Далиан. Вечерен час бе голямата изненада за българската делегация в Китай. От понеделник до четвъртък премиерът Пламен Орешарски, заместникът му Даниела Бобева и земеделският министър Димитър Греков имаха срещи на високо равнище за бъдещи инвестиции на азиатската страна у нас. Разговорите им се водеха в Далиан - един от най-известните курортни градове в Китай. Блести с многобройните си плажове, паркове, молове и заведения. Повечето от тях обаче хлопват кепенци точно в 22 часа. Заради това делегациите от цял свят, които участваха във форума, наречен "летния Давос", бяха принудени да хапват бързо и по часовник, ако са избрали да вечерят навън, а не в хотелите си. В заведенията се предлага предимно морска храна, суши и ориз. Оризовата ракия е неизменна част. На почит обаче е и бялото вино. Вечерята на човек излиза около 30 долара, ако изпие чаша вино и опита морската кухня. Тя допадна и на премиера Пламен Орешарски, който хвана клечките в Далиан и се възхити от морските блюда. Най-впечатлен обаче остана от зеленчуците, които се приготвят в специални сосове.
В Далиан баровете не са на почит, но за сметка на това най-често се срещат караоке заведения, които обаче рядко се посещават от чужденци. В тях освен китайци, ходят и японски туристи, които харесват града заради плажовете и моловете.
Далиан е живописен пристанищен град, разположен в североизточен Китай. И е прочут с две неща - футбола и модата. Именно оттам голяма част от успешните китайски спортисти са започнали кариерата си. Като доказателство за огромната страст, с която местните се отнасят към футбола, е паркът Лаодонг. В центъра му има огромна футболна топка. Мястото много прилича на Сентрал парк в Ню Йорк, въпреки че по площ е по-малко. Но за сметка на това е красиво аранжирано с феерия от цветя.
В Далиан редовно се провежда и Международният моден фестивал, който събира хиляди специалисти на индустрията от чужбина. Точно затова и градът е осеян със стотици магазини на световно известни марки. Цените им обаче не са много по-ниски от тези в бутиците в Япония, САЩ и Европа. Повечето от тях, разбира се, имат изнесено производство именно в Китай.
Далиан за разлика от Шанхай и Пекин има сравнително кратка история, наскоро чества своята 100-годишнина. Градът излиза на Жълто море на изток. Населението му е над 6 милиона души. Далиан е важен логистичен и международен корабен център в Североизточна Азия. Според световните класации се смята за една от най-привлекателните туристически дестинации в Китай редом с градовете Хангджоу (Hangzhou) и Ченгду (Chengdu). Любим е на японци и руснаци. В скоро време китайската държавна агенция по туризъм ще очаква и българи в Далиан, коментира вицепремиерът Даниела Бобева след разговорите с ръководството й. По време на срещите си тя разказа подробно и за родните туристически обекти. И спечели заслужено вниманието на китайските туроператори, които още през април ще направят голям тур в България.
По време на визитата си в пристанищния град премиерът Пламен Орешарски пък успя да разговаря на четири очи с най-богатия китаец Ван Цзянлин. Още в първите минути на срещата Ван поиска да посети страната ни. Визитата му у нас вече се подготвя от цял екип мениджъри. В България той иска да строи комплекс за китайски туристи, които да се наслаждават на СПА процедури и да разглеждат културно-историческите ни забележителности.
Кабинетът с брифинг на брега на морето
На брега на Жълто море премиерът Пламен Орешарски, заместничката му Даниела Бобева и земеделският министър Димитър Греков обобщиха най-важните акценти от срещата с китайския колега на Орешарски Ли Къцян. Тя бе в правителствената резиденция Бан Шуей Дао край град Далиан. Тя е огромна на площ, като в нея има лятна и зимна градина, плаж, пристанище и десетки конферентни зали.
Facebook забранен
В Китай Фейсбук няма. Световноизвестната социална мрежа не може да се използва на територията на цялата Китайска народна република. В азиатската страна има една голяма социална мрежа - Sina Weibo, която още през 2009 г. е предизвикала истински фурор и е променила дневния ред на обществото. Регистрираните в нея потребители са над 230 милиона. От Sina Weibo твърдят, че голяма част от тях вече използват мрежата с истинската си самоличност. В началото това е било рядкост заради изказванията на властите, че интернет общуването е заплаха за психиката на хората.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com