам, че ще бъдем разбрани и приети в Шенген", заяви дипломат номер 1. По думите му Шенген трябва да остане и да функционира така, както до момента, а най-важното за ЕС е да засили охраната по външните си граници и да започне да ги пази сериозно. "Мисленето в международен план върви в това държавите от региона да имат подобен тип участие и отношение по елиминирането на ИД. Западът нанася въздушни удари и точка, никой не е обсъждал нищо повече", допълни още Митов. Той подчерта, че участието на България до момента в коалицията срещу Ислямска държава се е изразявало в изпращане на леко въоръжени муниции за кюрдската пешмерга преди година и три месеца.

Външният министър бе категоричен, че за да може да бъде контролиран миграционният и бежанският поток, трябва колкото се може по-бързо да се подпише споразумение с Република Турция.

Опашки от тирове на Дунав мост

Шофьори на камиони роптаят, колите минават по-бързо

Опашки от тирове се образуваха на Дунав мост при Русе, след като румънската страна въведе 100-процентов контрол на граничните си пунктове след атентатите в Париж. Той е в сила в северната ни съседка от завчера на обед, става ясно от съобщение от пресцентъра на МВР. Всички пътуващи се регистрират в информационната система на страната. Стопроцентовият контрол обхваща преминаващите хора, коли и камиони. От българската страна на пункта се регистрират преминаващите граждани от Белгия и Франция. За разлика от тежкотоварните камиони, леките коли преминават по-бързо, обясняваха шофьори вчера. "Прави са да проверяват", коментираха някои от пътниците. За тираджиите обаче ситуацията е по-проблемна. Големите опашки от камиони основно са били в нощта срещу петък, твърдяха превозвачи. По думите им на сутринта и през деня вчера обстановката започнала да се нормализира. Въпреки това поредица от десетки тежкотоварни камиони се извиваше в района на подстъпите към граничния пункт. Сред шофьорите се коментираше, че вероятно въвеждането на пълния контрол е довело до задръстването по-миналата вечер. Наложило се превозни средства да изчакват до два-три часа, за да преминат от другата страна на Дунава. Редовно преминаващите през пункта обаче припомнят, че тапи през годината ставаха периодично и заради ремонта на Дунав мост. Обновяването на съоръжението от румънската му страна започна преди няколко месеца. Рехабилитацията включва подмяна изцяло на настилката, както и на метални конструкции.

Ненчев не следи пътя на БГ калашниците

От наша страна не би могло да контролираме пътя на българските оръжия, защото ние ги изнасяме в една страна, а оттам те къде отиват, за нас понякога не е известно. Така министърът на отбраната Николай Ненчев коментира в Русе информациите, че терористите в Париж може и да са използвали произведени у нас автомати "Калашников". Той отказа да коментира проверката, която е наредил за оръжията след кървавия петък във френската столица. "Това отнема на първо място много време, имаме само една хипотеза, по която, разбира се, ще работим. Предполагам, че ще трябва да получим и обратна информация. Много често номерата на тези оръжия са пренабити", допълни Ненчев. Той обясни, че се издават лицензи за търговия с оръжие след задълбочена проверка от няколко институции. "Получаваме обобщен доклад и ние също даваме от МО становище във всеки конкретен случай, когато това е необходимо, да бъде издаден или да бъде отнет лиценз на съответната фирма", каза още военният министър.

ЕК предлага европейско ЦРУ

Европейският комисар по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос предложи идея за създаване на Европейска агенция за разузнаване след атентатите в Париж, които хвърлиха светлина върху пукнатините в сътрудничеството на тайните служби в рамките на ЕС, предаде АФП. Това стана ясно още преди началото на извънредната среща на вътрешните министри и министрите на правосъдието в ЕС.
Френският вътрешен министър Бернар Казньов обаче заяви, че това е една "идеалистична идея", която дори не е била обсъдена на срещата. Германия разкритикува плана за подобна служба на европейско ниво. Берлин заяви, че това би довело до нарушаване на суверенитета на европейските страни, много от които от дълго време са предпазливи за споделяне на разузнавателна информация.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай